Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Teknoloji ve Bilgisayar Bilgisayar yazılımları ve donanımları, internet ve güvenlik, cep telefonları, cep bilgisayarları (PDA), Ev Sinema - Müzik Sistemleri ve her türlü elektronik alet ve teknolojik yeniliğe ait sohbetler.

Yaşam mı, Matrix mi?

Yanıt
Old 30-09-2010, 15:56   #1
Nur Deniz

Varsayılan Yaşam mı, Matrix mi?

Bu yazıyı okuyorsanız mutlaka pc ve internet kullanıyorsunuz demektir. Çünkü ellerimiz ve gözlerimiz kalem ve kağıttan uzaklaştı, tuşlara dokunur ve ekrana bakmadan yapamaz oldu.

Soru soran tümcelerim olabilir. Kendimle hesaplaştım kısa süre önce. İtiraflarda bulundum. Teknoloji yaşamımda ne kadar yeri kapsıyor diye. Yazmak istedim. Umuyorum ki, amaca uygun bir kullanıcı olabilirim.

Hergün mutlaka mail hesapları kontrol ediliyor. Facebook gibi paylaşım sitelerinde kim ne paylaşmış takip ediliyor. Yeni bir yazı yeni bir konu var mı diye THS taranıyor, kaçırılmış bir dizi varsa internetten izleniyor. Gazeteler okunuyor, MSN'e şöyle bir bakılıyor, peki bu bu çağda zaten kısa olan günlük 24 saatten ne eksiltiyor? Olmadı mı? Arta kalan zamanda da tarla ekiliyor, oyunlar oynanıyor, leveller atlanıyor ama kazanılan hiçbir şey yok.

İşim düştüğünde baktığım uyap vatandaş portal, THS de bana yararı olan bir konu dışında, azıcık ışık dışarı sızar diye kapı önünde beklemekten başka yaptığım birşey yok diye düşünüyorum.

Yaşamla aramızda adım adım engel koyan birşey mi teknoloji ve internet? Neden sohbet gereksinimimizi buradan gideriyoruz? Evet, biz yapmıyoruz demeyin, birçoğumuz bunu yapıyor.

Gazete okumak? Matbaa kokusu olmadan, dokunmadan yeteri kadar zevk alıyor muyuz?

Paylaşılan müzikleri dinliyoruz, neden? Arabamızdaki radyo bunun için yetmez mi? Ya da bize güzel gelen müzikleri biz dinlesek yalnızca, bizden ne eksiltir?

Kendini tümceler arkasına saklayan insanları merak etmiyor muyuz? Teşekkür iletileri geldiğinde, yorumlar yapıldığında gülümsemiyor muyuz? Neden şiirleri, öyküleri yazma gereksinimi duyuyoruz? Yazar kendisi için yazmıyor mu yoksa? Ya da okunup beğenilmek mi asıl amaç?

Yaşam başka birşey...

Gözlüğümü takıp, kahvemi yanıma alıp, koltuğuma yaslanıp kitap okumayalı kaç zaman oldu? Gazete almayalı kaç yıl oldu? Ya kalemle kağıda yazmayalı? Notlarımın bulunduğu ajandam tozlu mu? İnterneti kimin için kullanıyoruz, kendimiz için mi diğer kullanıcılar için mi?

Bağımlı mıyız? Ben öyleyim. Faturalar her ay elime geldiğinde ilk ödediğim ADSL ve telefon faturası oluyor.

Matrix gibi bir dünyada hissediyorum kendimi. Çepeçevre sarılmış kablolar ve bunlara bağlı bir yaşam...

Hakkını vermek için yaşamın, tatmaya, dokunmaya, koklamaya, duymaya, görmeye gidiyorum ben.

Ve teknolojiyi yalnızca kendim için kullanmaya.
Old 01-10-2010, 08:22   #2
Ekin EKŞİ YILMAZER

Varsayılan Matrix bir gerçek olabilir...

Yazdığınız tüm yazıları bir kenara koyun başlık yeterli. matrix gibi bir dünyada mıyız? Evet. Peki benzerlik nedir? Belki herkes sonundaki o yaşlı adamın olduğu sonucu öğrenmeye ve bu sona ulaşmaya çalışıyordur. Belki hepimizin bir sayısı vardır. Herkes hayatında bir kere olsun kendi yolunu gösteren bilge birine rastlamış olabilir. Bizim yaşadığımız dünya bildiğimiz dünya olmayabilir. Belki herkes sevdiği birini kurtarma isteğini içinde duymuş olabilir. Buna matrix felsefesi diyoruz.
Old 13-01-2011, 14:08   #3
Nur Deniz

Alıntı:
Yazan Nur Deniz
Bağımlı mıyız? Ben öyleyim. Faturalar her ay elime geldiğinde ilk ödediğim ADSL ve telefon faturası oluyor.

Artık bağımlı değilim. Ve mutluyum, tavsiye ederim.
Old 13-09-2011, 02:09   #4
Recep Gürkan KARAKAŞ

Belki okumuşsunuzdur ama yine de eklemek istedim.
Son teknolojik gelişmelere göre artık elektronik kitap veya gazete okumak için kullanılan yeni uygıtlara matbaa kokusunu okuyucuya ileten,hissettiren parfimün eklendiği ilginç bir gelişme. Teknolojide nerelere geldik... ve daha neler göreceğiz?
Tabii ki bu koku gerçeği ile kıyaslanamaz. Kağıdın o hışırtısını elle hissetmek başka bir duygu bana göre.
Ancak kapasite olarak çok büyük hacimlere sahip olan bu
aygıtların kitapları ve gazeteleri yazılı basını rafa kaldırması kaçınılmaz bir son göbi görünüyor.Gelecek nesiller bunları ancak müzelerde izleyebilecek gibi.
Old 13-09-2011, 21:28   #5
hukukbilgisi

"Yalnız insan, merdivendir hiçbir yere ulaşmayan"

Aragon'dan ödünç cümle alarak yorum yapıyorum

Teknolojiye evet, ancak teknoloji ikameli hayat politikalarına hayır
Old 13-09-2011, 22:34   #6
Recep Gürkan KARAKAŞ

Varsayılan Teknoloji iki ucu piilik deynek

Teknolojik gelişmelerin yaşam kalitesine olumlu katkıları tartışılmaz. Ancak bu çerçevede ucuz maliyet için seçilen teknoloji ve malzeme konularında tedirginim. Çünkü ucuz malzeme insan sağlığına doğrudan zarar verirken, kullanılan teknoloji dünyamızı harap ederek yaşanmaz hale getirmektedir. Ayrıca teknolojinin hızlı gelişmesi geniş istihdam sorununun büyüyerek karşımıza çıkmasına neden olmaktadır. Artık çalışan insanların yerini elektronik aygıtların aldığını izlemek çok kolay. Bunun için çevremize bakmamız ve biraz da geçmiş ile karşılaştırmamız yeterli olacaktır. (En basit örnek vapur iskelelerindeki gişelerde bilet satan elemanlar şimmdi işsiz ve biz, bilet alımını internet üzerindenr ya da bir makinanın tuşlarına basarak gerçekleştiriyoruz.) Bu dengenin kurulması yani teknolojiden sağlanan yaşam kolaylaştırıcı artık vazgeçemeyeceğimiz katkılardan yararlanırken, bunların üretiminde çevreye ve insan sağlığına zarar etki yapan zararın minimize edilmesi zorunludur. Bunun için yönetimlerin gerekli önlemleri alarak, olumsuzlukları caydırıcı yaptırımlarla kontrol altına alınması kaçınılmazdır. Bu konuda daha global kararlar alınarak ortak paydalarda birleşilip, önlemlerin arttırılması önem arzetmektedir.
Old 14-09-2011, 19:54   #7
üye31284

Alıntı:
Yazan Nur Deniz
Bu yazıyı okuyorsanız mutlaka pc ve internet kullanıyorsunuz demektir. Çünkü ellerimiz ve gözlerimiz kalem ve kağıttan uzaklaştı, tuşlara dokunur ve ekrana bakmadan yapamaz oldu.

Soru soran tümcelerim olabilir. Kendimle hesaplaştım kısa süre önce. İtiraflarda bulundum. Teknoloji yaşamımda ne kadar yeri kapsıyor diye. Yazmak istedim. Umuyorum ki, amaca uygun bir kullanıcı olabilirim.

Hergün mutlaka mail hesapları kontrol ediliyor. Facebook gibi paylaşım sitelerinde kim ne paylaşmış takip ediliyor. Yeni bir yazı yeni bir konu var mı diye THS taranıyor, kaçırılmış bir dizi varsa internetten izleniyor. Gazeteler okunuyor, MSN'e şöyle bir bakılıyor, peki bu bu çağda zaten kısa olan günlük 24 saatten ne eksiltiyor? Olmadı mı? Arta kalan zamanda da tarla ekiliyor, oyunlar oynanıyor, leveller atlanıyor ama kazanılan hiçbir şey yok.

İşim düştüğünde baktığım uyap vatandaş portal, THS de bana yararı olan bir konu dışında, azıcık ışık dışarı sızar diye kapı önünde beklemekten başka yaptığım birşey yok diye düşünüyorum.

Yaşamla aramızda adım adım engel koyan birşey mi teknoloji ve internet? Neden sohbet gereksinimimizi buradan gideriyoruz? Evet, biz yapmıyoruz demeyin, birçoğumuz bunu yapıyor.

Gazete okumak? Matbaa kokusu olmadan, dokunmadan yeteri kadar zevk alıyor muyuz?

Paylaşılan müzikleri dinliyoruz, neden? Arabamızdaki radyo bunun için yetmez mi? Ya da bize güzel gelen müzikleri biz dinlesek yalnızca, bizden ne eksiltir?

Kendini tümceler arkasına saklayan insanları merak etmiyor muyuz? Teşekkür iletileri geldiğinde, yorumlar yapıldığında gülümsemiyor muyuz? Neden şiirleri, öyküleri yazma gereksinimi duyuyoruz? Yazar kendisi için yazmıyor mu yoksa? Ya da okunup beğenilmek mi asıl amaç?

Yaşam başka birşey...

Gözlüğümü takıp, kahvemi yanıma alıp, koltuğuma yaslanıp kitap okumayalı kaç zaman oldu? Gazete almayalı kaç yıl oldu? Ya kalemle kağıda yazmayalı? Notlarımın bulunduğu ajandam tozlu mu? İnterneti kimin için kullanıyoruz, kendimiz için mi diğer kullanıcılar için mi?

Matrix gibi bir dünyada hissediyorum kendimi. Çepeçevre sarılmış kablolar ve bunlara bağlı bir yaşam...

Hakkını vermek için yaşamın, tatmaya, dokunmaya, koklamaya, duymaya, görmeye gidiyorum ben.

Ve teknolojiyi yalnızca kendim için kullanmaya.

Buradan ilk çağ insanlarına sesleniyorum. Gelecekte yaşamadığınız için bilmedikleriniz bilmeye değer şeyler değil. Ciddiyim...

Alıntı:
"Yalnız insan, merdivendir hiçbir yere ulaşmayan"

Bu kısma da Emre Altuğ'un yalnız yiyen yalnız ölür şarkısı eşliğinde katılıyorum.

Bilgisayarsıza yakın bir hayat mı? Benim için artık çok geç. Telefonum, arabamda her daim taşıdığım notebookum, ofis-ev-adliyelerde her istediğimde ulaşabildiğim bilgisayarlar... Yanımdaki bir şeyden ayrılamam ben, işim gereği yanımdan uzaklaştıramam da . Yine de hala çok kitap okuyor ve arada gazete de alıyorum. Zaten o kadar çok ödeme var ki adls ve telefon arada kayboluyor, farketmiyorum bile

Size mutluluklar.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi