Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

Kızımına yurt dışındaki babasına nafaka alabilirmiym

Konuyu Kilitleyin
Old 10-03-2013, 03:18   #1
Konuk

Varsayılan Kızımına yurt dışındaki babasına nafaka alabilirmiym

İmam nikalı bir evlilik yaptım çünkü evlendiğim kişi yurt dışında yasıyordu orada kagıt üzerinde evli oldugunu boşanma davsının sürdüğünü boşanma davası biter bitmez bana resmi nikah yapacagını söyleyerek beni kandırdı bu evlilikten 13 yaşında bir kızım var kızımın nufusunu üzerine aldı resmi olarak anne hanesinde benim adım baba hanesinde onun adı yazıyor fakat babası yutr dışında 8 yıldır hiç birsekilde cocugunuda benide aramıyor sormuyor ihtiyaclarını karsılamıyor ciddi anlamda zor durumdayız kızımın babasına ne gibi davalar acabilirim hakkımızı nasıl ararım bilgilendiriseniz sevinirim
Old 10-03-2013, 11:06   #2
Av.Habibe YILMAZ KAYAR

Sn.Katılımcı,

Kızınız için iştirak nafakası talebiyle babasına dava açabilirsiniz.

Çocuğun ihtiyaçları ve babanın mali durumu dikkate alınarak nafaka miktarı tayin edilecektir.

Davalının yurtdışında yaşıyor olması sebebiyle tebligat yapılması,mali ve sosyal durumun tespiti,tercüme gerekebileceği dikkate alınmalıdır.

Bir avukattan hukuki destek almanızı ,mali durumunuz elverişli değilse baro adli yardım servisine başvurmanızı öneriyoruz.
Old 10-03-2013, 18:49   #3
Konuk

Baroya başvurdum baro bana avukat verdi fakat şahıs yurt dışında yaşadıgı için avukat benden 300 tlye yakın harç ve masraf talep etti yurt dışı oldugu için tebliğin sahsın eline ulaşmaması durumda gazeteye ilan verileceginden vs bahsetti ki ozaman bu rakamın dahada yükselebilecegini söledi giderlerin devlet tarafından karsılanması için başvurdum çalışmamama sigortam olmamasına ve hiç bir gelirimin olmamasına ragmen ama red cevabı geldi bu durumda ne yapacagımı bilmiyorum
Old 10-03-2013, 23:02   #4
Av.Habibe YILMAZ KAYAR

Sn.katılımcı

Yargılama gıderı ve harclar için adlı yardım talebinizin reddedildiği anlaşılıyor.

Yeni yargı paketinde bu yönde yeni düzenlemeler öngörülmektedir.Takip ediniz ve olanaklardan yararlanınız.Çünkü mevcut haliyle mahkemeye ulaşabilmişsiniz ama mali giderleri karşılamamanız adaletli sonuca etkin bir biçimde ulaşamanıza ve mecut olumsuz yaşamı değiştirme olanağınıza engel oluşturmaktadır.

Kaldı ki iştirak nafakası davası her ne kadar sizin tarafınızdan yürütülüyor ise de esasen talep edilen alacak çocuğun menfaatinedir.Bu nedenle mahkemelerin çocuğun yüksek menfaatlerini gözetmesi gerekir.

Son olarak çocuğun babasının bulunuğu ülke ile Türkiye'nin adli yardım konusunda bir anlaşmaları olup olmadığının da incelenmesi gerekir.Bazı ülkelerle yapılan anlaşmalarda çocuğun menfaatinin bulunması sebebi ile adli yardım öngörülmektedir.

Sorun aşılamayacak olur ise Anayasa Mahkemesine bireysel başvuru olanağı da düşünülmelidir.
Old 11-03-2013, 03:02   #5
Konuk

Anayasa Mahkemesine bireysel başvuyu nasıl yapacagım izlemem gereken yol nedir yada nereden başlamalıyım bu konuda bilgilendirirseniz memnun olurum
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi