Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

çek bedellerinin bankaca bloke edilmesi

Yanıt
Old 13-07-2009, 14:41   #1
aysun nalbant

Varsayılan çek bedellerinin bankaca bloke edilmesi

Merhaba,
Çek ile ilgili bir sorum olacak.
Benim müvekkilim toplam 13 adet çekin keişdecisi,Çekler piyasaya çıkmış , müvekkil bedellerini ödemiş, fakat bu çekler yaklaşık 10 yıl evvel keşide edilmiş ve ödenmiş olduğundan, müvekkilin işyerindeki eleman değişiklikleri sebebi ile çekler şimdi bulunup bankaya ibraz edilemiyor, banka da bu çekleri ibraz etmezseniz ya da iptal davası açıp iptal ettirmezseniz çeklerdeki parasal sorumluluğum kadarlık paranıza el koyarım diyor.Ve demeyip el koymuş durumda hatta.Bu çeklerin keşidecisi müvekkilim olduğuna göre bir iptal davası da açamaz.Ne yapmalıyım ?
Old 13-07-2009, 21:17   #2
yeditepelişehir

Banka neye dayanarak bloke koyuyor, yazılı olarak sorup alacağınız cevaba göre hareket etseniz.
Old 14-07-2009, 09:01   #3
ORATOR

Çek yapraklarının numaraları bankadan edinilerek, çekler üçüncü şahsa verilmiş ise, bu şahıs tarafından iptal davası ikame edilmesi mümkün olabileceği gibi, bazı bankalar, müşterilerinden aldıkları bir taahhütname ile çek çıkışlarını yapmaktadırlar.
Old 16-07-2009, 11:06   #4
aysun nalbant

Doğru, çeki elinde bulunduranların dava açmasını sağlamak gerek, zira keşideci olarak müvekkilim açamıyor ancak bu çekler aslında müvekkile geri dönmüş ve fakat müvekkil bulamıyor çünkü en az 10-15 yıllık çekler bunlar.
Ayrıca Av.Fatih beyin dediği gibi bankaya bir değil 2 kez yazı yazdım ama her ikisine de cevap gelmedi ! Şifahi olarak bana ; "müvekkilinizin borçlu olduğu icra takip dosyalarından gelen haciz yazılarına verdiğimiz cevaptan yararlanın" diyorlar.Bu cevabi yazıda da ; "Öte yandan,Bankanızın çek karnelerinden doğan banka sorumluluğu nedeni ile, müşteriden alacağı mevcut olup...." gibi bir cümle dercetmişler.Yani açıkça , çeklerdeki sorumluluğumuz sebebi ile mevduata el koyduk diyorlar.Ve bir taahhütname ile de meseleyi halletmeye yanaşmıyorlar.Benim bu halde bankaya karşı izlemem gereken bir hukuki yol olmalı değil mi ? Bunu tesbit edemiyorum.
Old 16-07-2009, 20:27   #5
wellan

Bu konuda ilk olarak banka neye dayanarak mevduat hesabına el koyuyor?Mevduat hesabına el konulması için bankanın icra takibi başlatıp haciz isteme yetkisinin olması ve buna göre mevduat haciz uygulaması gerekmektedir.Yani yasal olarak dayanak olmayıp bu şekilde el konulması hakkın kötüye kullanılmasıdır.İzlenecek yol nedir? sorusuna bankaya yazı yazılıp cevap alınamıyorsa o zaman çek yaprak bedellerinin bankadan alınarak(çek numarası,keşidecinin adı ve miktarları) çek için zayii davası açıp iptal ettirmeniz gerekiyor.Çünkü o çekler ödenmiş olsa bile yeniden takibe koyulup yada başka yollardan müvekkilinizin canını sıkmaya başlayabilir.İcra takibine konulan bir çek takip sonlandığı zaman alınıp müvekkile verilmezse çek üzerinden her türlü işlem yapılabilir.Bnece çekleri için bankadan müzekkere ile talep ediniz çekle ilgili bilgileri ve daha sonra çek zayii davası açınız ve çekleri iptal ettiriniz yada üzerine ihtiyaten hükümsüz tedbir şerhi koydurunuz.Şu an anlattıklarınız için en uygun çözüm budur.Umarım yardımcı olabilmişimdir.SAYGILARIMLA.
Old 17-07-2009, 11:45   #6
lawyer_721

Alıntı:
Yazan aysun nalbant
Merhaba,
Çek ile ilgili bir sorum olacak.
Benim müvekkilim toplam 13 adet çekin keişdecisi,Çekler piyasaya çıkmış , müvekkil bedellerini ödemiş, fakat bu çekler yaklaşık 10 yıl evvel keşide edilmiş ve ödenmiş olduğundan, müvekkilin işyerindeki eleman değişiklikleri sebebi ile çekler şimdi bulunup bankaya ibraz edilemiyor, banka da bu çekleri ibraz etmezseniz ya da iptal davası açıp iptal ettirmezseniz çeklerdeki parasal sorumluluğum kadarlık paranıza el koyarım diyor.Ve demeyip el koymuş durumda hatta.Bu çeklerin keşidecisi müvekkilim olduğuna göre bir iptal davası da açamaz.Ne yapmalıyım ?
öncelikle bazı meslektaşlarımızın değindiği gibi banka icra takibi yapmadan hesaptaki paraya el koyamaz. bu yasaya aykırıdır. el konulan para miktarına göre sulh veya asliye hukukta açacağınız maddi tazminat davasını kazanırsınız. bu konuda yargıtay kararları var. dah önce siteye bu kararları eklemiştim, şu an göremedim. bu kararlarda yargıtay maddi tazminatı kabul ediyor ama manevi tazminatı red ediyor. sorunuzun ikinci kısmına şu an cevap veremiyorum. iyi günler
Not: aşağıda yargıtayın ilgili kararların esas ve karar numaraları var.
11. Hukuk Dairesi E:2003/14366 K:2004/8820 T:27.09.2004 ve
Yargıtay 11. HD.nin 09.10.2000 tarih ve 2000/6909 Esas, 2000/7670 Karar sayılı kararı;
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi