Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hukuk Stajı ve Meslek Seçimi Hukuk eğitimi sonrası meslek seçimi ile Avukatlık veya Hakimlik/Savcılık Stajı ile ilgili konular

Bir hukuk mezunu ne iş yapabilir?

Yanıt
Old 30-06-2007, 01:31   #1
REX

Varsayılan Bir hukuk mezunu ne iş yapabilir?

Bir hukuk mezunu ne iş yapabilir? Kulaktan dolma bigilerime göre yirmibeşe yakın meslek seçimi var deniliyor ancak bunların içinden bildiklerim bir elin parmak sayısını geçmiyor siz değerli hukukçuların bilgilerini öğrenebilir miyim?
Old 30-06-2007, 22:03   #2
Av.Turan

yapabildiğin, kendine güvendiğin her işi yapabilirsin. yani hukuk mezunu herşeyi yapar
Old 24-12-2007, 16:19   #3
Işıkk

Bana da bu fakülteyi seçerken her türlü işi yapabileceğimi söylemişlerdi. Ama baktığım iş ilanlarında hukuk fakültesi mezunu arayan hiç kimseyi göremiyorum(avukat arayanlar dışında). Bütün mühendislik dallarından İİBF den mezunlar ilanlara başvurabilirken hukuk fakültesi mezunları başvuramıyor.
Şu anda 4. sınıf öğrencisiyim ve okulu bitirince avukat hakim yada savcı olmak istemezsem ne yapabileceğimi kara kara düşünüyorum.4. sınıf olmak işte bu yüzden zor sanırım.
Old 24-12-2007, 21:50   #4
korayoz

hukuk mezunlarının yüzde 80 i serbest avukat olur, yüzde 10 u hakim veya savcı olur, yüzde 5 i öğretim görevlisi olur geri kalanıda kamu avukatlığı, müfettişlik ya da ticaret gibi başka işler yapar. bu çevremde gördüğüm kadarıyla bir oranlama üç aşağı beş yukarı rakamlar bu şekilde. zaten hukuk mezunu otomatikman avukattır eğer başka bir meslek istiyorsan bunun için sınav, mülakat gibi zor aşamaları geçmelisin. herşey senin elinde senin seçimlerine ve çalışmana bağlı.
Old 24-12-2007, 23:31   #5
PINAR YILMAZ

Sayın Korayoz'un saydıklarına ek olarak şu meslekleri de belirtmek isterim: Bakanlıkların ve kamu kurumlarının bir çoğu hukuk mezunu uzman alımı yapmakta ayrıca hukuk danışmanlığı ve bilirkişilikte bir hukukçunun yapabileceği meslekler arasında.İş alanımız gerçekten çok fazla yani
Old 25-12-2007, 11:20   #7
av.sally

Arkadaşlar noterliği unutmuşlar.Ee tabi o kadar uzak bir hayalki şu an başvuranların 15-20 sene sonra noter olabileceğini düşününce unutmasında ne yapsınlar diye aklımdan geçirdim.
Saygılarımla
Old 25-12-2007, 16:14   #8
oguzhand0

Cengiz Bey'e kesinlikle katılıyorum. Kanaatimce bir üniversite bölümü iş imkanları bilinmeeden tercih edilmemelidir. Siz bence öncelikle ne olmak istediğinize karar veriniz. Ana başlıklar belli. Daha sonra ekstrem örneklere geçebilirsiniz (:

Nedir onlar? Bir arkadaşın da örnek verdiği gibi; Hakimlik-Savcılık ve Avukatlık.
Old 27-02-2008, 15:18   #9
Procurement Law

Varsayılan Üst Kurullar

Arkadaşlar, İdare Hukuku literatüründe "Bağımsız İdari Otorite" olarak tanımlanan üst kurullarda da çalışabileceğinizi unutmayın. Tabii iyi bir KPSS ve yabancı dil puanının şart olduğunu hatırlatmaya gerek yok sanırım.
Kısaca çok geniş bir seçenek yelpazesi var. Ayrıca bunlara ek olarak meslektaşlarımızın avukat, savcı ve hakim olma eğiliminin yüksek olması, "Hukukçu, hukukla uğraşır." şeklinde düşünülmesi ve hukukun bu meslekler ile sınırlandırılması, farklı Kurumlarda çalışmak isteyenlerin işini kolaylaştırmakta. Açıkçası girdiğim Kurumların sınavlarında bunu şaşkınlıkla tespit ettim. Tabii bu eğilim gitgide değişecek, reakebet daha da artacaktır. Bu nedenle ömür boyu yer değiştirmemek (sürekli Ankara'da bulunmak) ve iyi şartlarda çalışmak isteyen hukukçuların şu an nispeten daha az rekabetçi bir nitelik arz eden bu ortamı iyi değerlendirmeleri gerekir.
Old 02-05-2008, 17:35   #10
Av.Kader

Bence hukuk mezunu bir kimse her ne kadar çok fazla seçenek olsa da, kendi yetenek ve kişilik özelliklerini göz ardı etmeden kendine yol çizmeli. Son pişmanlık fayda vermiyor sonra . Umarım yapacağınız seçim size mutluluk ve huzur getirir.
Old 30-08-2009, 19:31   #11
dilay

konsolosluklarda çalışma imkanımız var mı peki?
Old 04-09-2009, 13:43   #12
bürokrat

Kaymakamlık yapar,valilik yapar,belediye başkanlığı yapar bunun yanı sıra milletvekillerinin de büyük çoğunluğu hukukçudur.
Yani devleti yönetenlerin %70inden fazlası hukukçudur.
Old 10-08-2010, 13:10   #13
gamzemeran

merhaba ben hukuk 4.sınıf öğrencisi olacağım bu sene ama o kadar karamsarım ki ve o kadar çok seçenek var ki önümde kararsızım.tek bildiğim hakimlik ve savcılık istemiyorm.kpss'yi araştırıyorum ancak puan türlerini alan sorularını çok net anlayamadım.şimdi ben izmirde bir kurum da avukat olarak işe girmek istesem ne yapmalıyım bana yardımcı olursanız çok sevinirm..teşekkürler...
Old 11-08-2010, 12:24   #14
AV. AHMET ERTAŞ

Sayın Ceylansu, kamu kurum avukatlığı için kpss 3 puanı gerekli. Kpss 3 puanı ne anlama gelir? Kpssden sadece genel kültür genel yetenek yapılarak elde edilen puan türüdür. Bazı kurumlar 2 yıl avukat olarak çalışmış olma şartı arar. Bazı kurumlar ise sadece ruhsat sahibi olmanızı ister.Kurum avukatı olmak istiyorsanız öncelikle yapmanız gerereken avukatlık stajını bitirip ruhsat sahibi olmak. Detaylı bilgi için forumda kamu kurum avukatlığı ile ilgili kısım var.Oraya bakınız.
Saygılarımla
Old 09-09-2010, 21:36   #15
ofaruko

Başlığı görünce yazmadan edemedim Bu işsizlik ortamında "Bir hukuk mezunu ne iş yapabilir?" sorusuna benim vereceğim cevap şudur: Ne iş olsa yaparım abi...
Saygılarımla...
Old 10-09-2010, 11:53   #16
AV. AHMET ERTAŞ

Alıntı:
Yazan ofaruko
Başlığı görünce yazmadan edemedim Bu işsizlik ortamında "Bir hukuk mezunu ne iş yapabilir?" sorusuna benim vereceğim cevap şudur: Ne iş olsa yaparım abi...
Saygılarımla...
sayın Ofaruko, espirili bir yaklaşım sergilemişsiniz. Fakat ne olursa olsun bir hukukçu "ne iş olursa yaparım abi" dememelidir. O ifade tarzı hukukçulara yakışmayan, hatta benim nazarımda aşağılayan bir ifadedir.Girişimci ve atılgan bir hukukçu için işsizlik söz konusu olmasa gerek.
Saygılarımla
Old 12-09-2010, 21:04   #17
asyadan

Varsayılan bu sene açılan ziraat bankası servis görevliliği sınavı hakkında bir soru

Bu sene ziraat bankası tarafından servis görevliliği sınavı açılmış bulunmakta,bir hukukçu olmama rağmen bu işi düşünmekteyim.ziraat bankası servis görevlilği sınavında, çalışmak için ilan edilen şehirler arasında memleketimiz yok diyelim. Tercihte bulunduk ve başka bir şehre gittik diyelim,daha sonra memleketimize gitme olanağımız var mıdır? Tayin olayları ne durumdadır? Benim için önemli de,yardımcı olursanız çok sevinirim
Old 13-09-2010, 21:40   #18
ofaruko

Alıntı:
Yazan AV. AHMET ERTAŞ
sayın Ofaruko, espirili bir yaklaşım sergilemişsiniz. Fakat ne olursa olsun bir hukukçu "ne iş olursa yaparım abi" dememelidir. O ifade tarzı hukukçulara yakışmayan, hatta benim nazarımda aşağılayan bir ifadedir.Girişimci ve atılgan bir hukukçu için işsizlik söz konusu olmasa gerek.
Saygılarımla

Sizinle hemfikir olduğumdan şüpheniz olmasın üstad. Doğru düşünüp eğri konuşmak benim tarzımdır Saygı bizden...
Old 14-09-2010, 08:28   #19
ncoban

Eğer hukuk yanında iktisat ve işletme biliyorsanız ve sınavlarını geçebilirseniz bir hukuk mezunu hesap uzmanı da olabiliyor.Benim hayalimdeki meslekti ama şu an çok çok uzakk
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi