Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hukuk ve Bilgisayar Yazılımları Avukatlık Bürosu Programları, İçtihat ve Mevzuat Programları, UYAP (Ulusal Yargı Ağı Projesi). Hukukla ve hukukçularla ilgili her türlü bilgisayar yazılımlarına dair sorular, program incelemeleri ve sohbetler

İcra programında Hatırlatma Ve Uyarı Sistemleri Ne Şekilde Olmalı

Yanıt
Old 03-09-2010, 10:30   #1
ucurum

Varsayılan İcra programında Hatırlatma Ve Uyarı Sistemleri Ne Şekilde Olmalı

Biliyorsunuz ki, hatırlatma ve uyarı sistemi avukatlar için olmazsa olmaz bir özellik. Peki uyarı sistemi ne şekilde olmalı. Programın hangi alanında uyarıyı göstermeli.Açılışta mı göstermeli yoksa programın her hangi bir alanında mı?

Bu konuda fikirlerinizi ve görüşlerini bekliyorum.

Şimdiden teşekürler.
Old 20-09-2010, 08:07   #2
Av. Taner BAŞ

Alıntı:
Yazan ucurum
Biliyorsunuz ki, hatırlatma ve uyarı sistemi avukatlar için olmazsa olmaz bir özellik. Peki uyarı sistemi ne şekilde olmalı. Programın hangi alanında uyarıyı göstermeli.Açılışta mı göstermeli yoksa programın her hangi bir alanında mı?

Bu konuda fikirlerinizi ve görüşlerini bekliyorum.

Şimdiden teşekürler.

Belki birebirde tam bir cevap olmayacak ama;
Şu an kullandığım program o kadar çok uyarı veriyor ki; inanın hiç biriyle ilgilenemiyorum. Ayrıca genelde bu programları büromuzda çalışan yardımcı arkadaşlarımız kullanıyor.

Benim kanaatimce icra programının öne çıkmasını sağlayacak unsur, UYAP'tan E-İmza ile verileri çekerek; kendi bünyesine işlemesi olacaktır. Örneğin para yatmış bir dosya da paranın kim tarafından ne zaman yatırıldığına ilişkin bilgiyi program internetten çekerek kendi içersine işleyebilmelidir. Aynı şekilde trafik hacizlerinin ne zaman konulduğu hangi plakalar üzerine işlendiği gibi.
Old 20-10-2010, 14:39   #3
ucurum

Peki uyarı sisteminde program neleri hatırlatmalı. Hangi uyarılarda bulunmalı.(İcra Takipleri açısından)
Old 20-10-2010, 22:23   #4
mehves

Aklıma gelen ve olmazsa olmazlar:

1. Takip açıldıktan yaklaşık bir ay sonra tebligat sonuçlarına bakılması gerektiğini ( elbette biliyoruz ama yoğun icra işi ile uğraşanların bunu takip şansları olamayabiliyor )

2. İcra ceza şikayetleri açısından üç aylık şikayet süresinin sonuna yaklaşıldığını ( örneğin ikinci ayın sonunda )

3. Çok önemli! Çek takiplerinde en son işlem tarihinden itibaren 6 ay içinde zamanaşımı sözkonusu olduğundan örneğin son işlem tarihinden dört ay sonra, işlem yapılması zamanının geldiğini

4. İhtiyati hacizler açısından, teminatın iadesi işlemini yapılması gerektiğini

5. İtiraz olduğunda, altı aylık itirazın kaldırılması ve bir yıllık itirazın iptali süresinin dolmasının yaklaştığını ( örneğin dördüncü ayda ve sekizinci ayda gibi - tabii bu kadar gecikme olan bir dosyada nasıl bir sonuç alınır bilemem

6. Taahhüt alındı ise, taahhüt tarihlerini

Bunlar dışındaki hatırlatmalar aslında hem programa hem de kullanıcılara yük olur diye düşünüyorum. Ne iş yapacağımızı bizim tayin edeceğimiz sistemleri tercih ediyorum. Programlanmış olarak şimdi şu işi yap, bu dosyada talimat al, bu dosyada hacze git, su iç, kahve söyle gibi saçma sapan her konuda uyarı veren bir program yerine, yukarıda belirttiğim bir kaç konuda uyarı veren bir program şahsen beni mutlu eder
Old 21-10-2010, 12:52   #5
Av. Taner BAŞ

Mehves'in dediklerine de katılıyorum.
1-Bence de; menkul ve gayrimenkuller için haciz yenilemesi gerekliliği uyarıları;
2- Taahhüdü ihlal davası açma gerekliliği uyarısı en önemli uyarılardır.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi