Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Idare Hukuku - Müdahilin Haklari

Yanıt
Old 08-01-2019, 17:31   #1
avbsr91

Varsayılan Idare Hukuku - Müdahilin Haklari

Sayın Meslektaş merhaba;

Bir konuda fikir ve yardımlarınıza ihtiyacım var.

Müvekkile ait taşınmaz ile ilgili imar planına ilişkin ısrar kararının iptali için Büyükşehir Belediye Başkanı'nın, Belediye aleyhine açmış olduğu dava müvekkilimize ihbar olunmuş. Müvekkilimiz ihbar dilekçesini sunamadan dava kabul olunarak karara çıkmış.Davalı Belediyece yapılmış bir istinaf başvurusu da mevcut değil. Bu aşamada yapabileceğimizbir şey, gidebileceğimiz bir yol var mıdır?

YAZI İŞLERİ MÜDÜRÜ KARARA ÇIKTIKTAN SONRA DA İHBAR OLUNAN OLARAK DAVAYA MÜDAHİL OLABİLECEĞİMİZİ SÖYLEDİ, BU KONUDA BİLGİSİ OLAN VAR MI?

İdare hukukunda uzman meslektaşların yardımlarını bekliyorum.
Old 09-01-2019, 16:56   #2
Av. Çağrı ŞANLIER

Sayın meslektaşım;

2577 sayılı Kanunun 31. maddesinin atfıyla 6100 sayılı Kanunun 27. maddesine dayanarak istinafa götürüp kararın bozulmasını sağlayabileceğinizi düşünüyorum. Feri müdahilin kanun yoluna başvuru hakkı ile ilgili aşağıdaki linki inceleyebilirsiniz.

http://www.forseti.com.tr/makale/dan...kki-geregidir/

İyi çalışmalar.
Old 09-01-2019, 19:00   #3
avbsr91

Alıntı:
Yazan Av. Çağrı ŞANLIER
Sayın meslektaşım;

2577 sayılı Kanunun 31. maddesinin atfıyla 6100 sayılı Kanunun 27. maddesine dayanarak istinafa götürüp kararın bozulmasını sağlayabileceğinizi düşünüyorum. Feri müdahilin kanun yoluna başvuru hakkı ile ilgili aşağıdaki linki inceleyebilirsiniz.

http://www.forseti.com.tr/makale/dan...kki-geregidir/

İyi çalışmalar.

Çağrı Bey çok teşekkür ederim. İlgili karara ben de ulaştım ancak müdahale talebinde bulunulmadan dosya karara çıktığı için müdahil sıfatımız bulunmuyor. Bu bakımdan yapılacak istinaf başvurusunun usülden reddedileceğini düşünüyorum,o yüzden gidilecek bir yol bulamadım.
Old 09-01-2019, 19:07   #4
Av. Çağrı ŞANLIER

Tebligat ile karar arasında çok kısa bir süre var ise hukuki dinlenilme hakkının ihlali olur ve istinaf başvurusu kabul edilmelidir. Ancak; müdahil olabilmek için makul süre var ise dediğiniz gibi yapılacak pek bir şey yok gibi.
Old 09-01-2019, 19:18   #5
avbsr91

Alıntı:
Yazan Av. Çağrı ŞANLIER
Tebligat ile karar arasında çok kısa bir süre var ise hukuki dinlenilme hakkının ihlali olur ve istinaf başvurusu kabul edilmelidir. Ancak; müdahil olabilmek için makul süre var ise dediğiniz gibi yapılacak pek bir şey yok gibi.

Tebligat ile karar tarihi arasında 25 günlük süre mevcut.İhbardan sonra her ne kadar müdahale dilekçesi sunmak icin kanunen belli bir süre olmasa da idare hukukundaki sureler dikkate alındığında en azından 30 günün makul süre olması gerektiği kanaatindeyim.

Ancak müdahil sıfatı olmaması sebebi ile hak ihlaline bakılmadan usulden reddedileceğini düşüncesinin de önüne geçemiyorum açıkcası.
Old 09-01-2019, 20:49   #6
Av. Çağrı ŞANLIER

Ben de makul sürenin 30 gün olduğunu düşünüyorum.

Mesela, davayı ihbar edip tebliğe çıksa; daha tebligat ulaşmadan karar verse mahkeme, yine usulden reddedilir miydi? Ben makul süre yok ise usulden reddedilmeyeceğini düşünüyorum. Müdahil olmanıza izin vermeden karar verip, müdahil olmadığından usulden ret kararı çok açık hukuka aykırı olur.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi