Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

katkı payı ve katılım alacagı / Ev hanımıyım

Konuyu Kilitleyin
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 18-09-2011, 12:42   #1
Konuk

Varsayılan katkı payı ve katılım alacagı / Ev hanımıyım

iyi günler diliyorum size daha önce sormuş oldugum soruya aldığım yanıta istinaden tekrar bir soru sormak istiyorum..ben mevcut boşanma davası sürmekte olan bir bayanım avukatımda var ancak sitenizi takibim sonucu katkı payı ve katılım alacagının farklı şeyler oldugunu öğrendim..bunu avukatıma ilettiğimöde her ikisininde aynı oldugunu aralarında bir fark olmadıgını söyledi..ben ev hanımı oldugum için evdeki eşyalardan araba ev..vs. hiçbirinden hak talep eedmeyecegimi söylüyor.maddi bir katkım olmadıgı için tabii.dediğim gibi siteyi inceledigimde durumun daha farklı oldugunu öğrendim..bu konuda tekrar bir açıklama yaparmısınız rica etsem..sizce avukatımı degiştirmelimiyim dava sonuçlandıktan sonra yeni bir dava açılması gerekiyormuş...
Old 18-09-2011, 13:17   #2
üye31284

Sayın Katılımcı,

Dosyanızı incelemeden sadece sizin anlatımlarınıza dayanarak bir yönlendirmede bulunulamaz. Ev hanımı olmanız genel kural olarak hak sahibi olmayacağınız anlamına gelmez ancak özel durumlar da mevcut olabilir. Kavramsal konulara da takılmak sizin açınızdan doğru değildir, avukatınızın değerlendirmesi mevcut dosya üzerinden hak açısından geçerli de olabilir.

Aranızda bir güven problemi mevcutsa bunu öncelikli olarak yüz yüze görüşerek halletmenizi tavsiye ederiz. Aksi taktirde kanuni yükümlülüklerinizi yerine getirerek ve haksız olmanız halinde neticelerine de katlanacak sorumluluğu alarak dilediğiniz yolu seçebilirsiniz. Tekrar söylüyorum ki sadece sizin anlatımlarınıza istinaden net bir yönlendirmede bulunmak doğru değildir.

Boşanma davasının kesinleşmesiyle birlikte 1 yıl içinde bu davaların açılması gerekliliği mevcuttur, kararınızda bu süreyi göz önüne almayı unutmayınız.
Old 18-09-2011, 14:52   #3
Av.Habibe YILMAZ KAYAR

Sn.Katılımcı

Hatırlatmak için ;

Katkı payı,diğer eşin adına kayıtlı olan malın alımına malik olmayan eş tarafından yapılan aktif ve somut katkının değer artış oranı da gözetilerek geri istenmesidir.

Örneğin eşinizin adına kayıtlı olan arabanın alımına takılarınızı bozdurarak elde ettiğiniz para ile veya miras yolu ile elde ettiğiniz mali olanak ile katkı sağlamışsanız,verdiğinizi geri alabilirsiniz.Buna katkı payı denir ve ne zaman verildiği önemli değildir.10 yıl önce de vermiş olsanız,2 yıl once de vermiş olsanız verdiğinizi Katkı Payı/Değer Artışı davası ile eşinizden talep edebilirsiniz.

Eğer eşinizina dına kayıtlı mallar,2002 sonrasında ve çalışma karşılığı elde edilen gelirle edinilmiş ise bu kez,herhangi bir somut katkı yapmadığınız halde bu malın değerinin yarısını Katılım alacağı olarak talep edebilirsiniz.

Buna Katılım Alacağı denmektedir.Katkı yapmaya bağlı olmayıp kanundan kaynaklanan bir alacak hakkıdır.

Somut olayınızda avukatınızla eşiniz adına kayıtlı malların nasıl edinildiğini belirleyip uygun hukuki değerlendirme yapabilirsiniz.
Old 18-09-2011, 17:01   #4
Konuk

degerli hukukçularımız sizlere çok teşekkür ediyorum çünkü tam anlamıyla bir çıkmaz içindeydim avukatımla bu konu dışında hiçbir konuda uyuşmazlık yaşamadık oldukça özenle ve titizlikle davamı yürüttü ona minettarım..karar aşamasınada çok az kaldı bu farkı farketmemiş olmasına şaşırdım sadece çünkü toplumdada benzer durumu yaşayan arkadaşlarım oldu ve katılım alacagı diye tabir edilen hukuksal alacakla yaşamlarını daha rahat geçirmekteler..bende eğer böle bir hakkı kanun bana veriyorsa kullanmak isterim.birde çocugum var sonuçta
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi