Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

hamile ese bosanma davasi

Konuyu Kilitleyin
Old 02-03-2017, 23:22   #1
Konuk

Varsayılan hamile ese bosanma davasi

Merhabalar, su an hamileligimin 6. ayindayim ve esim benden ayrilmak istedigini beyan etti. Buna itiraz edip bosanmak istemedigimi soyledim. Bunun uzerine bana sinirlendi ve benimle her turlu iletisimi kesti. Yaklasik uc aydir hic bir sekilde telefonlarimi acmiyor mesajlarima cevap vermiyor. Hastane masraflarimi karsilayamiyorum. Su anda arkadasimin yaninda kaliyorum. ve esim benden en son gorusmemizde bosanmaya dair hic bir problem cikarmamami kolay bosanmak istedigini eger ona engel cikartirsam bebegimi almakla tehdit etti. Bu durumda velayeti gercekten alma hakkina sahip mi cunku bebegin saglik durumu ile hic ilgili degil.
Old 03-03-2017, 10:31   #2
Av. Hatun Olguner

Hamile eşini çaresizlik içinde terketmek suçtur. Savcılığa şikayet edebilirsiniz. Yeni doğmuş bir bebeğin velayeti için anne öncelikli düşünülür. Kalfı ki eşinizin boşanma davasını kanıtlaması gerekir boşanabilmesi için. Kanıtlayamazsa davası reddedilir... Siz de kusursuz iseniz ve bunu ispatlarsanız dava reddedilir...
Old 03-03-2017, 11:18   #3
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan Konuk
Merhabalar, su an hamileligimin 6. ayindayim ve esim benden ayrilmak istedigini beyan etti. Buna itiraz edip bosanmak istemedigimi soyledim. Bunun uzerine bana sinirlendi ve benimle her turlu iletisimi kesti. Yaklasik uc aydir hic bir sekilde telefonlarimi acmiyor mesajlarima cevap vermiyor. Hastane masraflarimi karsilayamiyorum. Su anda arkadasimin yaninda kaliyorum. ve esim benden en son gorusmemizde bosanmaya dair hic bir problem cikarmamami kolay bosanmak istedigini eger ona engel cikartirsam bebegimi almakla tehdit etti. Bu durumda velayeti gercekten alma hakkina sahip mi cunku bebegin saglik durumu ile hic ilgili degil.

Bebeğin her şeyiyle ilgilenmiş olsaydı da velayeti alamazdı. Çünkü anne bakım ve şefkatine muhtaç çocukların velayeti anneye verilir(Olağanüstü sebepler dışında).

Hak kaybına uğramamak için hukuksal sorunlarınızda mutlaka bir avukattan profesyonel destek alınız.
Old 03-03-2017, 12:04   #4
Av. Hatun Olguner

Aile hukukundan kaynaklanan yükümlülüğün ihlali
(1) Aile hukukundan doğan bakım, eğitim veya destek olma yükümlülüğünü yerine getirmeyen kişi, şikayet üzerine, bir yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır.

(2) Hamile olduğunu bildiği eşini veya sürekli birlikte yaşadığı ve kendisinden gebe kalmış bulunduğunu bildiği evli olmayan bir kadını çaresiz durumda terk eden kimseye, üç aydan bir yıla kadar hapis cezası verilir.

(3) Velayet hakları kaldırılmış olsa da, itiyadi sarhoşluk, uyuşturucu veya uyarıcı maddelerin kullanılması ya da onur kırıcı tavır ve hareketlerin sonucu maddi ve manevi özen noksanlığı nedeniyle çocuklarının ahlak, güvenlik ve sağlığını ağır şekilde tehlikeye sokan ana veya baba, üç aydan bir yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır.
Old 03-03-2017, 13:16   #5
Konuk

Cok tesekkur ederim. Ben cocugumu babasiz buyutmek istemiyorum. Evleneli bir yil bile olmadi ve esim beni artik istemedigini ve eger anlasmali bosanmayi kabul etmezsem pahalliya mal olacagini soyledi. Su an tek korkum bebegimle ilgili beni tehdit etmesi. Calismiyorum. Esimin maddi durumu benden daha iyi oldugu icin ileride cocugumu benden alabilme gibi bir durum olabilir mi?Yardimlariniz icin cok tesekkur ederim.
Old 03-03-2017, 14:05   #6
Av. Hatun Olguner

Annenin maddi durumunun iyi olmaması velayeti kaybetmesine sebep olmaz. Velayet görevini yerine getirmenizde ciddi engeller ve sakıncalar bulunmadığı sürece yaşı küçük çocuğunuzun velayeti sizde kalır. Babadan maddi gücü oranında nafaka alırsınız.Çocuk görüşünü açıklayabilecek yaşa geldiğinde dava açılacak olur ise velayet konusunda fikri sorulur,kimi tercih ederse velayeti ona verilir.

Eşiniz sizi istemediğine göre zorla birarada olmanız pek mümkün gözükmüyor. Açtığı davayı kaybetse dahi davanın reddi kararının kesinleşmesinden itibaren 3 yıl içinde biraraya gelmezseniz fiili ayrılık sebebiyle boşanma davası açar ve o davada boşanmanıza karar verilir. Çalışmadığınıza göre kendiniz ve bebeğiniz için nafaka isteyebilirsiniz.Ancak yukarıda yazdığım gibi hamileyken sizi terkettiği için savcılığa şikayet edebilirsiniz.
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi