Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

tapu iptal pay degeri

Yanıt
Old 01-02-2018, 17:09   #1
nobel81

Varsayılan tapu iptal pay degeri

İyi calismalar, tapu iptal ve tescil davasinda belli oranda bagimsiz bolumun pay iptaline karar verildi. İptali istenen paylarin degeri bilirkisi raporunda 2009 tarihinde 20.000 tl olarak belirlendi. Bu tutar mi dava sonucunda dikkate alinir yoksa dairenin rayic degeri uzerinden mi hesaplama yapilir. Tapusu iptal edilmesin isteyen kisi hangi bedel uzerinden karsi tarafla anlasabilir. Faiz islermi bu alanda bilgili meslektaslarimin yardimini rica ederim.
Old 03-02-2018, 06:22   #2
Av. Hulusi Metin

Varsayılan Anlamak için

Sayın meslektaşım,

"...tapu iptal ve tescil davasında" Netice ve Talep ?

Kahve molası...
Old 04-02-2018, 12:17   #3
nobel81

Dava tarihi: 2008, dava konusu : dava arsa sahipleri tarafindan proje ve imara aykirilik sebebi ile davali müteahhit ve kat maliklerine karsi acildi. Talepleri: kat karsiligi insaat sozlesmesinin feshi ve davalilara gecen tapularin davacilarin paylari oraninda iptaliydi. Bilirkisi raporunda (2009 tarihli) ; iptali istenen paylarin degerleri hesaplandi, herbir bagimsiz bolum icin 25/1518 oraninda 20.000 tl deger hesaplandi.(bagimsiz bolum un tamaminin payi 60/1518 dir.) Karar bilirkisi raporuna uygun olarak 25/1518 oraninda tapu iptali olarak cikti herbir bagimsiz bolum icin. Sorum şu : tapusunun kismi iptalini önlemek isteyen kisi , davacilar ile anlasmak isterse hangi bedeli ödemelidir. Bilirkisi raporunda tespit edilen mi yoksa dairenin rayic bedeli uzerinden iptal edilen pay degeri uzerinden mi hesaplanir rakam. Bir yakinim evini kurtarmak istiyor hukuken yardimci olursaniz seviniriz.bir de bilirkisi rakami dikkate alinirsa faiz bu rakama isler mi? Yani ozetle ne kadar bir maddi zararla bagimsiz bolumu kurtarabiliriz. Tesekkurler.

Üstad, netice ve talebi detaylı yazdım. Cevabınızı bekliyorum.Sağolun.
Old 08-02-2018, 14:04   #4
Av. Can DOĞANEL

Hala cevap bulmamış sorular olmakla birlikte bilirkişinin tüm dairelere eşit değer belirlemiş olmasından yapılanın gerçek bir rayiç değer belirleme değil, harca esas dava değerini belirlemek için yapılmış afaki bir değerleme olduğu anlaşılıyor. Çünkü her daire için ayrı ayrı değerlendirme yapılmış olsa hepsinin aynı çıkması mümkün değil. Ara kat, zemin kat, yola, manzaraya cephe vs. her daire için farklı değerler çıkması gerekir.

Dava nereye doğru gidiyor bilmiyorum ama anlaşma niyetiniz varsa ödediğiniz bedeli müteahhite rücu etmeyi düşünüyorsanız dikkatli öncelikle belirlenen bu değerin ne olduğunu (harca esas/gerçek rayiç) düzgünce saptayıp ona göre hareket edin. Müteahhit rücu davası aşamasında bilirkişinin belirlediği değerden fazlası için itiraz edecek ve bunun gerçek rayiç değer olduğunu fazlasını ödemesinin gerekmediğini iddia edecektir. Ayrıca elbette 2009'da hesaplanmış bir değer için o değerden hüküm kurulacaksa ve faiz talebi varsa faiz işler.

Rücu mümkün değil veya öyle bir niyet yoksa bence belirlenen harca esas değer olduğundan gerçek rayiç üzerinden karşı tarafla anlaşmak pazarlık gücünüze kalmış.
Old 08-02-2018, 14:26   #5
nobel81

Mutsuz

Sanırım ben anlatamadım, belirlenen değer harca esas değer değil, her daire için aynı değer yok raporda, birkaç daire ve sorumu içeren daireyi olayı kısaltmak için belirttim. Müteahhit zaten ortada yok, üzerine kayıtlı gayrımenkulü de yok. Rücu imkanı yok. Arsa sahibi ile kat malikleri masaya oturacaklar. Gerçek günümüz daire fiyatları üzerinden anlaşmada kat malikleri zararlı çıkar kaldı ki iptali istenen pay değerleri bilirkişi raporunda 20.000-40.000 arası belirlendi.
Gerçek daire fiyatları şu an 360.000 tl bunun arsa payı hesaplanırsa 120.000 tl gibi fahiş haksız bir rakam çıkar. Kısaca cennet in gözyaşları😂olur sorun burda. Sorumluluğumuz bilirkişi değeri olmalı diye şahsen düşünüyorum tecrübeli meslektaşlara da danışmak istedim. Çünkü çok örneği olan davalar değil bu tarz davalar.
Old 08-02-2018, 17:05   #6
Av. Can DOĞANEL

Arsa değeri 20.000TL ise yaklaşık 10 yıl geçtiğinden yıllık %9 yasal faiz üzerinden bir hesapla 48.000 TL gibi bir bedel + ilamdan doğan yargılama gideri vekalet ücreti vs. ödenmesi söz konusu olur.

Burada feshin ileriye veya geriye etkili olmasına göre müteahhitten satın alan 3. kişinin müteahhitin haklarına halefiyeti söz konusu. Yani geriye etkili fesih halinde müteahhit sebepsiz zenginleşme hükümlerine göre yaptığı imalatın bedelini alır. Fesih ileriye etkili ise müteahhit yaptığı imalat oranında arsa payı alır. Burada ileriye etkili fesih olmuş ki müteahhitin halefi olarak size imalat oranında arsa payı bırakılmış ve kısmen tapu iptali ve tescile karar verilmiş.

Karşı tarafın rayiç değer üzerinden masaya oturalım gibi bir iddiası varsa bunu gerektirecek bir sebep yoktur.

İş o noktaya varırsa ortaklığın giderilmesi gündeme gelir. Riskli olmakla beraber müvekkiliniz ihalede kendi payına mahsuben pey sürüp kendi payının bedelini ödemek zorunda olmayacağından bu yolla da kalan hisseyi alabilir ya da değerini kendi zarara uğramayacağı bir noktaya yükseltebilir.
Old 08-02-2018, 17:28   #7
nobel81

Can Bey, davacıların dava dilekçelerinde sadece tapu iptali talepleri var, faize ilişkin herhangi bir ifade yok. Yasal faiz de talep etmesinler😬 Hayatın olağan akışına aykırı olmaz diye düşünüyorum. Sorunlu bir süreç çözülür inşallah.
Old 09-02-2018, 17:02   #8
Av. Can DOĞANEL

Ben pazarlık masasındaki olasılıklardan bahsediyorum. Bilirkişi muhtemelen 20.000TL değeri dava tarihindeki değer olarak belirlemiştir. Bugünkü değer 360.000TL (pay için 120.000TL) ise mutlaka öyledir. Bu durumda hem dava tarihindeki değere razı olun hem de buna faiz uygulanmasın denirse sanki biraz hakkaniyete aykırı olur. Ancak sonuçta 20.000TL'ye ikna olurlarsa ne ala ama sanmıyorum.
Öte yandan maalesef rayiç değer diye tuttururlarsa sizin elinizde bir şey yok. Yani 20.000TL'yi faiziyle de ödeseniz karşı tarafı tapuyu devretmeye zorlayacak bir ilam elinizde olmadığına göre anlaşamazsanız Tapu iptali ve tescil kararı uygulanır. Tapu hisseli hale gelir. Ondan sonrası da ortaklığın giderilmesi süreci olur. Sizin pazarlıkta elinizdeki tek koz yıllar alan yargı sürecinden karşı tarafın yılgınlığı ve işin bir an önce çözülmesi isteği olabilir.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi