Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

avukatın üzerinin aranması

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 04-08-2008, 10:01   #1
abdullahekinci

Varsayılan avukatın üzerinin aranması

Avukatin Dışarıda mesela diyelim bir konser alanına giderken üzeri arababilirmi aranamazmı?Yada arabası aranabilirmi?yoksa sadece aranmamama muafıyeti adliye ve bürsouylamı sınırlıdır? avukat nerde aranır nerde aranamaz uygulamada hükmü nedir saygılarımla
Old 04-08-2008, 10:04   #2
Av. Fatih KARACA

Varsayılan Av. Vuraldoğan davası yardımcı olabilir

Sn. Meslektaşım,

Bu konuda Av. Vuraldoğan davası ile alakalı birinci elden yazılan makale işinize yarayacaktır.

http://www.turkhukuksitesi.com/makale_187.htm

Saygılarımla
Av. Fatih KARACA
Old 04-08-2008, 10:55   #3
caner87

Örneğin bir mağazaya girerken kapıdaki güvenlik görevlisine ben avukatım beni aramayın mı diyeceğiz?
Old 04-08-2008, 11:09   #4
Av. Fatih KARACA

Alıntı:
Yazan caner87
Örneğin bir mağazaya girerken kapıdaki güvenlik görevlisine ben avukatım beni aramayın mı diyeceğiz?

"...Avukatlık mesleğinin zamana ve mekana bağlı kalarak yapılan bir meslek olmadığı gözetildiğinde, önleme araması yapılmak istenen ve mesleği avukat olan kişinin o an mesleğini yapıp yapmadığının belirlenmesi gerekmektedir. Avukatın o an mesleğini yapmasından, dilekçe yazmak gibi mesleğin tipik görünümlerini kastetmediğimizi de belirtmek isteriz. Adliyeden bürosuna dönen, bürosundan çıkıp otobüse binen, elinde evrak çantasıyla herhangi bir yere giden avukatın da mesleğini yaptığının kabulü gerekmektedir.*"

Sn. caner87,

Buradan da anlaşılıyor ki, avukatın önleme aramasına tabi olup olmaması, o an avukatlık mesleğini yapıp yapmadığı ile alakalıdır. Bu da her olayda ayrı bir değerlendirme yapılmasını gerektirmektedir.

Saygılarımla
Av. Fatih KARACA

*: Av. Kemal VURALDOĞAN' ın "Avukatın Üzerinin Aranması Sorunu Ve Avukat Vuraldoğan Davası" adlı makalesinden alıntıdır.
Old 11-11-2008, 18:03   #5
yavuzselimaydın

ben henüz stajer vukat olmama rağmen ,barodan aldığım stajer avukat kimliği ile şu ana kadar 5-6 polis çevirmesinden ,kimliğimi gösterdikten sonra ,teşekkür edilerek ve hiç bir arama talebine uğramadan uğurlandım.alışveriş merkezi vs. yerlere girerken de mevcut bir özgüvenle ve kimliğimi göstererek rahatça girebiliyorum.o an avukatlık mesleğini icra ediyor olmanız gerekmiyor bence...
Old 12-11-2008, 18:16   #6
ISIL

Avukatlık meslegi zamana ve mekana baglı bir meslek olmadığı için avukat kimliğini gösterdiği anda, mesleği ile ilgili bulunmadığı asikar değil ise arama yapılamaz. Bir avukatın üzerinde her zaman müvekkiline ait bir belge bulunabilir. Birebir iş başında olması veya elinde bir çanta olması gerekmez elbette.

Bir arama sırasında polis bu değerlendirmeyi detaylı yapacak konumda değildir. Açık bir suç üstü durumu veya önleyici bir aramada çok aşikar bir suç potansiyeli görünüyorsa arama yapabilir. Üzerinde avukat kimliği vardır ama yasak bir gösterinin önsaflarında elinde pankartla yürüyordur. Burda gösterilen saygı ve muafiyet avukatlık mesleği içindir, şahsın kendisi için değildir. Bulunulan konum mesleki görüntünün cok ötesinde ise arama yapılabilir.

Bu konuda Avukat Vuraldogan'ın makalesi mutlaka okunmalıdır. Cok açıklayıcı ve buna ilişkin bir davayı birinci agızdan anlatım olduğu için her avukat okumalı. Yorumlarım da bu makale cercevesinde verilmiştir.
Old 13-11-2008, 14:58   #7
yavuzselimaydın

sayın ışıl hanım
bahsettiğiniz makaleyi mümkünse burada bizimle paylaşabilir misiniz?
Old 13-11-2008, 17:29   #8
ISIL

Sayın Fatih bey yukarıda belirtmiş ama gene yazalım. Makaleyi asagıda bulabilirsiniz.

http://www.turkhukuksitesi.com/makale_187.htm
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi