Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

haksız tutuklananlara tazminat

Yanıt
Old 28-02-2008, 13:56   #1
-betül-

Varsayılan haksız tutuklananlara tazminat

merhaba arkadaşlar haksız tutuklanan müvekkilim tazminat davası açmak istiyor.görevli mahkeme neresi ve davalı olarak kimi göstereceğim.Örnek dava dilekçesi göndeririseniz sevinirim.
Old 28-02-2008, 15:23   #4
-betül-

Varsayılan teşekkür ederim

şeyda hanım müvekkilime isnat edilen suç hırsızlık ve konut dokunulmazlığını ihlal.Müvekkilim hırsızlık suçundun beraat etti fakat konut dokunulmazlığını ihlal suçundan müşteki şikayetçi olmadığından kamu davasının düşürülmesine karar verildi.burada tazminat söz konusu olabilirmi.yanıtınız için teşekkür ederim.
Old 28-02-2008, 15:26   #5
av.şeyda müjdeci

1 haziran 2005 tarihi itibariyle 466 sayılı yasa yürürlükten kaldırıldığı için dava kısmına 466 sayılı yasa yerine 5320 sayılı yasaya göre açıldığını belirtebilirsiniz. Gerçi yasanın yanlış gösterilmesi önemli değil zaten re'sen araştırılıyor. Önemli olan görevli mahkemede ve süresinde açılması . Saygılarımla

-------------------------------
Sil baştan başlamak gerek bazen
Old 28-02-2008, 15:37   #6
-betül-

Varsayılan teşekürler

Şeyda hanım davayı açarken hukuk davalarında olduğu gibi harç ödememiz gerekiyormu? Teşekkürler.
Old 28-02-2008, 15:40   #7
av.şeyda müjdeci

Hırsızlık suçu ve konut dokunulmazlığını ihlal aynı dosyada ise beraat etmiş olduğu hırsızlık suçundan tazminat isteyebileceğiz kanaatindeyim.Beraat kararı dışında kovuşturmaya yer olmadığına dair karar için de istenebileceğini hatırlıyorum.Sanırım düşme kararına ilişkin kanunda da açık bir hüküm bulunmamaktadır. Beraat kararın kesinleşmesinin tarafınıza tebliğinden itibaren yasal 3 aylık sürede açılmasına dikkat edin.Saygılarımla.

-------------------------------------
Old 28-02-2008, 15:43   #8
av.şeyda müjdeci

Vekalet suret harcı ve baro pulu dışında hiçbir yargılama gideri vs masrafta bulunmuyorsunuz.İstediğiniz kadar talep edebilirsiniz. Yalnız reddedilen miktar için hazine aleyhine vekalet ücretine de hükmediliyor onu da göz ardı etmeyin. Tabi size de hükmediliyor.
Old 29-02-2008, 12:47   #9
-betül-

şeyda hanım reddedilen kısım için hazineye vekalet ücretine hükmediliyor demişsiniz.O zaman manevi tazminatın ne kadar olacağını nasıl belirleyeceğiz.Sonuçta hakim takdir ediyor.
Old 29-02-2008, 13:32   #10
av.şeyda müjdeci

Sayın meslektaşım, maddi ve manevi tazminat talepli açmış olduğunuz tazminat davasında hakim uğranılan maddi zarar için dosyayı bilirkişiye gönderiyor ve genelde bu rapor doğrultusunda karar veriyor. Manevi tazminat için ise miktarı hakim takdir ediyor. Genelde ceza hakimleri çok fazla tazminata hükmetmiyor.Örneğin bir dosyamda 20.000YTL manevi tazminat talep etmeme rağmen, hakim 2.000YTL 'ye hükmetti, maddi tazminat için de bilirkişi raporunda yazılı miktarı hükme esas aldı.Aslında çok fazla tazminata hükmedilmiyor bu tür davalarda . Ama müvekkillerin de isteği doğrultusunda biz taleplerimizi yüksek tutuyoruz.Hazine lehine hükmedilen vekalet ücreti size hükmedileni geçemiyor.Taleplerinizi yüksek tutarken buna da dikkatinizi çekmek istedim.Saygılarımla

-------------------------------------
Old 29-02-2008, 14:08   #11
Av. Ali Özcan

Merhaba Şeyda Hanım.
öncelikle verdiğiniz bilgiler için teşekkürler. merak ettiğim iki sorumu da cavaplarsanız memnun olurum. öncelikle müvekkilinizin ailesinin maliyeye yargılama gideri olarak iki ayrı tarihte 2.000 YTL civarındaki dosya sonuçlanmadan yatırmış olduğu paranın tam olarak neden kaynaklandığını anlamadım. bunu açıklarsanız sevinirim. ikinci sorum ise beraat eden sanık kendisini vekille temsil ettirmişse vekiline ödemiş olduğu parayı bu davayla isteyebilir mi? buna ilişkin avukat serbest meslek makbuzu mu ibraz etmesi gerekir?
Old 29-02-2008, 16:17   #12
av.şeyda müjdeci

Sayın meslektaşım ,yukarıda örneğini vermiş olduğum davanın yargılaması halen devam ediyor. Müvekkile isnat olunan suçlamalardan biri mala zarar vermeye ilişkindi. Yargılama devam ederken, müvekkillerden bu zararın tazminine ilişkin yazı gönderilmiş, bunun üzerine Maliyeye bu ödemeler yapılmış. Makbuzda yargılama gideri olarak yazıldığı için ben de o şekilde dilekçede belirttim.yargılaması halen devam ediyor.beraat eden sanık kendisini beraat ettiği dosyada vekil ile temsil ettirmişse serbest meslek makbuzunun ibrazı gerekiyor. Ben önceki dosyada vekil olmadığımdan örnek dilekçemde talep etmedim.Vekalet ücreti de maddi tazminat hesabında dikkate alınıyor. Sayglarımla

-------------------------------
Old 29-02-2008, 18:11   #13
FYLOZOF

Haksız Tutuklama neeniyle 5 ayrı dosyam var hepsi karar çıktı, maddi tazminatımızın yanı sıra,çok cüzii oranda manevi tazminata hükmettiler. 500 YTL gibi, hazine temyiz etti, tam 6 yıldır. yargıtayda hala dönmedi, alacağımız tazminatın bir kıymeti kalmadı. müvekkileer ara ara dosyanın gelip gelmediğini soruyorlar, son zamanlarda onlarda bıktı arayan soran yok.
tabii ben b davaları açtığımda , yargıtay içtihatlarına göre faiz verilmiyordu, bende faiz talep etmemiştim. halbuki şimdi artık faizde istenebiliyor.
Yargımız çok hızlı işliyor) bakalım daha ne kadar bekliycez.
Old 01-03-2008, 11:44   #14
Av. Ali Özcan

aydınlatıcı bilgilerinizi bizimle paylaştığınız için teşekkürler Şeyda hanım... size de sabır dillerim sayın fylozof...
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi