Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Kamu avukatının vekalet ücretinde 6 ay fiili çalışma şartı

Yanıt
Old 06-12-2018, 12:37   #1
Aras ÜNAL

Varsayılan Kamu avukatının vekalet ücretinde 6 ay fiili çalışma şartı

Merhaba Sayın Meslektaşlarım,
Bir kamu kurumunda avukat olarak çalışmaktayım.2018 yılı içerisinde doğum yaptım ve bu nedenle yaklaşık 9 ay fiilen görev yapamadım.

VEKALET ÜCRETLERİNİN DAĞITIMINA DAİR USUL VE ESASLAR HAKKINDA YÖNETMELİK 'in 6 maddesine göre,
"a) Dava veya icra dosyasını takip eden hukuk birim amiri, hukuk müşaviri, muhakemat müdürü veya avukata %55’i,
vekalet ücreti dağıtımının yapıldığı yıl içerisinde altı aydan fazla süreyle hukuk biriminde fiilen görev yapmış olmak şartıyla,
hukuk birim amiri, hukuk müşaviri, muhakemat müdürü ve avukatlara %40’ı eşit olarak ödenir." denmektedir.

Bu maddeye göre 6 ay fiili çalışmam olmasa dahi %55 lik kısmı alabileceğimi anlıyorum. Ama bu konuyla ilgili herhangi bir karar ya da makale bulamadım. Bu konu hakkında siz sayın meslektaşlarımın görüşünü rica ediyorum. Bu maddeye göre sizcede 6 ay fiili çalışmam olmasa dahi %55 lik kısmı alabilirmiyim. Elinde bu konuyla ilgili herhangi bir karar ya da makale olan arkadaşlarım paylaşırsa minnetar olurum. Şimdiden çok teşekkürler..
Old 06-12-2018, 12:51   #2
İcap

Sayın Meslektaşım;

Elimde bir karar yahut makale olmaksızın; ilgili yönetmeliğin 6. maddesinin tüm bentlerini okuduğumda, benim lafzen çıkardığım sonuç şudur:

Şayet dava yahut icra dosyasını doğrudan takip eden avukatsanız/avukatlardansanız evet, 6 ay fiili çalışma şartı aranmamaktadır.

Takip ve sonuçlandırma işlemlerinde birlikte ve ardardalık durumu var ise o halde de aynı maddenin b bendine göre hizmet ve karara tesir derecenize göre %55'lik hisse, hukuk birim amiri tarafından paylaştırılacaktır.

Ödenecek vekalet ücretinin limiti ve dağıtım şekli
MADDE 6- (1) Emanet hesabında toplanan vekalet ücretleri, vekalet ücretinden yararlanacak kişilere yıllık tutarı; (10.000) gösterge rakamının memur aylıklarına uygulanan katsayı ile çarpımı sonucu bulunacak aylık brüt tutarın oniki katını geçmemek üzere, aşağıdaki şekilde dağıtılır:
a) Dava veya icra dosyasını takip eden hukuk birim amiri, hukuk müşaviri, muhakemat müdürü veya avukata %55’i,
vekalet ücreti dağıtımının yapıldığı yıl içerisinde altı aydan fazla süreyle hukuk biriminde fiilen görev yapmış olmak şartıyla, hukuk birim amiri, hukuk müşaviri, muhakemat müdürü ve avukatlara %40’ı eşit olarak ödenir.
b) Davanın takibi ve sonuçlandırılmasında birbiri ardına veya birlikte hizmeti geçenlere (a) bendine göre ayrılan
hisseler bu kişilerin hizmet ve karara tesir derecesine göre hukuk birim amiri tarafından paylaştırılır.
c) Dağıtımı yapılmayan %5’lik kısım muhasebe birimince Hazineye gelir kaydedilir.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi