Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Konumuz : Hukukçular Biz bizi konuşuruz! Konusu "hukukçular" olan ve diğer alanların konusu içine girmeyen sohbetlerimiz için.

stajyer avukatlara ücret verilmeyişi

Yanıt
Old 27-08-2007, 20:12   #1
marun

Mutsuz stajyer avukatlara ücret verilmeyişi

Daha mezun olmadım ama staj yapan arkadaşlarımın çoğu bundan şikayetçi. Herhangi bir ödenek alamıyorlar.Sağlık güvenceleri yok.Çoğu zor şartlarda akşama kadar çalışıp kıt kanaat geçiniyorlar.Bide aileden uzakta yapıyorlarsa stajı bu zorluklar daha fazlalaşıyor,ya aileden destek ya da bir avukatlık bürosunda çalışıp aylık az bir miktarda parayla geçinmeye çalışıyorlar.istanbuldaki durum bu.istanbul dışı yerlerde de stajyerler için durum pek farksız değil.

Hani ben isterimki en azından sağlık güvencesi olmalı.
Old 28-08-2007, 11:02   #2
Kavaz

Staj Kredisi alabilirler.Avukatın para alması bir dert,para vermesi ayrı bir derttir.
Old 28-08-2007, 20:02   #3
eliferdogan

Bu durum gerçekten çok can sıkıcı. Molierac'ın İstanbul Barosu ajandalarında yer alan bir sözü var. "Kimseye, ne müvekkile, ne hakime, hele ne iktidara tabiyiz. Bizim aşağımızda kişilerin varlığı iddiasında değiliz. Fakat hiçbir hiyerarşik üst de tanımıyoruz. EN KIDEMSİZİN, EN KIDEMLİDEN VEYA İSİM YAPMIŞ OLANDAN FARKI YOKTUR. AVUKATLAR KÖLE KULLANMADILAR, FAKAT EFENDİLERİ DE OLMADI." Bu söz her yerde yeralır, ancak staj döneminde ve mesleğin ilk yıllarında bir çok avukat köle gibi kullanılır. Ben bu konuda çok şanslıydım. Stajımı mükemmel bir yerde yaptım. Her zaman saygı ve sevgi gördüm, emeğim sömürülmedi. Burada saygıyla anmak istediğim Av. Halil ALDIRMAZ hem bilgisini hem deneyimlerini benimle paylaştı. Fikirlerime önem verdi. Beni her zaman teşvik etti, abilik yaptı. Burada kendisine bir kez daha çok teşekkür ediyorum. İnşallah tüm stajyer arkadaşlar benim kadar şanslı olur. Ancak maalesef köle kullanan avukatlar çok fazla onlardan da tek ricam stajyer arkadaşların meslektaşlarımız olacağını unutmamaları.
Old 29-08-2007, 07:37   #4
tiyerianri

yok arkadaşlar böyle düşünmeyin.Yanında staj yaptığımız avukatlar da bizimle bilgi ve tecrübe paylaşıyorlar bizimle ilgileniyorlar haklarımızı savunuyorlar.Tüm bunlar paradan daha kıymetli hem ne olacak bir sene para almadan çalışalım her şey para demek mi? Hani bir reklam varya sonunda şöyle diyor TABİ YERSEN!!!
Old 29-08-2007, 09:54   #5
Av.Ufuk Bozoğlu

Stajyer avukatlara gördüğü iş karşılığı bir ücret verilmeli diye düşünüyorum.

Maaş adı altında değilse bile; takip ettiği dosya ve ya takiplerde yararlı olduğu, çalıştığı büroya menfaat sağladığı durumlarda, mutlaka stajyer avukata emeğinin karşılığı verilmeli.

Bu mesleğe teşviktir, amatörlükten profesyonelliğe geçişin bir göstergesidir.

Gözardı edilmemesi gerekir diye düşünüyorum.

Saygılarımla...
Old 01-09-2007, 13:51   #6
didem kunal

inanaınki bu konu defalarca stajerler arasında tartışılmıştır ama kimse hala kılını kıpırdatmıyor.
Old 02-09-2007, 22:48   #7
marun

stajyer avukatlar bu durumda ne yapabilir, ücret konusunda hukuki dayanakları ne olmalıdır?
Old 04-09-2007, 15:59   #8
ferdaduran

Varsayılan emeğe saygı :)

benim anlayamadığım hukuk stajyeri bir tıp doktoru ya da mühendis yanında staj yapmıyorki,avukatlar da bu aşamalardan geçiyor ama ne hikmetse çoğu avukat bu hassasiyeti göstermiyor.biz de o düşüncede olur muyuz acaba avukat olunca
Old 06-09-2007, 16:47   #9
KARİNE

Varsayılan :)

iyi gunler taze bir stajyer avukat olarak ucretsız calıstıgımı belırtmek ısterım.stajyer arkadaslarımıza mıktarı konusunda tartısmak ıstemıyorum ancak sembolık bır ucret verılmelı, emege saygı duyulmalı ayrıca motıvasyonuda artırır diye düşünüyorum. saygılarr......
Old 14-09-2007, 08:48   #10
Av.EErdem

Stajyer, bir şeyler öğrenmek , hukuk eğitimini mesleki pratik eğitimle tamamlamak ve avukat olacak yeterliliği kazanmak için staj yapar. Avukatlık mesleğini yapabilmek için bir yıllık staj yapmak zorunludur. Avukat stajyeri stajın ilk altı ayında adliye stajı yapar ve bu evrede ücret alamamak dokunmaz kendisine. Sorun avukat yanında yapılan ikinci altı aylık stajdadır. Aslında burada menfaat sağlayan taraf staj yapan kişidir. Bu nedenle bırakın ücret istemek, üzerine ücret bile verecek bir yardım alıyordur. Kaldı ki yanında stajyer olarak staj yaptığı avukat, hiçbir menfaat beklemeden, karşılıksız olarak bu sorumluluğu almıştır. Ancak stajyerin zor durumda kalmasını önlemek için, staj kredisi bir çözüm sayılabilir.
Buraya kadar anlattıklarım sakın yanlı olarak anlaşılmasın. Çünkü büyük şehirlerde stajyerlerin , büro elemanı gibi çalıştırıldıklarını, en ücra semtlerdeki hacizlere gönderildiklerini, birşey öğretmekten çok tek başına ofis elemanının yaptıklarını yapmasının beklendiğini biliyorum. Buradaki zihniyet, ücretsiz ya da düşük ücrete iyi eleman mantığı sanırım. İşte buna karşıyım. Avukat stajyeri, hukuk fakültesi mezunu olduğu için doğal olarak avukat yardımcılarından üstün bir donanıma sahiptir. Ama bunun kullanılmaması gerekir. Eğer stajyere birşeyler öğretmek yerine ondan fayda sağlama çabası varsa, kesinlikle bunun bir karşılığı olmalıdır. Ancak bu anlayış da içime sinmiyor sinemiyor. Stajın amacı stajyere mesleki pratiklik kazandırmaksa, tabi ki stajyer tek başına gidip dava açmalıdır, vekalete baro pulu yapıştırmayı, havale almayı, harçlandırmayı vs. böylece öğrenmelidir. Stajyer hacize de gitmelidir ama tek başına bırakılmamalıdır. Yanında staj yaptığı avukatı izlemeli, deneyimsiz bir halde tek başına tehlikenin ortasına bırakılmamalıdır.Bu nedenle başlangıçtaki samimi düşüncelerimin, stajyere birşeyler kazandırmak isteyen idealist meslektaşlarımı kapsadığını, stajyeri delice çalıştırıp,ben öğreteceğime şu işleri yaparken öğrensin diye düşünen meslektaşları dışarıda bıraktığını belirterek sözlerimi noktalıyorum.
Old 14-09-2007, 10:26   #11
Av.Melis Ersöz

Ücret konusu çok hassas tabii ki. Staja yeni başlayan biri olarak, işyerimden haftalık ücret alıyorum, henüz hiçbir şey yapmasam da. Her büronun ücret konusunda farklı yaklaşımları olabilir, doğaldır. Biraz da stajyere ne gözle bakıldığına da bağlı. Ancak genç meslektaşlarımızın hevesinin kırılmaması, ideallerinin sönmemesi için bir miktar haftalık verilmesini uygun buluyorum. Böylece staja yeni başlayan kişinin de daha özgüvenli olacağını düşünüyorum. Mezun olduktan sonra kafasında türlü hayalleri olan birini en başından bıktırmamak gerekir diye düşünüyorum.

Saygılarımla.
Old 14-09-2007, 15:36   #12
ayse1728

bende staja yeni başlamış biri olarak gerçekten sadece karın tokluğuna çalışıyorum patron öğlen yemeğimi ısmarlıyor sadece
Old 02-10-2007, 16:42   #13
av.seçil

bende 2 yıl önce staj yaptım bırakın ücret karşılığı çalışmayı cübbe törenimizde kendi cübbemizi kendimiz aldık...
Old 03-10-2007, 13:53   #14
avukatsamsun

ben de stajında şanslı olanlardanım. hem haftalık bir ücret alıyordum, hem de emeğim sömürülmedi.
ama o dönem yaklaşık 50 stajyer varsa 35-40' ı şikayat edilen şartlarda yani emeği sömürülerek avukat sekreteri muamelesi görerek staj yaptığını anlatıyordu.
bir miktar ücret verilmeli bence de.zaten yeterince hayal kırıklığı yaşıyor insan okul sonrası. bu belki ufak bir teselli olabilir.
Old 07-10-2007, 16:34   #15
cemaydın

Ben stajım için avukat ararken gittiğim görüşmelerde ücret konusunu hiç açmıyordum, karşıdan hemen şu kadar verebilirim daha fazla veremem gibi bir teklif geliyordu, teklif ettikleri miktarda 400 500 ytl arasıydı. 13 avukatla görüşdüm (istanbuldayım) ve hepside benim sormama gerek kalmadan verebilecekleri ücret miktarını belirtiyorlardı. Hatta bir Avukat hanım kendisinin staj yaparken ücret almadığını ama ben istemesemde bana ücret vereceğini belirtmişdi. Diğer bir görüşmemde ise bana mutlaka belirli bir ücret vereceklerini çünkü emeğimin karşılığını vermek istediklerini söylediler.Aslında başdan ücret almadan çalışmayı kabullenmişdim ama karşı tarafdan hiç beklemediğim halde teklif gelince, hayır demedim ( yada benmi çok şanslıydım !) Ayrıca anladığım kadarıyla avukatlar stajyer bulamamakdan şikayetciler galiba istanbulda bir stajyer kıtlığı var .

İstanbul için diyebilirim ki, yani yaşadığım deneyimler sonucu stajyerlere ücret verilmemezlik edilmiyor. Ayrıca baro sayfasına ilan verdikden sonra yaklasik 30 tane telefon ve mail geldi diyebilirim buda stajyerlere talebin fazla olduğunu gösteriyor. Kısaca istanbulda ücret almadan çalışan bir stajyerin olduğunu sanmıyorum (tabi siz çeşitli sebeplerle istemedikden sonra). Birde staj kredisi aldığınızı düşünürsek aslında çokda kötü bir geliriniz olmuyor. Ama şunuda belirtmeden geçemeyeceğim, istanbulda ailemle yaşıyorum ve evli değilim, aksi halde aldığınız meblağ çok komik , birde adliyeden adliyeye koşarken bir aracın altında kalırsam olmayan sağlık sigortam ile nasıl yarelerimi iyileştirim veya lokman hekim gelse yaram azdırır mı ? Bunlar hep muallakda kalan konular. Kisaca elinizden gelenin en iyisini yapın ve gerisini düşünmeyin .
Old 07-10-2007, 16:54   #16
Av.Nebi

Alıntı:
Yazan av.seçil
bende 2 yıl önce staj yaptım bırakın ücret karşılığı çalışmayı cübbe törenimizde kendi cübbemizi kendimiz aldık...

Neyse Allahtan bizim cübbe bari alındı
Old 14-10-2007, 20:42   #17
avzelihaholat

ne öğrenci ne avukat olayan biz stajerlerin aslında bu dönemde ek gelir olarark sadece staj kredisi ile geçinmesi mümkün degil.Avukatların ödedigi ücret konusundada her ilde farklı uygulamalar oluyor. aslına bakarsanız avukatların ücret ödenmesi gerekiyor ama bu seferde stajerlerin emekleri sömürülüyor. ordan oraya koşuşturuyorlar. (icra işlerinde ) bu nedenle ücret almadan verimli bir şekilde geçirmek gerekiyor stajı. en azından benim için öyle. şimdiden allah kolaylıklar versin bize..
Old 15-10-2007, 16:55   #18
imge_nil

Staj kredisi bence başlı başına bir sorun ayrıca çok da anlamsız çünkü bugüne kadar; 'Alırken iyi, öderken burnumdan geldi.' demeyen kimseye rastlamadım. Karşılıksız olsa belki , ama yıllar geçince ödeneceği düşünülünce pek anlamı kalmıyor.
Ücret verilmeyişine gelince, arkadaşların da değindiği gibi ; mesleğe ,işe yani koşuşturmaya teşvik çok önemli, neticede işi bize öğreten onlar ama şöyle bir gerçek var ki, ' Bizler de onların işlerini yapıyoruz !, haksız mıyım? ' İş takibi, duruşmalar, hacizler vs. Eee yanında staj yaptığımız avukat da bunları gözetmek zorunda. Stajyer ya da stajyer adayı arkadaşlara tavsiyem, büroya staj için görüşmeye gittiğinizde ücreti de mutlaka konuşun. Büronun prensiplerinde olmalı ki sonradan verebilir de vermeyebilir de. O yüzden her şeyi baştan belirlemek çok önemli.
Old 17-10-2007, 17:23   #20
salimengin

Alıntı:
Yazan Av.Uygar
stajyer avukatlara ÜCRET verilmeyişi: mevzuat gereğidir!
Mevzuat neyin gereğidir?
Old 17-10-2007, 17:25   #21
Adli Tip

Alıntı:
Yazan salimengin
Mevzuat neyin gereğidir?

Ne demek istediğinizi anlayamadım.

Saygılar
Old 17-10-2007, 17:33   #22
salimengin

Alıntı:
Yazan Stajyer Av.Melis
Ücret konusu çok hassas tabii ki. Staja yeni başlayan biri olarak, işyerimden haftalık ücret alıyorum, henüz hiçbir şey yapmasam da. Her büronun ücret konusunda farklı yaklaşımları olabilir, doğaldır. Biraz da stajyere ne gözle bakıldığına da bağlı. Ancak genç meslektaşlarımızın hevesinin kırılmaması, ideallerinin sönmemesi için bir miktar haftalık verilmesini uygun buluyorum. Böylece staja yeni başlayan kişinin de daha özgüvenli olacağını düşünüyorum. Mezun olduktan sonra kafasında türlü hayalleri olan birini en başından bıktırmamak gerekir diye düşünüyorum.
Saygılarımla.

Stajyerlere ücret yasağı uygulamasının kime hizmet ettiğini düşündünüz mü?Zengin hukuk bürolarının emeği sömürme noktasına getirdiği stajyerlerin haklarını baro bile savunmuyor.Güya meslek öğretiliyor.Nasıl öğretildiğini bizzat gördüm.Bu konuda hiçbir denetim olmaması buyük bir haksızlık.İşleri yoğun olan ofisler sigorta vs. hiçbir güvencesi olmayan stajyerlere çok güzel meslek öğretiyor!Doğru bazı şeyleri öğretiyor; evrak takmayı, dosya taşımayı,fotokopi çekmeyi....bu gibi işleri güzel öğretiyorlar beş kuruş parayla.
Old 17-10-2007, 17:36   #23
salimengin

Alıntı:
Yazan Av.Uygar
Ne demek istediğinizi anlayamadım.

Saygılar
Takıldım sadece.
Old 17-10-2007, 23:21   #24
marun

sayın arkadaşlarım başlattığım konu olan stajyer avukatlara ücret verilmeyişi konusunda görüşlerinizi paylaştığınız için teşekkür ederim.
Bu konuda birbirimize destek olmalı ve çözüm yolları aramalıyız.Acaba ne yapabiliriz?
Saygılarımla,
Old 29-10-2007, 14:21   #25
Av.Nur

Stajyer Avukat yanında staj yaptığı Avukattan bir iş öğreniyor, o zaman bu şekilde geleceğine yatırım yaparken ve bu ücretsiz eğitimi alırken bir de ücret mi ödenmeli gibi bir yaklaşımı, ben de seneler seneler önce kendi stajımda yaşamıştım.
Ancak bu öğrendiğim iddia edilen işlerin içine, daha ilk başladığım gün, bir toz bezinin nasıl nemlendirilerek toz alınacağı konusu ile başlanınca çok tuhaf hissetttiğimi itiraf etmeliyim.
Bu şekilde kısa süre çalışıp sonra bir başka Avukat yanında staja devam ettim, tabii staj Avukatımı değiştirmenin işlemleri de cabası oldu. Stajımı tamamladığım Avukatın yanında iken, dosyaları incelemek, dilekçe hazırlanması, duruşma deneyimi, müvekkil ile görüşme v.b gibi işlerde deneyim yanında ücret de aldım. Hatta bunu hiç konuşmamıştık, amacım sadece o tuhaf toz bezinden kurtulmaktı.

Bence bu konu Barolara sunularak, ne yapılabileceği konusunda görüşler toplayacak bir çalışma yapılmalı. Bir sene az zaman değil. Belki yaptığı işler ile ilgili olarak belli bir ücretin ödenmesi ya da sadece sigortasının ödenmesi gibi öneriler olabilir.
Old 01-11-2007, 11:35   #26
Av.Barış

Almanya'da stajyer avukatlar ayda 1.000 € maaş alıyorlar.Türkiye'de işler içler acısı.Staj kredisi almak isteyen Stajyer avukattan dünyanın en saçma evrakları isteniyor.Ve bunlarda yetmezmiş gibi TBB'nin onayı gerekiyor.VE en sonunda TBB sanki para kendi ceplerinden çıkıyormuş gibi staj kredisinin genelde reddine karar veriyor.kredi onaylanırsa aldığınız ücret yaklaşık 250 YTL gibi komik bir rakkam.İşte Almanyadaki Avukat ile Türkiye'deki arasındaki fark.Burada Avukata saygı yok orada var.
İş seçim davetlerine gelince bütün delegeler 5 yıldızlı otellerde kaldırılıp gezdirilip yedirilir ve en iyi şekilde ağırlanır.Fakat iş staj kredisi vermeye gelince Bütçe yok!!
Teşekkürler TBB.Çalışmalarınıza aynen devam...
Old 01-11-2007, 16:27   #27
ÇAĞDAŞ

her şey para değil arkadaşlar bence bunun öncesinde iyi bir hukuçu olmak için gerekn çabayı fazlasıyla gösterelim eminimki ondan sonrada para kendiliğinden gelecektir..stajyer avukat veli..
Old 01-11-2007, 20:37   #28
Av. Ramazan Çakmakcı

Varsayılan Avukat Stajyerinin Ücret Alması Yasak Değildir

Değerli üyeler aynı konuya ilişkin olarak www.adalet.org forumundaki mesalarımı aşağıya da ekledim. Stajyer kardeşlerime başarılar dilerim.
-----------
Avukatlık veya satjyer avukatlık arasında ücret alma yasağı açısından bir fark yoktur.
Daha doğrusu avukatlıkla birleşebilen işlerden olan avukat yanında ücretli avukatlık stajyer avukatlık içinde birleşebilen bir iştir.
Bu nedenle stajyer avukatın yanında staj yaptığı avukattan ücret almasına engel bir yasal düzenleme bulunmamaktadır.
Ancak avukatın ücret ödemeye zorlanamayacağı eğer ücret ödeyecek ise bunun asgari ücretten az olamayacağı ve SSK yapılması gerektiği yönünde Türkiye Barolar Birliği'nin 25.02.1972 tarih ve 482 sayılı İstanbul Barosu Başkanlığına hitaben yazılan 1972/12-35 sayılı genelgesi mevcuttur. (Bkz. Türkiye Barolar Bülteni Yıl 3 Sayı: 12 Sayfa 35)
Avukatlık stajının mahkeme bölümündeki süre için devletten ücret alımına ilişkin bir düzenleme yoktur.
Uygulamada maalesef Barolar stajyer avukatlardan hiçbir ücret almayacağına dair yanlış yazılı beyanlar aldıklarından bu yanlış yıllardır devam edegelmektedir.
Eğer stajyerler en azından avukat yanındaki stajlarında ücret alabilme -isteyebilme- haklarını bilirlerse o zaman bir pazarlık şanşları olabilecektir.
Bu bilgi çok önemlidir zira stajyer avukatlar daha mesleğin stajının başında sanki yasa dışı bir iş yapıyorlarmış gibi ücretlerini gizli gizli almaktadırlar. (Hiç öyle hissetmesinler onurlu bir meslek yürütmektedirler ve aldıkları her kuruş anaların ak sütü gibi helaldir onlara.)
Ucuz emek sömürüsü halinde geçen Angarya yasağına aykırı bir durum arz eden stajyer avukatlık döneminde stajyerler SSK Emekli sandığı vb. sosyal ve sağlık güvencesinden de yoksun bulunmaktadır.
Bu ücret sorunu ücretli avukatlar içinde yakıcı bir sorundur.
İşçilerin sendikaları vardır. Barolar maalesef işçi konumundaki avukatların maaş ve vekalet sorunlarına diğer sorunlara eğildiği kadar eğilmemektedir.
Bu durum Baroların daha çok işveren avukatların örgütü olduğu izlenimini yaratmaktadır.
Önümüzdeki süreçte bu özlük sorunlara acil çözümler üretilemez ise işçi avukatların baro dışında işçi derneği veya avukat sendikası tarzında örgütlenmeler gündeme gelmelidir.
Eşitliğe aykırı CMK tarifeleri, sağlık ve sosyal güvenlikten yoksun stajyer avukatlar, SSK sı yapılmayan, ücreti tam gösterilmeyen işçi avukatlar, işsiz yüzelerce avukatın yarattığı ucuz emek piyasası ve iş güvencesizliği, karşı taraf vekalet ücretlerini işçi avukatların elinden alan Banka vb. büyük kurumlar bürolar .....
Anlatınca ne kadar çok haksızlık var değil mi ? Hak mücadelesi veren bir mesleğin mensuplarının bu kadar çok haksızlığa karşı bir şey yapamaması da olayın bir başka acı yönüdür.
Stajyer avukatların sorununun çözümü 1 maddelik kanun değişikliği ile kolayca halledilebilir.
Avukatlık Kanunu uyarınca baro pullarından biriken paraların toplandığı TBB FONuna bir görev daha yüklenir ve stajyer avukatların gerek adliye gerekse avukat yanındaki stajı sırasındaki sosyal güvencesi için bu dönemdeki staj süresince stajyerler SSK ya tabi olurlar ve primlerini de sözkonusu FONdan TBB öder. Avukatlarda staj süresince stajyer avukatlara en az asgari ücretten maaş ödemek zorundadır denir.
Stajyer avukatın davalara dahi girebildiği dosyadan fotokopi alabildiği hacze gönderildiği telefona baktığı vb. düşünüldüğünde bu ücretinde çok fazla olmadığı ortadadır. Adliye stajında da aynı tutarın TBB fonundan ödenmesi de mümkün kılınabilir.
Vel hasılı sorunu çözmeye siz bir niyetlenir iseniz ne sonuçlar çıkar ortaya
Ama önce sorunu duymak gerek, görmek gerek
Bir zamanlar stajyer olduğunu hatırlamak gerek...
Stajyerlerimizde avukatlık sınavını kaldırmak için harcadıkları enerjinin birazını bu ucuz emek sömürüsüne karşı harcasalardı çok daha iyi olurdu bence
Baroların acilen üyelerinin yarısından fazlasını kapsayan işçi avukatların sorunlarına bir sendika gibi eğilmesi gerekmektedir.
Eğer bu başarılamaz ise mesleğimiz için acı sonuçları olan kamu avukatlığı ayrımını ortadan kaldırılamadan bir de işçi avukatlar ayrımı ile karşı karşıya kalınacaktır.
Mesleki başarısını ve meslekten aldığı mutluluğu kazandığı para ile ölçme yanlışı içine düşmeyecek genç meslektaşlarımı şimdiden kutlarım.
Saygılarımla

--------------
Değerli üyeler,
Bence önemli olan ilk aşama avukatın stajyerine maaş vermesine hukuken bir engel olmadığının bilinmesidir.
İsteyen avukat stajyerine maaş verebilir ve SSK yaptırabilir.
TBB genelgesi avukatların buna zorlanamayacağını belirtmiş ve avukatlar lehine bir açık kapı bırakmıştır.
Bu genelge bile tek başına stajyerin elini güçlendirir zira onunda bir ücret talep edebilme pazarlık yapabilme şansını ortaya çıkarmaktadır.
Adliye stajının tam mesai olarak adliyede yapılmadığı ortada olduğuna göre staj yapılan avukatın tüm staj döneminde de stajyere ücret ödemesinde bir yasal engel görmemekteyim.
Bu husustaki görüşüm hakkında bir tartışma olabilirse hiç olmazsa mevcut mevzuat içinde bir açılım geliştirebiliriz diye düşünmekteyim.
Zira ben şahsen stajyerlerin sigorta yaptırılması için mücadele ettiğim süreçte stajyerlerin aman abi bir yanlışlık olur sonra stajım yanar dediği çokça işittim. Bu nedenle bu konuda kanun değişikliği yapamasak ise de TBB nin yeni tarihli bir genelge ile tüm staj döneminde avukatın stajyerine ücret ödeyebileceğini stajın avukatlıkla bağdaşmayan bir iş olarak nitelendirilmesinin mümkün olmadığını mesleki kamuoyuna açıklaması gerekmektedir.
Diğer yandan konuyu Barolarımız Meclise taşıyabilseler 1 maddelik kanun değişikliği ile sorunu halledebilirler. Bunun içinde stajyerlerin ve konuya duyarlı meslektaşlarımızın mücadele etmesi gerektiği hepimizin malumudur.
Meslektaşlarımızın birbirlerine karşı sevgi ve hoşgörü ile yaklaşmasının, bizlerin hepimizin aynı teknede yol aldığımızı düşünerek bir meslektaş dayanışması içinde ve kardeşlik duyguları ile el ele vermesinin daha doğru olduğunu düşünüyorum.
Bu konuştuğumuz konular daha önceki yazılarımda da hep belirttiğim üzere ekmeğimiz ile ilgilidir.
Burada birbirimizi üzmek yerine ekmeğimizi arttırmanın ve onu bölüşmenin daha kolay yollarını nasıl bulabiliriz diye uğraşmamızın yararlı olacağını düşünmekteyim.
Helal lokma yemenin önemini anneannelerimizden, dedelerimizden anne ve babalarımızdan hep işitmişizdir. Hakkı teslim etmek için yola çıkan genç bir meslektaş adayımın daha ilk günde yasa dışı bir para kazandığı duygusunu yaşamasını vicdanım, aklım ve hukuki bilgim kabul etmemektedir.
Stajyerlerimize hiç olmazsa para verirken bunların onların hem yasal hemde insani olarak hakları olduğunu hissettirmemizin, stajyerimizin daha ilk günden yara almasını ve böylece başkaca hukuk dışı para almaları da normal karşılamaması için önemli olduğunu düşündüğümden bu satırları yazma ihtiyacı hissetmiş bulunmaktayım.
Saygılarımla
Old 02-11-2007, 01:05   #29
Adli Tip

Alıntı:
Yazan Av. Ramazan Çakmakcı
Avukatlık veya satjyer avukatlık arasında ücret alma yasağı açısından bir fark yoktur.
Daha doğrusu avukatlıkla birleşebilen işlerden olan avukat yanında ücretli avukatlık stajyer avukatlık içinde birleşebilen bir iştir.
Bu nedenle stajyer avukatın yanında staj yaptığı avukattan ücret almasına engel bir yasal düzenleme bulunmamaktadır.
Ancak avukatın ücret ödemeye zorlanamayacağı eğer ücret ödeyecek ise bunun asgari ücretten az olamayacağı ve SSK yapılması gerektiği yönünde Türkiye Barolar Birliği'nin 25.02.1972 tarih ve 482 sayılı İstanbul Barosu Başkanlığına hitaben yazılan 1972/12-35 sayılı genelgesi mevcuttur. (Bkz. Türkiye Barolar Bülteni Yıl 3 Sayı: 12 Sayfa 35)

Değerli Meslekataşım;

Bu kapsamlı ve özenli mesajınız için, duyarlılığınız için öncelikle çok teşekkür ederim.

İyi niyetiniz ve mücadeleniz takdire şayan. Bence de bu büyük sorunun halli için yasal düzenleme kaçınılmaz. Ki yapılabilecek "yasal" düzenlemede stajyer arkadaşlarımıza asgari ücretin de üzerinde bir ücret ödenmesine yer verilmelidir. Ki değişiklik yasayla yapılacağından buna bir engel de olmayacaktır.

Ne var ki; stajyerlerin ücret karşılığı çalışabilmesine yasal bir engel olmadığına ilişkin görüşünüz ve görüşünüze delil olarak bildirdiğiniz tebliğ beni ikna etmedi.

Avukat stajyerlerini bizim "meslektaş" olarak görmemiz iyi niyetli ve erdemli bir tutumdur sadece.

Avukat olmanın şartları yasada belirlenmiştir ve sıkı şekli şartları vardır. Bu itibarla yasada "avukat" kelimesinin geçtiği her metinde, avukatlık stajını tamamlamış, baroya kayıtlı, hasılı yasal şartları haiz avukat kastedilmektedir.

"Avukatın" avukat yanında ücret karşılığı çalışmasına olanak sağlayan hükmün, yorum yoluyla "stajyer avukatlar" için de geçerli olabileceğine ulaşmanın mümkün olamayacağı kanaatindeyim.

Bu görüşünüzü biraz daha açıklar ve gerekçelendirirseniz sevinirim.

Saygılarımla
Old 02-11-2007, 11:32   #30
Av. Ramazan Çakmakcı

Varsayılan Stajyer Avukatlık Avukatlıkla Bağdaşan Bir İştir

Avukatlık Kanununun 11. Maddesi Avukatlıkla birleşemiyen işleri saymıştır ;
“Aylık, ücret, gündelik veya kesenek gibi ödemeler karşılığında görülen hiçbir hizmet ve görev, sigorta prodüktörlüğü, tacirlik ve esnaflık veya meslekin onuru ile bağdaşması mümkün olmıyan her türlü iş avukatlıkla birleşemez.”
12. madde de Avukatlıkla birleşebilen işleri saymıştır. Kısaca bu maddede ücretli olarak avukat yanında çalışmak avukatlıkla bağdaşan işlerden sayılmış ve avukatın işçi avukat olmasına istisnai bir düzenleme ile imkan sağlanmıştır. Yani işçi avukat 11. Madde yasağına aykırı iş yapmış sayılmamıştır.
Buradan anlaşılan 11. Maddedeki yasaklanan “ücret”ten kasıt avukattan alınan “ücret” değildir.
Avukatlık Kanununun Levhadan silinmeyi gerektiren işler başlıklı 72. Maddesine 1986 tarihinde eklenen fıkralara göre; “
Şu kadar ki, staj sırasında mesleğin onuru ile bağdaşması mümkün olmayan işler müstesna olmak üzere, 11 inci maddede sayılan işlerden biri ile uğraştığı, ruhsatnamenin verildiği tarihten itibaren 5 yıl geçtikten sonra anlaşılan avukat, staj süresi içinde elde ettiği ödemelerin veya gelirlerin tutarının üç katını Baroya ödediği takdirde levhaya yeniden yazılır.”
denilmektedir.
Şimdi 11. Maddede yazılı avukatlıkla birleşemeyen işler ile birleşebilen işleri karşılaştırdığınızda Avukatın avukat yanında ücretli avukatlığı birleşebilen bir iş ve aldığı “Ücret”de yasal ise “Stajyer avukatın” zorunlu olarak avukat yanındaki çalışmasını da “avukatlıkla bağdaşan” işlerden saymak gerekiri.
Ama 11. Maddedeki “ücreti” her ücret yani avukattan alınan ücret olarak da yorumlarsanız o zaman staj döneminde alınan tüm ücretlerin 3 katını tüm avukatların baroya ödemesi bir zorunluluk halini alır.
Ya hep birlikte on binlerce avukat olarak staj döneminde alınan ücretlerin toplamının 3 katını Baroya ödeyecek yada benim dediğim gibi işçi avukatlık ve ücreti de yasal ise stajyer avukatlık da avukatlıkla bağdaşan işlerdendir ve aldıkları ücrette 11. Madde kapsamında değildir diyeceksiniz.
Avukatlık Kanunumuz 1969 tarihlidir ve 11. Madde ilk hali ile durmaktadır. TBB genelgesi de 1972 tarihlidir ve bu anlamda günceldir, geçerlidir.
Ancak TBBnin acilen bu konuyu yeni bir genelge ile açıklığa kavuşturarak belirsizliği dağıtması ve tüm avukatların “Levhadan Silinme” tehlikesi ile ücret veren avukatların da “Disiplin Cezası” almaları tehlikesinin önüne geçmelidir.
Barolar staj başlangıcında aldıkları taahhütlerde hiçbir işten evet hiçbir işten ücret almayacağım tarzında bir yazıyı stajyerlere imzalatmaktadırlar.
Stajyerin staj süresince bir ücretli işte çalışmasının yasaklanmasının mantığı stajının gereklerini yerine getirmesini sağlamaktır.
Yoksa Kanun bir hukukçuya bir sene ücretsiz çalışacaksın ki sana bir ruhsat vereceğiz ve bu ruhsatla da sen bir işten ücret alma hakkına sahip olacaksın dememektedir.
Yoksa dünyanın hiçbir yerinde de işçi olabilmek için önce bir sene ücretsiz köle olacak ondan sonra da işçi sınıfına geçeceksin tarzında bir hukuki düzenleme bulunmamaktadır. Kölelik en azından bizim topraklarımızda 1900lerin başlarında yasaklanmıştır.
Kanunun “Avukat”lara ücretsiz bir işgücü yaratılmasına olanak sağlama amacını güttüğü de söylenemez.
Diğer mesleklerde stajyerlere veya çıraklara ücret alma hakkı verilirken bunun stajyer avukatlardan avukattan ücret alma hakkını engelleyecek tarzda mahrum edildiğini kabul etmek mümkün değildir.
Stajyer Avukatların bir iş yaptığı açıktır şu anda işleyen bir piyasa ! vardır. Piyasa koşullarında bu emek sahibine ücret hakkı konusunda bir sınırlama getirilmemelidir. Davaya giren icrada işleri yürütebilen ofis işlerini yapan dilekçeleri yazan bir hukukçunun bu işler için ücret alamayacağını ileri sürmek mümkün değildir. Adliye kapısındaki arzuhalcinin dilekçe yazım ücreti alma hakkı var iken 1 sene boyunca bir hukukçunun ücret alamaması kabul edilemez.
Daha net soralım ücretsiz çalışma zorunluluğu acaba başka nerede vardır. Hem stajı zorunlu kılacak hem stajyerin ruhsat alabilmesini avukatın raporuna bağlayacak hem ücret almayı da yasak kapsamında gösterecek , verirse de gizli gizli verecek daha sonra da levhadan silinme tehlikesinde yaşatacaksın Bunu bırakın yazılı hukuku örf ve adet hukukunda, ahlak, adalet ve vicdan açısından konuyu değerlendirdiğinizde buna imkan bulunmamaktadır.
Ancak “hiçbir işte” tarzındaki sınırlama “avukat”tan da ücret alınmasına engel bir yasakmış gibi yorumlanabilmektedir.
Baroların yanlış uygulamaları, sorunu bu noktaya kadar getirmiş ve tüm meslektaşlarımızda da “stajyer avukat”ın avukattan ücret alması yasakmış gibi bir kanı oluşturulmuştur.
Ücret ödememe gibi bir imkana hele bir de Baroların böyle bir taahhütname alması eklenince avukatların kolayca sahip çıkması hayatın olağan akışına herhalde uygundur.
Ancak stajyer avukatların hayatının akışına hiç uygun olmayacağı ortadadır.
Benim mücadele ettiğim husus stajyer avukata illaki ücret verilsin konusu değildir. Ben o aşamayı kanuni değişikliğe havale ettim.
Benim uğraşım stajyer avukatın ücret almasına hukuki bir engel olmadığı yönündedir.
Zira stajyere verilen “yemeğin” dahi bu yasak kapsamında olduğunun düşünüldüğünü uygulamada görmüş biriyim. Bilindiği üzere yemek yol vb. yardımlar vergi mevzuatı ve iş kanunları açısından ücret olarak nitelendirilmektedir.
Yani stajyer avukat yemek yerken yediği her lokmanın yasa dışı olduğunu mu düşünmelidir.
Velhasılı bana stajyer avukatın avukattan ücret alamayacağına ilişkin bir yasal düzenleme göstermediğiniz müddetçe TBB’nin 1972 tarihli genelgesini kaldıran bir genelge de (en azından benim gördüğüm) bulunmadığına göre Baroların uygulamasının ve avukatların ücret ödememek için yaptığı yorumlara katılmadığımı belirtiyorum.
Yazınızda “Stajyer Avukat”ı “Avukat” olarak görmemizin avukatlık kanunu açısından mümkün olmadığı tarzında bir açıklamada bulunduğunuzu gördüm. Bu açıklamalarınızı iyiniyetli olarak kanundaki ibareleri birbirine karıştırmamamız gerektiği tarzında bir açıklama olarak algılıyorum.
Bildiğiniz üzere avukatlar avukat olabilmek için hukuk fakültesinden mezun olarak “hukukçu” kimliğini diploma alırken ettikleri “hukukçu” yemini ile kazanmaktadırlar. Yani temelde hepimiz hukukçu olarak birbirlerimiz ile meslektaş durumundayız. Zira doğrudan hukukçu kimliği ile gerek özel gerekse kamu sektöründe bir çok arkadaşımız görev yapmaktadır. Kamuda hukuk müşavirliği görevinde 10 yıl görev yapanlar staj zorunluluğu aranmadan avukatlığa dahi alınabilmektedir.
Avukatlık Kanunu 23. Maddesinin 2. Fıkrası “Stajyer, avukatla birlikte duruşmalara girmek, avukatın mahkemeler ve idari makamlardaki işlerini yapmak, dava dosyaları ve yazışmaları düzenlemek, baroca düzenlenen eğitim çalışmalarına katılmak, baro yönetim kurulunca verilen ve yönetmelikte gösterilecek diğer ödevleri yerine getirmekle yükümlüdür. Stajyerler, meslek kurallarına ve yönetmeliklerde belirlenen esaslara uymak zorundadırlar.”
Avukatlık Kanunu 26. Maddesinin 1. Fıkrası “Stajyerler, avukat yanında staja başladıktan sonra, avukatın yazılı muvafakati ile ve onun gözetimi ve sorumluluğu altında, sulh hukuk mahkemeleri, sulh ceza mahkemeleri ile icra tetkik mercilerinde avukatın takip ettiği dava ve işlerle ilgili duruşmalara girebilir ve icra müdürlüklerindeki işleri yürütebilirler.”
Avukatlık Kanunu 46. Maddesi “ Avukat, işlerini kendi sorumluluğu altındaki stajyeri veya yanında çalışan sekreteri eliyle de takip ettirebilir, fotokopi veya benzeri yollarla örnek aldırabilir. Avukatın onanmasını istemediği örnekler harca tâbi değildir.
Avukat veya stajyer, vekâletname olmaksızın dava ve takip dosyalarını inceleyebilir. Bu inceleme isteğinin ilgililerce yerine getirilmesi zorunludur. Vekâletname ibraz etmeyen avukata dosyadaki kağıt veya belgelerin örneği veya fotokopisi verilmez.”
denilmektedir.
Bu çerçevede en azından ünvanında “avukat” ibaresi bulunan, adımıza duruşmalara giren, hacze giden, dosyadan fotokopi vb. işlemler yapan, mesleki kurallarımıza uyan, “hukukçu” olan birisini meslektaşım olarak görmeyi “erdemli” bir tutum olarak değil “normal” bir durum olarak algılamaktayım.
Saygılarımla
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi