Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hukuk Lisans Eğitimi Hukuk Lisans Eğitimi ile ilgili sohbetler ve konular

hukuk fakültesinin başında olsanız ne yapardınız neyi değiştiridiniz?

Yanıt
Old 29-04-2010, 16:28   #1
berikbr

Varsayılan hukuk fakültesinin başında olsanız ne yapardınız neyi değiştiridiniz?

Ben hukuk fakültesi birinci sınf öğrencisiyim. Hukuk fakültesini bitirmiş büyüklerimden işin en başında olsalardı ne yaparlardı, neyi değiştirirlerdi onu öğrenmek istiyorum.Ben bu zamanımı ileride keşke dememek için nasıl değerlendirmeliyim.
Old 30-04-2010, 09:49   #2
MTL

Birçok hukuk fakültesi mezunu arkadaşımız sizin sorduğunuz bu soruyu kendilerine defalarca sormaktadır. Hatta kendi aramızda da bu konunun muhabbetini defalarca yapmışlığımız vardır. "Şu aklımla 1. sınıfta olsam her derse girerdim,kütüphaneden çıkmazdım, günü gününe çalışırdım, daha bilinçli hareket ederdim" gibi şeyleri ileride siz de çok duyacaksınız Ama işin acı tarafı, ben dâhil birçok arkadaşım tekrar 1. sınıfa dönsek, bu dediklerimizin birçoğunu yapmayacağımızı çok iyi biliyoruz. Şöyle bir gerçekte var ki, daha verimli çalışabilirmişim ki keşke de çalışsaydım. Ama okula 18-19 yaşlarında başlıyoruz, içimizin en çok kaynadığı çağlar. Bir de o üniversiteye girmiş olmanın verdiği heyecan –hele ki hayallerimizdeki bölümse- çok faklı hissettiriyor insana. Zaten ileride sabah 8 akşam 7 çalışacak, kendinize ve sevdiklerinize çok çok az vakit ayırabileceksiniz. Mesela ben, akşam 8'de ancak evde olabiliyorum.Yemekti, duştu saat 9, bana kalıyor iki üç saat. Sonra öğrencilik günlerim aklıma geliyor, ne kadar rahatmışız ne kadar eğlenceli geçmiş o günler diyorum. Üniversitede hayatınızı yaşayın, en güzel çağların o günler olduğunu ileride daha iyi anlayacaksınız. Ama bu sadece gezin, eğlenin demek değil. Hukuk sancılı bir eğitimdir. 3. ve 4. sınıfa geçtiğinizde daha iyi anlayacaksınız. Bu yüzden nerde nasıl ve ne zaman çalışmanız gerektiğini iyi ayarlamanız gerekli. Siz bu ayarı yaparsanız, hem iyi bir eğitim almak hem de hayatın keyfini çıkarmak için bol bol vaktiniz olacaktır. Zira 4 yıl çok uzun bir dönem.Sağlıcakla kalın.

Not: Dersleri düzgün takip etmek çok ama çok önemli.Bunu sakın ihmal etmeyin.Final dönemlerinde farkını çok iyi anlarsınız.
Old 30-04-2010, 10:21   #3
berikbr

verdiğiniz bilgiler için çok teşekkür ederim. okulun zorluğundan şiikayet etmek yerine dersten kalan vaktimle yapabileceğim kadar bir şeyler yapmalıyım zira gelecekte vakit olmayacakmış
Old 03-05-2010, 21:39   #4
hukukun-üstünlüğü

Kesinlikle ingilizce dil kursuna giderdim ve mezun olana kadar iyi bir yabancı dilimin olması için uğraşırdım. Uygulamayı öğrenebilmek için yaz tatillerinde avukat bürosunda çalışırdım.
3. ve 4. sınıfta mümkün olan tüm sınavlara katılırdım.
Old 04-05-2010, 09:43   #5
HaticeBilgici

Yaz tatillerinde bir avukatın yanında çalışmak yapılabilecek en güzel şey... Bununla birlikte her ne kadar devam mecburiyeti olmasa da derslere gerekli özeni göstermek de yapılabilecek güzelliklerin başında geliyor... Hocalarımızın sürekli aynı şeylerden bahsettiğini söylesek de aslında her biri bilinmesi öğrenilmesi gereken şeyler. Dersi okulda dinleyip yaz tatillerinde de bir avukat büyüğünüz-den pratiğe yönelik bilgi almanız meslek hayatınızda işinizi bir hayli kolaylaştıracaktır. Bunların arasında kesinlikle unutulmaması gereken bir şey daha var ki henüz "öğrencilik" sıfatını taşıyorsunuz ve bunun hakkını verin Gezmek, eğlenmek, sosyal aktivitelere katılmak en doğal hakkınız İleri de ben nasıl bir öğrencilik geçirdim dememek için vaktinizi ayarlayıp hem öğrenci olmanın sorumsuzluğunu, hem de hukuk fakültesi öğrencisi olmanın ağır yükünü hissedin... Birinci sınıfta olsam bunları yapardım, kesinlikle yapardım
Old 06-05-2010, 00:05   #6
üye25928

Kesinlikle geleceğe yönelik plan, program ve benzeri şeyler yapmanızı tavsiye etmem.

Nasıl ki çocukken de tonlarca kitap okuyabilirsiniz ama o yaşlarda okumaktan daha faydalı olan bir şey varsa o da oyun oynamaktır.

Hukuk-1de de okumak işinize yarayabilir ama bu bir daha durmayacak olan trendeki son molanızdır, molada kitap okumak yerine etrafı gezmeyi veya temiz hava almayı tercih ederim. Zira o trende zaten yeteri kadar kitap okuma şansınız ve hukuk havası soluma fırsatınız olacaktır. Olmayacak olanı değerlendirmek gerekmektedir bence.
Old 12-05-2010, 21:52   #7
radiokid

Naçizane fikrim; lisans eğitimi bitene kadar en azından bir yabancı dile tamamen hakim olmak(toefl seviyesinde), not ortalamasını yüksek tutmak,mümkünse yurtdışı yüksek lisans hazırlığı içinde olmak,hukukun gelişmekte olan alanlarına ilişkin bir kariyer planlamak(enerji hukuku,deniz ticareti hukuku,fikri ve sınai mülkiyet hukuku,bilişim hukuku,medya hukuku,ab hukuku,tıp hukuku,finans hukuku), iletişim,psikoloji,kalite yönetimi,reklamcılık,felsefe,medya,dış ticaret,insan hakları,uluslararası ilişkiler,ekonomi v.b. konulardaki konferans,seminer ve sertifika programlarına yoğun olarak katılmak,mesleki ve manevi olarak hayata hazırlanma döneminin bir parçası olabilir.Edebiyat, tabi ki her zaman.Dağınık oldu biraz
Old 12-05-2010, 22:04   #8
radiokid

En önemlisini unutmuşum.İstanbul'u derinlemesine yaşamak.Bu şehrin, sınırsız kültürel mirasından olabildiğince faydalanmak.Karış karış gezmek,koklamak.İstanbullu olmak,dünyalı olmaktır kanımca.
Old 18-05-2010, 12:22   #9
burakhukuk_06

bende hukuk birinci sınıf öğrencisiyim.Bu tavsiyelerinizi gerçekten yaşamayı çok isterdim.Sanırım bu durum biraz da üniversiteye bağlı.ben vakıf üniversitesi öğrencisiyim. bir dersin kalması önemli bir problemi beraberinde getiriyor.ders kalmasa bile ortalama yğkseltmek için, benim bu yaz yapacağım gibi, yaz okuluna gelmek zorunda kalıyorum.Sanırım 4 yıl boyunca yaz tatili yapamayacağım ve sonra da iş hayatı.peki ben bu genç yaşımda hayatı hukuk-eğlence çizgisi arasında yaşayamıyorsam ne zaman yaşayacağım acaba..
Old 04-06-2010, 16:39   #10
Emre Can

Gazi Hukuk dekanı İhsan hocanın yerinde olsaydım okula öncelikle adam gibi bir konferans salonu yaptırırdım
Old 07-06-2010, 18:10   #11
üye26898

birincisi okulu dört senede bitirmek için çok çaba sarfetmezdim. çünkü bitmiyor.
ikincisi ingilizce ötelenecek bir şey değil.
üçüncüsü yazları çalışmayın. zaten kırk elli sene çalışacaksınız.
dördüncüsü erasmus a gidiniz.
beşincisi yatay geçiş hayali kurmayı bırakın
son olarak istanbuldaysanız plan program yapmadan takılın.gelecek sizi beklemeyecek...
Old 10-06-2010, 20:47   #13
Av.Cengiz Aladağ

Alıntı:
hukuk fakültesinin başında olsanız ne yapardınız neyi değiştiridiniz?

Soruyu ilk okuduğumda, "Hukuk Fakültesi Dekanı olsaydınız ne yapar, neyi değiştirirdiniz?" biçiminde algılamıştım. Soru öyle değilmiş.

Yanıt veriyorum: Artık çok geç.
Old 10-06-2010, 23:49   #14
üye31194

Türkiye'de 100.000 doktor var,pratisyenler dışında hepsinin bir branşı var ve vücudumuzda rahatsızlanan bölgeye göre bulunduğumuz ilde o branşta hangi hekim varsa ona gideriz,yani aklımızda tüm doktorlar yoktur.Oysa bizim mesleğimizde maalesef %90ndan fazla meslekdaşımız pratisyen hekim gibi bütün uyuşmazlıklara bakıyor.Belki para kazanma çabası,belki hayata tutunma gayreti yüzünden bu şekilde davranılıyor ama buna katılmıyorum.Bu nedenle hukuk fakültesinin başında olsaydım bugün ilgilendiğim tek alan olan taşınmaz hukuku ile ilgili kendimi geliştirirdim.Sonuçta kendinizi geliştirdiğiniz alanda birkaç uyuşmazlığı ustalıkla çözebilirseniz o alanla ilgili birçok uyuşmazlık doğrudan size gelecektir.
Gözünüzde sorun varsa mutlaka etrafınıza iyi bir göz doktoru tanıyıp tanımadıklarını sorarız değil mi?
"Gözüm ağrıyor tanıdığın bir doktor(herhangi) var mı?" diyen birisini tanımıyorum.
Saygılarımla
Old 11-06-2010, 03:43   #15
üye25928

Alıntı:
Yazan Av.Cengiz Aladağ
Soruyu ilk okuduğumda, "Hukuk Fakültesi Dekanı olsaydınız ne yapar, neyi değiştirirdiniz?" biçiminde algılamıştım. Soru öyle değilmiş.

Yanıt veriyorum: Artık çok geç.

Alıntı:
Yazan Emre Can
Gazi Hukuk dekanı İhsan hocanın yerinde olsaydım okula öncelikle adam gibi bir konferans salonu yaptırırdım

Yalnız değilsiniz.
Old 11-06-2010, 16:52   #16
berikbr

Hepinize çok teşekkür ediyorum...tavsiyelerinizin hepsini hepsini dinleyeceğim.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi