Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

İmar durumu sormak artık ücretli?

Yanıt
Old 01-02-2010, 19:36   #1
sailor1981

Varsayılan İmar durumu sormak artık ücretli?

Gayrimenkul satışı yapmak maksatlı Silivri Belediyesi'ne yazdığımız son imar durumu istemli tezkereye , cevaben ; imar durumu çıkarılmasının 160 TL harca tabi olduğu bu hususta ekim 2009 itibarı ile karar alındığı........ demektedir. Şaşırdım kaldım, görüşlerinizi bekliyorum..
Old 02-02-2010, 10:29   #2
av.suleyman

Ben aynı şekilde Silivri Belediyesinde imar durumu öğrenmek için 140 Tl ücret yatırdım. İcra müdürü bunun hukuksuz oladuğunu resmi kurumlar arası yazışmadan ücret alamayacağını ancak bu konuyla uğraşan bir avukatın olmadığı söyledi.Doğrusu ben de şaşırdım. Hiç bir avukat da işi gücü bırakıp bununla hukuk zemininde mücadele vermiyor.
Old 02-02-2010, 11:49   #3
Av.YBayrak

Sayın meslektaşlarım;
Bu konuda mücadele etme görevi sizlerindir. Ödeme yapılması istendiğinde müvekkiliniz adına gerekçesinin tarafınıza tebliğini isteyerek, sonra da Ödemeyi ihtirazi kayıtla yaparak; kararın iptali ile ödemek zorunda kaldığınız bedelin, mahkeme masrafları ve vekalet ücretinizle birlikte tarafınıza iadesi ve ödenmesi için dava açmanız gerektiğini sizler de biliyorsunuz. Kendiniz yapmayarak diğer meslektaşınızdan beklemeniz bana doğru gelmiyor, bilakis bu konuda müvekkillerinizi aydınlatarak gerekli hukuki girişimde bulunmalısınız , ve işte onun sonucunu da burada bizlerle paylaşmalısınız diye düşünüyorum. Zaten çok zamanınızı alacak bir huzsus da dağil, aksine kendinize ve mesleğe, meslektaş olarak bizlere ve topluma katkınız bjyle olur. Çünkü, olayın muhatabı sizlersiniz.
Old 02-02-2010, 12:06   #4
Armağan Konyalı

Alıntı:
Yazan Av.YBayrak
Çünkü, olayın muhatabı sizlersiniz.

Konunun muhalifi sıfatımla olayın asıl muhatabı benim:

İmar durumu belgesinin icra müdürlerine bedava verilmesi gerektiğine ilişkin bir mevzuat hükmü bulmak gerekiyor.

Sizin bildiğiniz böyle bir hüküm var mı?
Old 02-02-2010, 13:15   #5
av.suleyman

Bence parayla verebileceğine ilişkin bir hüküm bulmak lazım. kanuni dayanağı olmayan bir encümen kararı ile bu iş olmaz.Esas olan ve geçmişten beri uygulama bedava olması yönündedir. aksi ispatlanmalı diye düşünüyorum.
Old 02-02-2010, 13:44   #6
Av.YBayrak

Sayın Konyalı;
Belediye yasasında, ve değer tüm yasalarda hangi işlemlerin ücretlendirilebileceği açıkça yer almaktadır. Ör. vergilerin aynen kanunla koyulabileceği gibi. Vergi, resim ve harçlar kanunla konulur. Hiçbir kurum, vatandaşı, yasadan kaynağını almayan bir yükümlülüğe maruz bırakamaz. Bu olanaklı kabul edildiği takdirde her hangi bir mali yükümlülüğün yasalarla konulmasına da gerek kalmaz, her kurum kendi takdirince vadantaşı yükümlülük altırna sokabilir.
İşte bu adımlar, vatandaşın devlete karşı örgütlenmesine ve hatta haklı isyanlara neden olabilir. Hiçbir hukuk devleti böyle bir keyfiliği, yasadışılığı kabul edemez.
Bence bu kararı alan ve vatandaşı haksız yere yasal dayanağı olmayan kararlar alarak vatandaşı maddi ve manevi olarak mağdur eden, böyle bir keyfi uygulamayı iptal ettirmek için uğraşmak zorunda bırakan belediye encümen üyelerine karşı manevi tazminat davası bile açılabilir. Görüşüm bu doğrultudadır.
Old 02-02-2010, 15:35   #7
Av.Hülya Büyükoğlu

Sayın Meslektaşım Av.YBayrak ile aynı görüşteyim. Sonuçta bilgiyi isteyen mahkeme yada icra müdürlüğü. Belediyenin herhangi bir ücret talebi olmadan vermek durumunda olduğunu düşünüyorum. Aksi halde her belediye farklı ve fahiş bedeller talep edebilir.
Bu konuya çok benzeyen bir ilam örneği vardı, bulabilseydim sizlerle paylaşacaktım ama şu anda bulamadım. Hatırladığım kadarıyla o olayda mahkeme bir bankadan delil niteliği olan hesap dökümlerini istiyor, banka da ücreti mukabili verebileceğini bildiriyordu. Mahkeme hakimi banka yetkilileri hakkında şikayette bulunarak idari para cezası uygulanmasını sağlamıştı. Belediyenin imar durumu için para isteyebileceğini kabul edersek, tapu müdürlüğü tapu kaydı için, kadastro müdürlüğü çap ve örnekler için ....ücret talep edebilirler. Arkadaşlar, satamayız hiç bir gayrimenkulü
İyi çalışmalar.
Old 02-02-2010, 20:46   #8
Armağan Konyalı

Alıntı:
Yazan av.süleyman
Esas olan ve geçmişten beri uygulama bedava olması yönündedir.

Sayın av.süleyman
Yüzyıllardır imar durumu bedava olmamıştır.

Siz imar durumu için vatandaştan ücret alınmasına mı karşısınız? Yoksa vatandaştan alınmasına değil ama icra müdüründen ücret alınmasına mı karşısınız? Vatandaştan alınan ücretin icra müdüründen alınmaması gerektiğine ilişkin bir dayanağınız var mı?

“Esas olan ve geçmişten beri uygulama bedava olması yönündedir.” vecizesi hukuk ölçüsüne uymamaktadır.
Alıntı:
Yazan Av.YBayrak
Hiçbir kurum, vatandaşı, yasadan kaynağını almayan bir yükümlülüğe maruz bırakamaz.

Sayın Av.YBayrak

5393 sayılı Belediye Kanunu 15/d, 18/f, Belediye Gelirleri Kanunu 97. maddeleri yasal dayanakları oluşturmaktadır.
Alıntı:
Yazan Av.Hülya Büyükoğlu
Bu konuya çok benzeyen bir ilam örneği vardı, bulabilseydim sizlerle paylaşacaktım

Sayın Av. Hülya Büyükoğlu

Benzer karar arama zahmetinden kurtulmanız için aşağıdaki kararı takdirlerinize sunuyorum. Karar metnindeki altı çizili ifadeye dikkatinizi çekerim.

(Kararda sözü edilen 1580 sayılı Belediye Kanunu mülgadır. 5393 sayılı Belediye Kanunu'ndaki ilgili maddeler 15/d ve 18/f dir.)

Danıştay 9.Dairesi
Esas No: 1983/ 3059
Karar No: 1985/ 1354

İMAR DURUMU BELGESİ VERMEK BELEDİYENİN MECBURİ GÖREVLERİ ARASINDA SAYILMADIĞINA VE BELEDİYE BU BELGEYİ VERMEKLE BİR HİZMET İFA ETMİŞ OLDUĞUNA GÖRE BU HİZMET İÇİN ÜCRET ALINMASINDA YASAYA AYKIRILIK BULUNMADIĞI HK.

Dava, İzmir Belediye Meclisinin imar durumu belgesi ücretine ilişkin
kararının iptali ile tahsil edilen ücretin iadesi isteğiyle açılmış-
tır.

1580 sayılı Belediye Kanununun 70.maddesinin 8.bendinde, belediye ver-
gi ve resimlerinin taalluk ettiği hususat haricinde belediye dairesi
tarafından ifa olunacak hizmetlere mukabil alınacak ücret tarifeleri-
nin belediye meclisince düzenleneceği, 71.maddesinde, belediye meclisi
kararının mahallin en büyük mülkiye memurunun onayıyla yürürlük kaza-
nacağı hükme bağlanmış, aynı kanunun 15.maddesinde belediyenin mecburi
görevleri belirtilmiş olup, imar durumu belgesi vermek, belediyenin
mecburi görevleri arasında sayılmamış bulunduğundan ve imar durumu
belgesi verilmek suretiyle belediyece bir hizmet ifa edilmiş olduğun-
dan, öte yandan ilgilide bulunmayan belgenin yargı mercii tarafından
istenilmiş olması sonucu değiştirmeyeceğinden, bu hizmet için 1580 sa-
yılı Belediye Kanununun 70.maddesinin 8.bendine göre, tarife düzenlen-
mesi ve bu tarifeye dayanılarak ücret alınmasında kanuna aykırılık bu-
lunmamaktadır.
Açıklanan nedenlerle, davanın reddine karar verildi.
Old 03-02-2010, 13:05   #9
Av.YBayrak

Sayın Av.Armağan Konyalı;
Sayın Meslektaşım, bilgilendirme için teşekkür ederim.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi