Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

Hamilelik Ve İddet Müddeti/Soybağının Reddi / Babalık Davası

Konuyu Kilitleyin
Old 24-03-2014, 15:38   #1
Konuk

Varsayılan Hamilelik Ve İddet Müddeti/Soybağının Reddi / Babalık Davası

Öncelikle herkese iyi çalışmalar.

Benim sorunum, 30/04/2013 tarihinde gerçekleşen boşanma davamın karar tarihi 03/05/2013 dür. Ben tekrardan evlenmek için 24/03/2014 tarihinde başvuru yapmak üzere kaymakamlığa gittiğimde iddet müddetinin bitmediğini söylediler.Mahkemeyi aradım ve karar kesin tarihinin 12/09/2013 olduğu söylendi.Ben şu an 24 haftalık (6 aylık) hamileyim. Mantık olarak bebeğimin boşandığım kişiden olma ihtimali olmadığına göre ve ben mayıs ayının başında boşandığıma göre neden bu tarih 2013 eylül olarak gözüküyor? Dolayısıyla dünyaya gelecek bebeğim için benim babalık davasımı açmam gerekiyor? Ben çocuğumun babasıyla neden evlenemiyorum sonuçta boşanalı neredeyse 1 sene oluyor?Bu duruma ne maddiyat ne de psikoloji yeter.Hangi yolu izlemeliyim?
Old 25-03-2014, 20:40   #2
Av.Habibe YILMAZ KAYAR

Sn.Katılımcı,

1-Boşanma davasında sadece boşanma kararının verilemesi yetmez.gerekçeli kararın yazılması ve taraflara tebliği gerekir.Karar yasal süre içinde temyiz edilmez ise karar kesinleşir.

Sizin dosyanızda muhtemelen bu aşama gecikerek işlemiştir.Yasa gereği boşanan kadınlar için bekleme süresi bu kesinleşme tarihinden sonra başlayacaktır.

2-Medeni kanuna göre boşanmış kadın ,kararın kesinleşmesinden itibaren 300 gün içinde eğer gebe ise evlenemez.Eğer gebelik olmadığı tespit edilirse bekleme süresi mahkemece kaldırılır.

3-Sizin durumunuzda bu sürenin kaldırılması yasal olarak olanaksız (gebe olduğunuz için)görünüyor.Bu durum evlenme hakkı bakımından kadınlara yönelik bir ayrımcılıktır.Dilerseniz gebe olduğunuz halde bekleme süresinin kaldırılması için dava açabilir ve Anayasaya aykırılık iddiasında bulunabilir ,taraf olduğumuz Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesinde güvenceye alınan evlenme,aile hayatının korunmasının temel bir hak olması ve ayrımcılığın yasaklanması ve yine taraf olduğumuz CEDAW (Kadınlara yönelik her türlü ayrımcılığın önlenmesi sözleşmesi kapsamında ayrımcılığın yasaklanması prensiplerine uygun olarak doğrudan sözleşmenin uygulanmasını talep edebilirsiniz.

Yasal yollara başvurmadığınız (veya başvurduğunuz halde sonuç alamadığınızda) takdirde bebeğiniz doğduğunda bekleme süresi içinde doğduğu için çocuğunuz önceki eşinizin nüfus kayıtlarına geçecektir.Bu durumda önce soybağının reddi davası açılmak gerekir.Sonra biyolojik baba ile tanıma veya babalık davası yolu ile hukuki ilişki kurulabilir.

Yani asıl sorun evlenememek değil,doğan çocuğunuzun boşandığınız eşinizin nüfus hanesine yazılacak olmasıdır.

Bir avukattan destek almanız yararınızadır.
Old 27-03-2014, 00:28   #3
Konuk

Habibe hanım öncelikle cevapladığınız için teşekkür ederim ama benim birkaç sorum daha var..

1. ben bu süre içerisinde bana aile mahkemesinin yolladığı temyiz kağıdı gelmeyince ve bende sabit bir adreste bulunmadığım için, bulunduğum bölgenin adliyesinden kağıdı beklemek istemediğimi ve kararın sonucunu kabul ettiğimi bildiren bir dilekçe yolladım davanın olduğu mahkemeye.. (böyle yapmam gerektiği söylendi) şimdi benim bu dilekçe tarihimden başlayan süre geçerli olmuyor mu? yani ben dilekçe tarihimi kanıt olarak göstererek mahkemenin belirlemiş olduğu kesinleşme tarihinin öne çekilmesini talep edemiyor muyum?

2. sorum ise; bütün bu yollar kapalı ise babalık reddi davası için çocuğun doğumunu beklemek zorunda mıyım? neticede bu dava kaçınılmazsa şimdiden eski eşimle konuşarak bu dava sürecini şimdiden başlatıp, onun reddetmesine telkin ederek evlilik işlemlerini ve iddet müddeti kaldırılma süresini hızlandıramaz mıyım?

siz veya başka bir meslektaşınız yanıtlarsa çok sevinirim
Old 28-03-2014, 00:29   #4
Av.Habibe YILMAZ KAYAR

Sn.katılımcı,

Kesinleşme taraflara tebliğden itibaren iki haftalık sürenin geçmesi ile gerçekleşir.Sizin dilekçe veriş tarihinden itibaren kesinleşme olmaz.Karşı tarafa da ne zaman tebligat yapıldığı dikkate alınacaktır.
Eğer eşinizle beraber aynı zamanda gider kararı alır ve temyizden feragat için dilekçe verirseniz o tarihte kesinleşme yapılabilir.

Buna rağmen kesinleşme tarihinin hatalı olduğunu düşünüyorsanız mahkeme kalemine başvurabilir ve tebliğ tarihlerinin kontrolünü isteyebilirsiniz.

Soy bağının reddi ve devamında gerek olursa babalık davası açmak için doğrumun beklenmesi uygun olacaktır.Erkenden dava açsanız bile karar doğumdan sonra verilecektir.Dava ne zaman açılırsa açılsın bekleme süresine etkisi olmayacaktır.

Bir avukattan destek almanız yararınızadır.
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi