Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

Maddi ve Manevi Tazminat

Konuyu Kilitleyin
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 19-12-2021, 08:18   #1
Konuk

Varsayılan Maddi ve Manevi Tazminat

Merhabalar. Ben 4 yıllık evliyim. Eşimden önce olan 7 yaşında bir oğlum var. 4 yıldır eşimden psikolojik şiddet görüyorum. 28 yaşında ve güzel bir bayanım. Evliliğim süresinde 3 4 farklı işyerinde çalıştım. Her iş yerinde eşim sürekli kıskançlık krizlerine giriyor. Sürekli küfür edip beni aşağılıyor. İyi olduğumuz zamanlarda da benimle hiç ilgilenmeyip sürekli bilgisayardan online oyunlar oynuyor. Hem benim hem de oğlumun psikolojisini bozdu. Boşanmak istiyorum ama ailem farklı bir şehirde ve ben onların yanına taşınmak istemiyorum. Ama yeni bir ev tutup eşya alacak maddi gücümde yok. Evimdeki eşyalar eşimin benden önceki evliliğinden kalan eşyalar. Nikahımda benim ailem yaklaşık 10 tane çeyrek 2 3 tane tam altın takmıştı ama o altınlar bozuldu ve eski eşinin avukat masrafı, müşterek çocuklarının birikmiş nafaka borçları vs ödendi. Eşim benimle evliyken işyerinden tazminat aldı ve şuan o para hala duruyor. Oturduğum ev kayınbabamın üzerine. Boşanma davası açsam bu evde oturmayı isteyebilir miyim ? Şu anda asgari ücretle bir yerde çalışıyorum, ev tutmak ve yeni eşya almak için eşimden tazminat alabilir miyim veya devletten yardım talep edebilir miyim ? Hakaret ve küfür ettiğine dair tek şahidim 7 yaşındaki oğlum, onun şahitliği kabul edilir mi ? Edilmezse; gördüğüm psikolojik şiddeti nasıl kanıtlayabilirim ? Bu psikolojik şiddet nedeniyle maddi manevi tazminat hakkım var mı ?
Old 24-12-2021, 12:02   #2
Av.Habibe YILMAZ KAYAR

Sn.Katılımcı,
Alıntı:
Nikahımda benim ailem yaklaşık 10 tane çeyrek 2 3 tane tam altın takmıştı ama o altınlar bozuldu ve eski eşinin avukat masrafı, müşterek çocuklarının birikmiş nafaka borçları vs ödendi.

Evlilik nedeni ile size takılan takılar kişisel malınızdır. Eğer eşiniz sizden bu takıları geri iade etmek üzere almış ve iade edilmemiş ise Aile Mahkemesinde takıların aynen iadesi veya bedelinin dava tarihinden itibaren faizi ile ödenmesi talepli dava açabilirsiniz. Dilekçenizde takıların gram adet cins ve dava tarihindeki değerini bildirmeniz ve harçlandırmanız gerekir.

Alıntı:
Eşim benimle evliyken işyerinden tazminat aldı ve şuan o para hala duruyor.

Evlilik içinde tahsil edilen kıdem tazminatı edinilmiş maldır,Boşanma davası veya sonrasında mal rejimi tasfiyesi kapsamında katılma alacağı talepli dava açabilirsiniz.

Alıntı:
Oturduğum ev kayınbabamın üzerine. Boşanma davası açsam bu evde oturmayı isteyebilir miyim ?

Kayınbabanız kendine ait evde eşiniz ile beraber ikamet etmek üzere konutun bedelsiz kullanımına rıza göstermiş durumda. Boşanma davası açıldığında bu rızasını geri alabilir ve konuttan çıkmanızı ve kira benzeri ecrimisil ödemenizi isteyebilir. Ev eşinizin adına kayıtlı veya kira kontratlı olmadığı için mahkemece tahsis konusunda zorluk yaşamanız beklenebilir.

Böyle bir durumda boşanma veya nafaka davasında mahkemeden talep
edeceğiniz tedbir nafakası miktarında kira bedelinin dikkate alınarak belirlenmesini isteyebilirsiniz.

Alıntı:
Şu anda asgari ücretle bir yerde çalışıyorum, ev tutmak ve yeni eşya almak için eşimden tazminat alabilir miyim veya devletten yardım talep edebilir miyim ?

Boşanmaya karar verilmesi ve eşinizin kusurunun kanıtlanması halinde mahkemece tazminata karar verilebilir .Bu tazminat ancak boşanmanın kesinleşmesi ile icra takibine konabilir. Yani dava açılır açılmaz bir tazminat ödenme olanağı bulunmamaktadır.
Mal destek için Kaymakamlıkların ilgili birimine başvurmanız gerekmektedir.

Alıntı:
Hakaret ve küfür ettiğine dair tek şahidim 7 yaşındaki oğlum, onun şahitliği kabul edilir mi ? Edilmezse; gördüğüm psikolojik şiddeti nasıl kanıtlayabilirim ? Bu psikolojik şiddet nedeniyle maddi manevi tazminat hakkım var mı ?

Psikolojik şiddetin kanıtlanmasında zorluklar yaşanmaktadır.7 yaşındaki çocuğunuzu elbette tanık olarak bildirebilirsiniz. Fakat çocuğun tanıklığı konusunda Mahkemece nasıl bir tutum takınılacağını şimdiden söylemek zor.

Psikolojik şiddetin yol açtığı zararları bir raporla belgelemek diğer bir yöntem olarak düşünülebilir. Üniversitelerin Adli Tıp Anabilim Dalı Polikliniğine başvurarak uğramış olduğunuz psikolojik şiddetin ve zararın tespitini ve raporlanmasını isteyebilirsiniz.

Boşanma davasında - hakaret ve küfür vb.- gibi psikolojik şiddetin kanıtlanması halinde kişilik haklarına saldırı sebebi ile manevi tazminata karar verilmesi beklenir.

Her aşamada bir avukattan hukuki destek almanız yararınızadır.
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi