Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hukuk Soruları Arşivi THS Hukuk Soruları alanına 2000-2007 yılları arasında gönderilmiş eski soruların arşivlendiği forum alanımız. Bu alan yeni mesajlara ve yanıtlara kapalıdır ve sadece arşiv amaçlı olarak yayında tutulmaktadır.

Hukuk Devleti

Old 11-04-2006, 21:24   #1
msandikli

Varsayılan Hukuk Devleti

Hukuk Devleti; koyduğu kanunları uygulayan ve uygulatan bir devlet midir? Yoksa herkesin kendi kanunlarını istediği biçimde uyguladığı ve kanunların herkese göre farklı yorumlandığı bir devlet midir? Bu soruyu sormamın nedeni, Anayasada; Türk Milleti'nin tanımı yapılmışken bu tanıma ısrarla uymayanlar hakkında herhangi bir işlem yapılmadığını değerlendirmiş olmamdır.
Saygılarımla.
Old 14-04-2006, 20:58   #2
tamtesebbus34

Varsayılan TÜrkİye Hukuk Devletİdİr

Aksayan bazı yönleri olsada Türkiye bir hukuk devletidir bundan kimsenin şüphesi olmasın
Old 14-04-2006, 22:25   #3
av.cgoksen

sayın msandikli!
hukuk devleti kriteri sizin tanımladığınız şekilde yalnızca 'koyduğu kanunları uygulayan ve ve uygulatan devlet'tanımına indirgenemez!
Türk Anayasa Mahkemesi'nin de tanımladığı gibi HUKUK DEVLETİ:
Hukukun bilinen ve tüm uygar ülkelerin benimseyip uyduğu ilkeleri,hukukun üstün kurallarını benimseyen devlettir.
Yasaların üstünde yasakoyucunun da bozamayacağı temel hukuk ilkelerine bağlı devlettir.
İnsan haklarına saygılı,hak ve özgürlükleri güçlendiren,adaletli bir hukuk düzenini sürdüren devlettir.
Bu kriterler çerçevesinde Türkiye Cumhuriyeti Anayasanın 2.maddesinde de belirtildiği üzere bir hukuk devletidir.
Yargı sürecindeki bir takım aksaklıkların cumhuriyetin niteliklerini zedelediğini düşünmek biraz abartılı olur kanısındayım.
saygılar...
Old 15-04-2006, 22:17   #4
msandikli

Varsayılan Hukuk Devleti

Anayasada Türkiye'nin Hukuk Devleti olduğunun yazılı olması kuralları uygulayanların bu konuda gerekli itinayı göstermemeleri yüzünden zedelenmiş olmuyor mu? Bu durumun içinden çıkmak mümkün mü?
Saygılarımla...
Old 15-04-2006, 22:22   #5
msandikli

Varsayılan Hukuk Devleti

Sayın Gökcen,
Yanıtınıza katılıyorum. İnsan haklarını koruyan bir devletin hukuk devleti olduğu konusuna da can-ı gtönülden katılıyorum. Fakat bazılarının haklarına daha fazla saygı duyulması, hoş görü gösterilmesi, bazılarının da doğuştan hakkı olan yaşam hakkı dahil birçok haklarının elinden alınmasına "Namusluların da namussuzlar kadar cesur olamamasını" kabullenemiyorum.
Saygılarımla...
Old 15-04-2006, 22:39   #6
Ramazan NARİN

Sn. SANDIKLI,
YAŞADIĞINIZ TEREDDÜTE KATILIYORUM.
Benim katılımım,bir hukukçu olarak değil ; bir eğitimci ve hukuki diye adlandırılan sonuçlara katlanmak zorunda kalan biri olarak,

TÜRKİYE CUMHURİYETİ' nin, bir hukuk devleti diye tanımlanması, maalesef o' nu HUKUK DEVLETİ yapmamıştır.

Hukuk Devleti DEMEK, HERŞEYDEN ÖNCE yasa devleti DEMEK ASLA DEĞİLDİR.

Hergün yasakoyucu meclisimizin bazı yasaları kaldırdığını ve her gün yeni yasalar çıkardığını gördüğümüz zamanda (bu 80 yıldır böyle...), salt yasaların uygulanmasını HUKUK ile bağdaştırmamız pek mümkün değildir diye düşünüyorum.

Sn.ADMİN'den ricam olsun. Bende şahsen tanıdığım hukukçu milletvekillerine bu siteyi önereceğim, fakat genel çağrı ile mi olur,özel gayretle mi olur? Olması iyi olur diye düşünüyorum.

Vekiller madem ki milletimizin vekili, burada da olmak zorundadırlar diye düşünüyorum.Hele titri hukukçu olan milletvekillerimizin...

BU SİTEDE BİR HUKUKÇU MİLLETVEKİLİ/LERİ OLMALIDIR.
Old 15-04-2006, 23:24   #7
baks

Varsayılan Hukuk Devletİ

Elbetteki hukuk devleti koyduğu kanunları uygulayan ve uygulatan bir devlettir.Ancak her yiğidin farklı yoğurt yiyişi vardır.her insanın farklı yorumlaması doğaldır.Asıl önemli olan ayrıcalıkları bulup, onları ispatlayabilmektir.Bu yönde yapılan eleştiri hukuk devletine değil,o eleştiriyi yaratan kişiye yapılmalıdır diye düşünüyorum. Saygılar...
Old 16-04-2006, 00:30   #8
av.cgoksen

yargılama sürecindeki aksaklıklar konusundaki tüm eleştirilerinize katılıyorum.
ancak kanımca irdelenmesi gereken Türkiye Cumhuriyeti'nin hukuk devleti olup olmadığı değil,yargının bağımsız olup olmadığıdır.
yargı organları tarafından yapılan bir takım yanlışlar sonucu T.C.'nin hukuk devleti olmadığını ileri sürmek mesleğini,görevini gereği gibi ifa eden şahıs ve organlara haksızlıktır.T.C. bir hukuk devletidir,hukuk devleti olmak zorundadır.
eleştirdiğiniz noktada başvurulması gereken çözüm yolu yargının bağımsızlığını sağlamaktır.yargı organlarının bağımsızlığı ve tarafsızlığı sorunu ortadan kalktığı takdirde hukuk devleti olup olmama konusundaki kuşkunuzun da ortadan kalkacağına eminim.
saygılar..
Old 16-04-2006, 18:20   #9
msandikli

Hukuk Devleti ile ilgili tereddütlerime cevap veren tüm üyelere değerli görüşlerinden dolayı saygılar sunarım.

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi