Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hukuk Stajı ve Meslek Seçimi Hukuk eğitimi sonrası meslek seçimi ile Avukatlık veya Hakimlik/Savcılık Stajı ile ilgili konular

Almanya`da Avukat olarak çalışan kişi Türkiyede avukatlık yapacaksa staj zorunlu mu?

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 20-03-2007, 16:19   #1
üye15969

Varsayılan Almanya`da Avukat olarak çalışan kişi Türkiyede avukatlık yapacaksa staj zorunlu mu?

Merhaba,

ben Almanya`dan .... Üniversite egtimimi Almanya ve Isvicre`de tamaladim. Istnabul`da uluslararasi faaliyet gösteren bir hukuk ofisinde calismayi düsünüyorum. Bu cercevede iki sorum var:

1. Türk Avukat Yasasina göre her aday bir sene staj egtimi almasi gerekiyor. Bu kosul Almanya`dan Türkiye`ye gelen ve su an Avukat olrak yurtdisinda faaliyet gösteren bir kisi icin de gecerlimi? Diger Avrupa Birligi üye ülkelerinde mümkün olugu gibi "European Lawyer" olrak calismak mümkünmü?

2. Bir senelik staj zamaninda bir stajyer avukatin aylik geliri ortalama ne kadar?

Ttürkce yazma becerim henüz yeterli olmadigingan dolayi özür dilerim.

Tesekkürler.

Almanya`dan saygilarimla.
Old 21-03-2007, 23:31   #2
Av. M. Yasir Bağce

Merhaba

1. Sorunuza istinaden öncelikle bitirdiğiniz üniversite YÖK tarafından tanınıyor mu yani denklik problemi var mı? denklik problemini aşmanız halinde sanırım burda eksik olan derslerinizi tekrar almanız gerekiyor. Ayrıca burda avukatlık yapabilmeniz için de staj yapmalısınız. "European Lawyer" diye bir kavram AB üyesi olmayan ülkemizde yok. Burada sadece hukuk müşavirliği firmalarında hukuki danışmanlık yapabilirsiniz. Elbette daha aydınlatıcı cevap verebilecek meslektaşlarımız vardır...

Ben aslında 2. sorunuzu cavaplamak isterim

1 senelik staj zamanında stajyerin aylık (ortalaması da, alt limiti de, üst limiti de) yasal geliri "0" (sıfır) TL sanırım Almanya'da 1000EU civarı bir maaşı var stajyer avukatın. Ama burası Türkiye
Gayri resmi olarak avukatların stajyere ödediği ortalama aylık ise (İstanbul'da çevremdeki arkadaşları gözlemlediğim kadarıyla) 450-500 YTL civarı. Ancak 200 YTL veya 800 YTL gibi uç noktaları da görmek mümkün.

Saygı bizden...
Old 22-03-2007, 19:06   #3
üye15969

Merhaba,

Almanya'da stayjerlik iki sene, yani 24 ay sürüyor. Ilk bes ay adli mahkemelerde hakim egtimi aliyorsunuz, sonra üy ay savci yada ceza hakimi egtimi, üc ay yönetmelik alaninda bir egtim, on ay avukat egtimi ve son üy ay herhangi bir yerde tercihinize göre egtim alabiliyorsunuz. Burada bir stayerin ortalam aylik geliri 1090,52 Euro brüt. Türkiye'de stajyerlerin resmi olarak hic gelirleri olmamasi bence biraz garip.
Acaba Türkiye'de uluslararasi bir ofise calisan avukatlarin yada hukuki danismanlarin aylik gelirleri ne kadar?
Burada ortalama 40.000 ve 90.000 Euro senelik brüt olarak degisiyor.

Selamlar
Old 24-03-2007, 03:27   #4
Ramazan Dönmez

Meslektaşlarım sizi daha iyi bilgilendirir belki onları öncelikle değerlerndirin. Benim söyleyebileceklerim:

Avukatlık staj süresi 6 ay adliye (çeşitli mercilerde) + 6 ay avukat yanında, toplam bir yıl. Bu süre içinde 250YTL (yaklaşık 160 euro) geri ödemeli staj kredisi var. kimi bürolarda para ödenmiyor vekimi bürolarda 500 ytl civarı ( 300 euro kadar) ücret ödeniyor. Uluslararası hukuk bürolarında (bunlar çok az var ve şartları ağır) 900 usd aylık para ödeniyor. Türkiyede size bu para rahat yeter. Umarım uygun bir şeyler bulursunuz.

Saygılar.
Old 20-06-2007, 14:22   #5
Av. Srt

merhaba..
staj yaparken herhangi bir yasal gelirimizin olmaması henüz staja başlayacak biri olarak oldukça düşündürüyor beni. Avukatın vereceği meblağı bir kenara bırakırsak kredi almak garanti. peki her staj yapan kişi alabiliyor mu? şehir sınırlaması yok değil mi?
teşekkürler
Old 02-06-2009, 16:36   #6
Av.Edlira

Almanya'da beş yılllık bir süre avukatlık yaptığınızı kanıtlarsanız-baro, vergi kaydı vs.-Türkiye'de staj yapmaya gerek kalmadan avukat olabilirsiniz.
Old 08-10-2009, 13:09   #7
canpolat

Varsayılan Stajyer ücret sistemi

Her büro stajyer avukata maaaş vermiyor.Bazı bürolarda bahşiş sistemi var.Yanında çalıştığınız avukat için bir iş yaptığınızda, işin niteliğine göre yeniçerilere verildiği gibi cülus ya da bahşiş almanız mümkün.Bunun dışında gözlemlediğim kadarıyla maaş 240 TL ile 500 TL arasında değişiyor.Lütfen bunları Almanlara söylemeyin.AB'ye girerken bize sıkıntı olabilir..
Old 16-10-2009, 15:04   #8
DMKY

Alıntı:
Merhaba,

ben Almanya`dan. Üniversite egtimimi Almanya ve Isvicre`de tamaladim. Istnabul`da uluslararasi faaliyet gösteren bir hukuk ofisinde calismayi düsünüyorum. Bu cercevede iki sorum var:

1. Türk Avukat Yasasina göre her aday bir sene staj egtimi almasi gerekiyor. Bu kosul Almanya`dan Türkiye`ye gelen ve su an Avukat olrak yurtdisinda faaliyet gösteren bir kisi icin de gecerlimi? Diger Avrupa Birligi üye ülkelerinde mümkün olugu gibi "European Lawyer" olrak calismak mümkünmü?

2. Bir senelik staj zamaninda bir stajyer avukatin aylik geliri ortalama ne kadar?

Ttürkce yazma becerim henüz yeterli olmadigingan dolayi özür dilerim.

Tesekkürler.

Almanya`dan saygilarimla.

Onunuzdeki ilk engel denklik!! Fark dersler vererek denklik almaniz lazım. Bu da 1 ile 2 sene arasi surer.

Ayrica nasil bizler Almanya'da "Ra" unvanini adimizin basina koyamıyorsak, siz de su an icin "Av." unvanını kullanamazsınız.

Saygılarımla...
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi