Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Veraset ilamı için AAÜT maktu ücret?!!

Yanıt
Old 09-04-2010, 18:07   #1
krizantem

Varsayılan Veraset ilamı için AAÜT maktu ücret?!!

Veraset ilamı için, AAÜT'ye göre maktu ücret ne kadardır?
Tarifenin İkinci kısım, Birinci Bölüm a) Duruşmasız ise; 175,00 TL. b) Duruşmalı ise 250,00TL. midir? Tereddüt ettiğim için soruyorum, cevaplayanlara teşekkür ederim.
Old 09-04-2010, 18:17   #2
Av.Olcay Pehlivanlıoğlu

Veraset ilamı talebi hasımsız olarak istendiği için vekalet ücreti de söz konusu olmaz.

Saygılarımla
Old 09-04-2010, 18:23   #3
Av.Cengiz Aladağ

Alıntı:
Yazan Av.Olcay Pehlivanlıoğlu
Veraset ilamı talebi hasımsız olarak istendiği için vekalet ücreti de söz konusu olmaz.

Saygılarımla

Meslektaşımız müvekkilinden alacağı ücreti soruyor bence.
Old 09-04-2010, 19:32   #4
Av.Hülya Büyükoğlu

Sayın krizantem,

Eğer Sayın Aladağ'ın belirttiği gibi müvekkilinizden alacağınız ücreti belirlemeye çalışıyorsanız, ben Sulh Hukuk Mahkemesinde görülen davalar için belirlenen asgari ücret olan 500,00 TL'nı talep etmeniz gerektiğini düşünüyorum.

İyi çalışmalar.
Old 10-04-2010, 11:48   #5
krizantem

Sayın Aladağ'ın belirttiği gibi, müvekkilim adına fatura düzenleyecek olmam sebebiyle sormuştum. Malum, ortaklığın giderilmesi davası sebebiyle çok miktarda veraset davası açılması gerekiyor ve bu noktada veraset nedeniyle açılacak olan davalarda ( sözleşmede bu hususu belirtmediğimden ) düzenlenecek olan fatura bedellerinde yanılgıya sebebiyet vermemek için sormak durumunda kaldım.( dimyata pirince giderken evdeki bulgurdan olmayalım!...)
Old 11-04-2010, 12:48   #7
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan krizantem
Galiba hiç kimse veraset ilamı için fatura kesmiyor!!!?..

Ya da galiba kimse 500 TL'nin altında veraset ilamı çıkarmıyor.

Sulh Hukuk Mahkemesi maktu vekalet ücreti 500 TL dir. Bu nedenle matrah bu rakam olmalıdır.
Old 11-04-2010, 20:28   #8
krizantem

Yalnızca veraset için ücret'i vekalet tabii ki tavsiye edilen ücretin altında olmamalı ancak ortaklığın giderilmesi gibi bazı davalarda ek olarak açılmak zorunda kalınan veraset ilamı alınması gereken işler var.Bu nedenle veraset ilamı talebi tesbit niteliği taşır mı? Ve bu nedenle tarifenin İkinci kısım birinci bölümdeki duruşmasız işlerden sayılır mı? Düşüncesi ile sormuştum.!!
Old 12-04-2010, 10:38   #9
Av.Cengiz Aladağ

Alıntı:
Yazan krizantem
Yalnızca veraset için ücret'i vekalet tabii ki tavsiye edilen ücretin altında olmamalı ancak ortaklığın giderilmesi gibi bazı davalarda ek olarak açılmak zorunda kalınan veraset ilamı alınması gereken işler var.Bu nedenle veraset ilamı talebi tesbit niteliği taşır mı? Ve bu nedenle tarifenin İkinci kısım birinci bölümdeki duruşmasız işlerden sayılır mı? Düşüncesi ile sormuştum.!!

AAÜT'nde belirtilen ücretler "tavsiye edilen ücret" değildir, alınabilecek en az ücretlerdir. Bu nedenle sayın Büyükoğlu'nun belirttiği tutarda (fatura değil) serbest meslek makbuzu kesilmelidir.
Old 12-04-2010, 17:24   #10
krizantem

Düzeltir, özür dilerim..Bazen farklı düşünüp başka şey yazabiliyoruz. " Maksadım fatura değil, serbest meslek makbuzu" idi. Ancak, çok dikkatli meslektaşımın gözünden bu husus kaçmamış.beni bir kez daha yazdıklarıma dikkat etmem konusunda uyurması açısından iyi de oldu. Diğer yandan Sayın Aladağ " AAÜT'nde belirtilen ücretler tavsiye edilen ücret değildir, alınabilecek en az ücretlerdir. " demiş ise de benim sormak istediğim ;" serbest meslek makbuzu keserken, AAÜT'deki tarifenin hangi kısmını göz önüne alıyorsunuz ? manasında idi."( Ya da Sulh Hukuk Mahkemesi maktu ücret tarifesine göre 500,00TL'yı mı?.Bunu mu makbuzda yazmamız gerekir yoksa ücret tarifesi ikinci kısım, birinci bölümde belirtilen miktarı mı?)
Kolay gelsin....İzahı ve cevabı zor bir soru oldu ....
Old 12-04-2010, 17:50   #11
lokman yeten

Saygıdeğer meslektaşım bu konu hakkındaki özeniniz için sanırım öncelikle size bu hassasiyetinizden dolayı teşekkür etmeliyim..
Konu hakkındaki görüşüme gelince,AÜÜT'deki maktu ücret tarifesine göre serbest meslek makbuzu kesmeniz gerektiği kanısındayım.Zira ücret tarifesi ikinci kısım birinci bölümde belirtilen maktu miktarlar ortaklığın giderilmesindeki -hukuki yardımları- kapsamaktadır.Sizin veraset ilamı aldıktan sonra,ortaklığın giderilmesi davası açma ihtiyacınız olursa yine buna da ayrı bir serbest meslek makbuzu kesmeniz gerekeceği kanısındayım.
Saygılarımla..
Old 12-04-2010, 20:44   #12
krizantem

Aslına bakarsanız ben de şimdiye kadar Sulh Hukuk mahkemesinde uygulanan maktu ücreti yani 500,00TL'na makbuz düzenliyordum.Ancak bazı meslektaşlarım; bunun yanlış olduğunu, Tarifenin ikinci kısım birinci bölümündeki duruşmasız işlerden sayılması gerektiğini ve öyle de yaptıklarını yani yalnızca 175,00TL.'lık makbuz düzenlediklerini belirttiler. Ben de bu nedenle doğrusunu öğrenmek ve uygulamak üzere konuyu açmıştım.Ortaklığın giderilmesi davası esnasında almamız gereken veraset ilamları söz konusu olduğunda zaten karşımıza çıkan bir durum bu, yoksa yalnızca veraset ilamı almamız gerektiğinde tabii ki 500,00TL.'dan daha az ücret almak doğru olmadığı gibi mesleğimizi küçültmek de olmaz mı?!...Teşekkürler...
Old 13-04-2010, 10:39   #13
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan krizantem
Aslına bakarsanız ben de şimdiye kadar Sulh Hukuk mahkemesinde uygulanan maktu ücreti yani 500,00TL'na makbuz düzenliyordum.Ancak bazı meslektaşlarım; bunun yanlış olduğunu, Tarifenin ikinci kısım birinci bölümündeki duruşmasız işlerden sayılması gerektiğini ve öyle de yaptıklarını yani yalnızca 175,00TL.'lık makbuz düzenlediklerini belirttiler. Ben de bu nedenle doğrusunu öğrenmek ve uygulamak üzere konuyu açmıştım.Ortaklığın giderilmesi davası esnasında almamız gereken veraset ilamları söz konusu olduğunda zaten karşımıza çıkan bir durum bu, yoksa yalnızca veraset ilamı almamız gerektiğinde tabii ki 500,00TL.'dan daha az ücret almak doğru olmadığı gibi mesleğimizi küçültmek de olmaz mı?!...Teşekkürler...

Veraset belgesi almak "duruşmasız işlerden" değildir. Ancak uygulamada çoğu mahkeme(hatta kalem), nüfus kaydı geldikten sonra duruşma beklenmeden belgeyi vermektedir. Ancak yine de dava açılır açılmaz duruşma günü verilmektedir. Bazı mahkeme hakimleri ise, duruşmada vermektedirler.
Old 13-04-2010, 11:21   #15
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan krizantem
Konuyu neticeye bağlayabilir miyiz?)))

Ben bağladım da, siz mesaj yazdıkça cevap hakkı veriyorsunuz.
Old 14-04-2010, 12:53   #16
av.aysil

Benim burada anlamadığım,

Müvekkilimiz ile ne kadar ücrete anlaştıysak o miktara makbuz kesmek zorunda değilmiyiz?

Yani müvekkille tarifenin altında olmamak kaydı ile anlaşıp o bedele makbuz kasmiyormuyuz?Bu durumda arkadaşımız müvekkilden hangi bedeli talep edeceğini mi soruyor yoksa müvekkille herhangi görüşme yapmadan tarife ücretini mi kesmek istiyor?
Old 14-04-2010, 16:29   #17
krizantem

Sayın av. aysil ;(Not: Son kez yazıyorum...cevap yazmak zorunluluğu yoktur...)
AAÜT'ye göre serbest meslek makbuzu kesmek durumunda kalsanız, (müvekkilinizle anlaştığınız miktarı göz önüne almayınız ve yalnızca veraset ilamı için makbuz keseceksiniz )makbuzda yazması gereken miktar ne olmalıdır? Hepsi bu...(Cevap; maktu ücret de, miktarı ne?! demek istemiştim...)
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi