Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

bekar kiracının arasıra yatılı misafir getirmesi - kat malikleri kurulu kararı

Yanıt
Old 08-06-2010, 20:59   #1
ipek aslı

Varsayılan bekar kiracının arasıra yatılı misafir getirmesi - kat malikleri kurulu kararı

merhaba arkadaslar,

Bekar bir arkadaşım bana şöyle bir konuyla geldi, Kanuni olmadığını biliyorum ama hangi maddeye dayanabilirim ve varsa elinizde yargıtay kararlarını paylaşabilirmisiniz.

Konu şu ;

Bekar arkadaşım'ın evine arasıra kız arkdaşı yatılı misafir olarak geliyor, bir keresinde gece yarısında topuk sesleri ve yüksek müzikten dolayı şikayet oluyor.

İkinci seferde de akşam saat 20.00 de kız arkadaşı ile yüksek seste bir tartışma oluyor. O akşam yönetici, yönetim kurulu kararı olduğunu eve yatılı misafir alınamayacağını, çok gürültü yapıldığını, polis çağıracağını vs. söylüyor.

1.Yönetim kurulunun tüm kat maliklerinin imzasıyla, bekar kiracının eve yatılı misafir getiremeyeceğine dair bir karar alması geçerli mi ? Evli olmadığı kız arkadaşını ara sıra (15 günde 1) yatılı misafir etmesi alınan kararla engellenebilir mi?

2.Belli bir saatten sonra gürültü yapılması uyarı gerektirir fakat akşam saat 20 de yüksek sesle tartışmak bu kapsama girer mi?

şimdiden tesekkur ederim, kolaylıklar..
Old 09-06-2010, 03:31   #2
BOZDOGAN

Bu olayda merak ettiğim her dairenin kapısında evlilik cüzdanı veya nüfus cüzdanı sureti mi asılı? Arkadaşınız evliyim dese ne olacak? Bu tip bir kararı özel hayata müdahale olarak görüyorum ben. Şahsi kanaatim batıl bir karar. Ancak Gürültü ve Yüksek sesle müzik dinleme Kat Mülkiyeti Kanunu md. 18'e aykırılık teşkil etmektedir. Bu durum üzerinden yönetici hareket edebilir.
Kısacası arkadaşınıza tavsiyem yöneticiden diğer daire sakinlerinin medeni hallerini yazılı olarak talep etmesi ve hangi çağda yaşadığını sorması!
Kat Mülkiyeti Kanunu Md 25'e hiç değinmedim çünkü orda Randevu evi veya genel ev demekte.
Old 09-06-2010, 08:33   #3
Admin

Sayın Bozdoğan'a katılıyorum. Kat malikleri kurulunun misafirle ilgili aldığı kararın bir bağlayıcılığı ya da hukuki yönü yoktur. Öte yandan gürültü oluyorsa, bununla ilgili Kat Mülkiyeti Kanunu madde 18 ve Kabahatler Kanunu madde 36'ün uygulanması mümkündür. Gürültünün niteliği 36. maddede "Başkalarının huzur ve sükununu bozacak şekilde" olarak tanınmaktadır bu anlamda saatin çok önemi olmadığını düşünüyorum.
Old 09-06-2010, 08:57   #4
Av.Özgür KARABULUT

Merhaba;

İnsanlarımızın "karar" verebileceklerine inandıkları zaman neler yapabileceklerini göstermesi açısından ilginç/gülünç bir örnek olmuş .

Ama tabi bu karar ile karşılaşan arkadaşın güldüğünü/gülebildiğini düşünemiyorum. Bu şekilde alınan bir kararın kişilik haklarına saldırı/kısıtlama olabileceği düşünülebilir. Fakat, bu kararı almış bir apartmanda daha ne kadar kalınır ki?

Saygılarımla...
Old 09-06-2010, 09:16   #5
Admin

Alıntı:
Yazan Av.Özgür KARABULUT
Fakat, bu kararı almış bir apartmanda daha ne kadar kalınır ki?
İnadına, sonuna kadar.

Sırf aldıkları kararı nasıl uygulayacaklarını seyretmek için bile denemeye değer.
Old 09-06-2010, 09:35   #6
caner87

Sesin olduğunu tespit etmek tanık ile de olmuyor bildiğim kadarı ile, karakoldan ses ölçümü gibi bir şey duyduğumu hatırlıyorum.İspat sorunu da yaşarlar kat malikleri.Eve misafir getrebilir kaldı ki diğer maliklerin hiçmi misafiri olmayacak, bu madde hukuka aykırıdır.
Old 09-06-2010, 11:36   #7
Av.Hayrullah ÇUHADAROĞLU

Kararı ciddiye almamanızı öneririm.Öncelikle benim de başıma gelen bir olayı anlatayım.
Kiracısı olduğum yazlık sitenin yönetim kurulu kararının almış olduğu "kalabalık misafirin yasaklandığı" maddesini görünce; yöneticinin telefonunu buldum ve bir akşam;
- Şu an misafirlerim geldi, gelip sayım yapar mısınız ? fazla olan varsa göndereyim şimdiden- diye telefon açınca; "dıt dıt dıııt" cevabını aldım. Telefon kapanmıştı. Yani onlar da biliyorlar bunun kanuna uygun bir karar olmadığını.
Old 09-06-2010, 14:47   #9
Av.Mehmet Saim Dikici

"topuklu ayakkabının çıkardığı gürültü..." nasıl bir gürültüymüş anlayamadım...
Old 09-06-2010, 14:49   #10
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan Av.Mehmet Saim Dikici
"topuklu ayakkabının çıkardığı gürültü..." nasıl bir gürültüymüş anlayamadım...

Çok sinir bozucudur. Benim üst katımda oturan bayan her sabah, bana dinletiyor.
Old 09-06-2010, 15:00   #11
Av.Mehmet Saim Dikici

Alıntı:
Yazan ipek aslı
merhaba arkadaslar,

Bekar bir arkadaşım bana şöyle bir konuyla geldi, Kanuni olmadığını biliyorum ama hangi maddeye dayanabilirim ve varsa elinizde yargıtay kararlarını paylaşabilirmisiniz.

Konu şu ;

Bekar arkadaşım'ın evine arasıra kız arkdaşı yatılı misafir olarak geliyor, bir keresinde gece yarısında topuk sesleri ve yüksek müzikten dolayı şikayet oluyor.

İkinci seferde de akşam saat 20.00 de kız arkadaşı ile yüksek seste bir tartışma oluyor. O akşam yönetici, yönetim kurulu kararı olduğunu eve yatılı misafir alınamayacağını, çok gürültü yapıldığını, polis çağıracağını vs. söylüyor.

1.Yönetim kurulunun tüm kat maliklerinin imzasıyla, bekar kiracının eve yatılı misafir getiremeyeceğine dair bir karar alması geçerli mi ? Evli olmadığı kız arkadaşını ara sıra (15 günde 1) yatılı misafir etmesi alınan kararla engellenebilir mi?

2.Belli bir saatten sonra gürültü yapılması uyarı gerektirir fakat akşam saat 20 de yüksek sesle tartışmak bu kapsama girer mi?

şimdiden tesekkur ederim, kolaylıklar..

Kat malikleri kurulunun kararı tek başına sonuç doğurmaz. Ancak bu karar ve tutulacak tutanak BK.256. madde çerçevesinde kiralayan tarafından akdin feshi nedeni olarak kullanılabilir. (Diye düşünüyorum)
Old 09-06-2010, 15:21   #12
Admin

Alıntı:
Yazan Av.Mehmet Saim Dikici
Kat malikleri kurulunun kararı tek başına sonuç doğurmaz. Ancak bu karar ve tutulacak tutanak BK.256. madde çerçevesinde kiralayan tarafından akdin feshi nedeni olarak kullanılabilir. (Diye düşünüyorum)
Sanıyorum gürültü iddiasına atıf yaparak bu şekilde yorumladınız, yoksa yatılı misafir yasağı kararına ilişkin değil?

Olaydaki örnekte Kat Malikleri kurulunun yatılı misafirle ilgili aldığı kararın hukuki bir temeli ve dayanağı olmadığından bu kararın BK 256 kapsamında "vazife" veya "ihtar" kapsamında değerlendirilmesinin de mümkün olmadığı görüşündeyim. BK 256/1'de ifade edilen "mecuru kullanırken tam bir ihtimam dairesinde hareket ve apartman icarında bina dahilinde oturanlara karşı icabeden vazifeleri ifa ile mükelleftir" ifadesinin yasal vazifeleri kapsadığı ve bunların hukuki bir dayanağı olmaksızın kat malikleri kurulu tarafından genişletilemeyeceği konusunda aynı görüşte olacağımızı sanıyorum. Örneğin kat malikleri kurulu "binaya mor peruksuz kimse giremez!" şeklinde oybirliği ile bir karar almışsa, bu ihtara uymamak BK 256 kapsamında akdin feshi nedeni olamayacağı gibi, "bekar kiracılar yatılı misafir kabul edemez" şeklinde aldığı karar da bu nitelikte değerlendirilemez diye düşünüyorum.

Old 09-06-2010, 15:32   #13
Av.Mehmet Saim Dikici

Alıntı:
Yazan Admin
Sanıyorum gürültü iddiasına atıf yaparak bu şekilde yorumladınız, yoksa yatılı misafir yasağı kararına ilişkin değil?

Olaydaki örnekte Kat Malikleri kurulunun yatılı misafirle ilgili aldığı kararın hukuki bir temeli ve dayanağı olmadığından bu kararın BK 256 kapsamında "vazife" veya "ihtar" kapsamında değerlendirilmesinin de mümkün olmadığı görüşündeyim. BK 256/1'de ifade edilen "mecuru kullanırken tam bir ihtimam dairesinde hareket ve apartman icarında bina dahilinde oturanlara karşı icabeden vazifeleri ifa ile mükelleftir" ifadesinin yasal vazifeleri kapsadığı ve bunların hukuki bir dayanağı olmaksızın kat malikleri kurulu tarafından genişletilemeyeceği konusunda aynı görüşte olacağımızı sanıyorum. Örneğin kat malikleri kurulu "binaya mor peruksuz kimse giremez!" şeklinde oybirliği ile bir karar almışsa, bu ihtara uymamak BK 256 kapsamında akdin feshi nedeni olamayacağı gibi, "bekar kiracılar yatılı misafir kabul edemez" şeklinde aldığı karar da bu nitelikte değerlendirilemez diye düşünüyorum.

Evet, tabi ki "rahatsız edici ölçüde bir gürültü" için yazdıklarım geçerlidir. Komşuluk hukuku çerçevesinde apartman sakinlerini rahatsız edecek ölçüde gürültü çıkarmanın BK.256. madde dairesinde feshe neden olabileceği düşüncesindeyim.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi