Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Yüksek Hukuk Eğitimi Hukukta yüksek lisans ve doktora eğitimi ile ilgili konular

İngiltere'de L.L.M. (uluslararası Ticaret Ve Deniz Hukuku)

Yanıt
Old 02-10-2006, 12:19   #1
Av. Muhammet Aygün

Önemli İngiltere'de L.L.M. (uluslararası Ticaret Ve Deniz Hukuku)

Merhaba Muhterem Meslektaşlarım veya Muhterem hukukla ilgilenen arkadaşlar,

Ben Kıbrısta avukatlık yapmakta olan bir arkadaşınız olarak her türlü sorularınızı bildiğim kadarıyla yanıtlamaya çalışacagımı sizlere bildirmek isterim.

Ancak, sizlerden de bana bir konuda yardımcı olmanızı istirham ederim.

Konu: Bu sene veya önümüzdeki Ekim ayında İngiltere'de Uluslararası Ticaret ve Deniz Hukuku üzerine Yüksek Lisans yapmayı düşünüyorum. Yüksek Lisansı yaptıktan sonra belki bu alan veya buna yakın olan alanlar üzerinde bana çok faydası olacağına inanırsam Doctoralık yapabilirim.

Benim bu programlara katılabilmem için gerekli olan şartları biliyorum ancak benim bilmediğim ve öğrenmek istediğim husus ise LL.M'i bitirdikten sonra bu konu üzerinde Kıbrıs'ta iş alanları çok kısıtlı olduğu için Türkiye'ye dönmeyi ve orada çalışmayı planlıyorum, ancak Uluslararası Ticaret ve Deniz Hukuku alanında Türkiye'de iş alanının ne olduğunu bilmek istiyorum. Örneğin nerelerde çalışabilirim? Bu alan üzerinde firmalarmı var, bu filmalarda mı çalışmam gerekiyor? yoksa ne şekilde olabilir.?

Saygılarımla...

Av. Muhammet Aygün
Old 11-10-2006, 02:07   #2
Erkut

Ben YDÜ. Hukuk 3. sınıftayım. İngilterede deniz hukuku mastırı yapmak istiyorum. Buna rağmen Les'e girmelimiyim?

Cevap verecek olanlara şimdiden teşekkür ederim.
Old 11-10-2006, 21:20   #3
ISIL YILMAZ

Bence Istanbul dogru bir calisma yeri olur. Istanbul'da deniz hukuku üzerinde uzmanlasmis bürolar var. Kendi büronuzu da acabilirsiniz elbette, ancak zorlanabilirsiniz.
Old 11-10-2006, 21:29   #4
Cest la vie

Alıntı:
Yazan Erkut
Ben YDÜ. Hukuk 3. sınıftayım. İngilterede deniz hukuku mastırı yapmak istiyorum. Buna rağmen Les'e girmelimiyim?

Cevap verecek olanlara şimdiden teşekkür ederim.

Sayin Erkut,

Yurt disinda master yapacaksaniz LES'e girmenize gerek yoktur. Hatta UDS, KPDS gibi sinavlarin dahi yurt disi master basvurularinda gecerliligi yoktur. Bunlarin yerine TOEFL'a girmeniz ve TOEFL'dan en az 550(PBT) veya 213 (CBT)almaniz genellikle yeterlidir. Ancak belirtmeliyim ki hukuk icin cogu universite 600(ya da 250 CBT)istemektedir.

Ayrica okul not ortalamaniz da cok onemli, bunu da goz onunde bulundurarak calismanizi oneririm.

Basari dileklerimle
Old 11-10-2006, 22:34   #5
Av. Muhammet Aygün

Varsayılan Ll.m

Sayın Erkut,

İngilterede masterlik yapacaksan Sayın Işıl Yılmaz'ın belirttiği gibi Les sınavına girmeniz gerekmiyor. Ancak İngiltereninde kendine göre bazı koşulları var. Bunlar;

1) İyi bir derecede İngilizce bilmen gerekiyor, bunu da ıspat etmek için İngiliz elçiliğinin her ay iki defe sınav düzenlediği IELTS (International English Language Test System) sınavına katılarak en azından 6.0 almak gerekiyor. Ancak 6.0 bazı okullar için yeterli kabul edilmiyor. Bunu en sağlıklı öğrenmek istiyorsan İngilterede hangi okuldan ilgileniyorsan o okulun sitesine girerek öğrenebilirsin ancak Lisans ile Yüksek Lisans programları arasında farklılık olabilir. Kısacası okul gerekli gördüğü IELTS puanını almak zorundasın.

2) En az 3.00 derece ile mezun olman gerekiyor. Tabi bu derece ne kadar yüksek olursa o kadar iyi olur.

3) Okul başvuru formunu göderirken iki öğretim üyesinden (bu öğretim üyeleri sana ders vermiş olması gerekir) veya bir yerde çalışıyorsan iş yerinde ki yetkili kişilerden bir tanesinin ve en az da bir öğretim üyesinin referansını ingilizce ve yazılı olarak alarak göndermen gerekiyor.

4) Son olarakta onlar için en önemlisi olan para.

Yukarıda yazdıklarımın hepsi olmak zorundadır.
Old 11-10-2006, 22:43   #6
Av. Muhammet Aygün

Sayın Işıl Yılmaz,

Mesjınız için teşekkür ederim. Ancak Kıbrıs'ta olduğum için bu şirketleri bulamıyorum, bunun için sizden ricam bu şirketlerin web sitelerini bana yazabilirmisiniz. Daha detaylı bilgiye ihtiyacım var. Çünkü bu şirketlerde çalışabilmem için ne gibi koşullara ve tam olarak hangi konular üzerinde uzmanlık yapmam gerektiğimi bulmam gerekiyor.

Saygılarımla...
Old 12-10-2006, 10:58   #7
ISIL YILMAZ

Sn.Aygün ben de Ankara'da olduğum için bu bürolarla ilgili tam olarak adres veremeyeceğim. Google'dan baktığımda da turkhukuksitesi'ni gördüm
İstanbul'da bulunan arkadaşlarımız daha sağlıklı bilgi verebilirler sanırım.
Yalnız internette netlogisticse ait bir siteyi gezdim, orada, deniz hukuku avukatlarının hangi konularda danışma verdikleri yazıyordu. O bölüme bir göz atarsanız ( googledan deniz hukuku diye girdim) hangi konuları çalışmanız gerektiği konusunda bir fikir edinebilirsiniz, sanırım.

Saygılar.
Old 07-03-2007, 18:07   #8
persona

Yeni Fikir

ingiltere de master yapmak isteyen birisi mutlaka cok ama cok parayi gozden cikarmali . ya da cok zorlu kosullarda part time calisip okumayi goze almali.hukuk konusunda bu da cok zor cok efor istiyor, cunku buradaki sistemde ogrenciler aktif durumda devamli arastirma yapip odev yazmalisiniz, surenin 1 yil olmasi bu anlamda dez avantaj cunku hicbirsey icin zaman yok..

son donemde ingilizceye ragbet, avrupa birliginindeki genisleme ve cin hindistan gibi ulkelerin orta sinifinin gelismesi ve cogunun ingiliz okullarini tercih etmesi nedeniyle okul fiyatlari biz overseas ogrenciler icin cok artti tabiki diger masraflarda. o yuzden diger formal sartlar bir yana cok para en onemli faktor.

bilmiyorum, hangi hukumetimiz turk ogrencilerin bu statuden cikarilmasi yonunde adim atacak...
Old 15-08-2007, 00:28   #9
gsd

bir muhammet bey ingilterede master yapmak böylede kıbrısta nasıl?ben ilk önce kıbrısta yapmak istiorum ve dilimi de orda geliştirmek istiorum.doğu akdeniz üniversitesi burslu öğrenci alıyor mu alıyorsa sartları hakkında bilginiz var mı?
simdiden tesekkürler
Old 15-08-2007, 10:38   #10
Av. Muhammet Aygün

Varsayılan Merhaba GSD

Açıkcası burslu öğremci aldıklarını biliyorum ancak şartlarının ne olduğunu bilmiyorum. Hangi alan üzerine masterlik yapmak istediğini bana yazarsan okula sorarak sana cevap yazabilirim.
Old 15-08-2007, 14:39   #11
berfu bagdu

Varsayılan Merhaba

Sayın Aygün,
Ben ingilterede uluslararasi hukuk ögrencisiyim. Oncelikle sunu soylemek istiyorum deniz hukuku turkiyede en cok ihtiyac duyulan hukuk dali. Deniz hukukunda avukat olarak calismanin yani sira broker likte sizin icin cok guzel bir meslek olur bence. Ithalat veya ihracatla ugrasan ve bunu deniz ulasimiyla saglayan butun sirketlerin yurticinde ve yurt disinda size cok ihtiyaci oldugu kesin. O yuzden ingiltereden dondukten sonra is bulma imkaniniz oldukca yuksek. Bol sans
Berfu Bagdu
Old 15-08-2007, 20:56   #12
Av. Muhammet Aygün

Varsayılan Sayın Bagdu

Ben henüz İngiltereye gitmiş değilim, şimdilik K.K.T.C.'de avukatlık yapıyorum. Şimdilik İngilterede Uluslararası Deniz Ticaret Hukuku okumayı düşünüyorum, ayrıca üniversitede ki sınıf arkadaşım Swansea Universitesinde bu bölümü okuyor ve bitirmek üzere. Kendisini bekliyorum ve bu konuda son kararımı vermeden önce kendisiyle konuşmak istiyorum.

Sizin tesbitleriniz gayet güzel ve size teşekkür ederim, ayrıcasizin tesbitlerinizi bazı meslaktaşımızdan da duydum. Bu tesbitler beni bu alana yönelmemde etki ediyor tabi. Ancak şimdilik K.K.T.C.'de yapmam gerekenler olduğu için ayrılıp gidemiyorum. Ama mutlaka gitmeyi düşünüyorum.

Siz neden Uluslararası hukuk bölümünü seçtiniz acaba. Ayrıca ingilterede hangi üniversitede okuyorsunuz.

Bilgileriniz için şimdilik teşekkür ederim.
Old 08-10-2008, 16:33   #13
Av.Özge Özmen

Merhaba ben hukuk fakültesi 2. sınıf öğrencisiyim ve ben de deniz ticaret hukukuyla ilgileniyorum. Bu konuda araştırmalar yapıyorum ama bu alanda uzmanlığını yapmış kişilerle konuşup daha ayrıntılı bilgiler almak istiyorum. İngiltere'de bu alanda master yapmak istiyorum. Ama dediğiniz kadar çok para harcayamam (kesinlikle keyfi değil). Ancak ben lisans ortalamasının 2.5'un üstünde olduğu takdirde milli eğitimden burs alabildiğimizi duydum. ingilizce olarak TOEFL belgesini almayı planlıyorum, zaten şu anda da dil kursuna gidiyorum. Ama benim merak ettiğim sadece ingilizce bu iş için yeterli mi? Çünkü ben yazın almanca kursuna gidip seneye de ERASMUS programıyla Almanya'da öğrenim görmeyi(ingilizce) planlıyorum. Son olarak da;

Muhammet Bey arkadaşınız geldiğinde ben de kendisiyle irtibat kurabilir miyim? Bu konuda bana yardımcı olursanız sevinirim.

iyi günler

Özge ÖZMEN
Old 10-10-2008, 18:44   #14
Av. Muhammet Aygün

Merhaba Özge Hanım

Tüm okulların eğitimi ingilizcedir diye bir kural yok. Almanca olarak eğitim veren üniversitelerde bulunabilinir bu tamamen üniversitelere bağlı. Ben henüz ingilterede deniz ticaret hukukunda almanca eğitim veren üniversite duymadım ama mutlaka vardır diye düşünüyorum araştırmak gerekir.

Ama benim size bir tavsiyem var hangi dilde okumak iztiyorsan ana dili o dil olan ülkede okumanı isterim çünkü hukuk önemli bir konu olduğu için hangi dil ise o dili çok iyi bilmeniz gerekir. Eğer hem ingilizceyi hemde almancayı öğrenmekse maksadınız ana dili ingilizce ve almanca olan ülkelerde okumanızı tavsiye edebilirim.

İngilterede okuyan arkadaşım ise inan bende ulaşamıyorum ama eğer ulaşırsam kendisine isteğinizi iletirim kabul ederse irtibat kurmanızı sağlarım.

Almak istediğiniz başka bir bilgi varsa sormaktan çekinmeyin lütfen.

İyi Günler.

Av. Muhammet Aygün
Old 12-10-2008, 20:03   #15
gaius

Muhterem meslektaşım, İngiltere'de tam da bahsettiğiniz sahada yüksek lisans yapmış biri olarak size yardımcı olabileceğimi sanıyorum.

Türkiye'ye döndüğünüzde özellikle yabancı müvekkillerle çalışan hukuki danışmanlık bürolarında çalışma olanağı bulabilirsiniz. Bu hukuk bürolarına kabul edilebilmek için İngilizce seviyenizin çok ileri düzeyde olması gerekiyor. İngiltere'de yüksek lisans yapmak size belirli bir sahada uzmanlığın yanı sıra çok iyi bir yabancı dil de kazandırabilir. Şirket avukatlığı ya da serbest avukatlık da elbette mümkün.

Alıntı:
Yazan Av. Muhammet Aygün
Merhaba Muhterem Meslektaşlarım veya Muhterem hukukla ilgilenen arkadaşlar,

Ben Kıbrısta avukatlık yapmakta olan bir arkadaşınız olarak her türlü sorularınızı bildiğim kadarıyla yanıtlamaya çalışacagımı sizlere bildirmek isterim.

Ancak, sizlerden de bana bir konuda yardımcı olmanızı istirham ederim.

Konu: Bu sene veya önümüzdeki Ekim ayında İngiltere'de Uluslararası Ticaret ve Deniz Hukuku üzerine Yüksek Lisans yapmayı düşünüyorum. Yüksek Lisansı yaptıktan sonra belki bu alan veya buna yakın olan alanlar üzerinde bana çok faydası olacağına inanırsam Doctoralık yapabilirim.

Benim bu programlara katılabilmem için gerekli olan şartları biliyorum ancak benim bilmediğim ve öğrenmek istediğim husus ise LL.M'i bitirdikten sonra bu konu üzerinde Kıbrıs'ta iş alanları çok kısıtlı olduğu için Türkiye'ye dönmeyi ve orada çalışmayı planlıyorum, ancak Uluslararası Ticaret ve Deniz Hukuku alanında Türkiye'de iş alanının ne olduğunu bilmek istiyorum. Örneğin nerelerde çalışabilirim? Bu alan üzerinde firmalarmı var, bu filmalarda mı çalışmam gerekiyor? yoksa ne şekilde olabilir.?

Saygılarımla...

Av. Muhammet Aygün
Old 12-10-2008, 20:25   #16
Av.Özge Özmen

Öncelikle sorularımı yanıtladığınız ve bilgilerinizi benimle paylaştığınız için teşekkür ederim, Muhammet Bey.

Ben bu konuyla ilgili kendi fakültemiz bünyesinde bulunan bir hocamızla konuşmuştum(kendisinin alanı deniz ticaret hukukudur). Bana bu konuda en çok gelişme gösteren ülkelerin Almanya ve İngiltere olduğundan bahsetti. Bu durumda önceliği hangisine vermeliyim? Bu konuda herhangi bir bilginiz var mı? Ben bununla ilgili bir araştırma yaptığımda, İngiltere'nin daha köklü olduğunu gördüm. Bu yüzden orası daha makul gibi geldi ama bu konuda sizin de bilgilerinizi almak isterim. Diyelimki İngiltere'de bir üniversiteyi tercih ettik. Peki orada hangi üniversiteyi seçmeliyiz? Üniversiteler birbirlerinden eğitim açısından çok farklılık gösteriyor mu? Veya bir iş seçiminde gittiğimiz üniversite büyük önem taşıyor mu yoksa İngiltere'de öğrenim görmüş olmak yeterli mi? Eğer değilse seçerken nelere dikkat etmeliyiz? Ayrıca bu öğrenimi tamamladıktan sonra İngiltere'de kalma imkanını sağlıyorlar mı? Yoksa bu da hemen hemen her yerde olduğu gibi sadece üstün başarı sergilemiş olan öğrencilere yapılan bir tekliften mi ibaret? Y da böyle bir imkan sağlanıyorsa şartları nelerdir?

Şimdiden teşekkür ederim, iyi günler...

Özge ÖZMEN
Old 12-10-2008, 22:33   #17
Av. Muhammet Aygün

Sayın Eherman.

Hangi üniversitede ve nezaman yaptınız. Şu an Türkiyede Uluslararası Deniz Ticaret Hukuku üzerindemi çlışıyorsunuz. Çalışıyorsanız beklentiniz düzeyinde mi buldunuz?

Saygılarımla
Old 12-10-2008, 22:57   #18
Av. Muhammet Aygün

Tekrar merhaba Özge.

Benim size tavsiyem kesinlikle İngilteredir. Uluslararası Deniz Ticaret Hukukunun yaratıcıları büyük ölçüde İngilizlerdir. Hele ki İngilizcenin evrensel bir dil olması ve o dili sizinde çok iyi bilmeniz gerekiyor. Eğer Uluslararası D.T. Hukuku okumayı düşünüyorsanız sadece ingilizceyi bilmek yetmez ingilizce hukuk dilinide çok iyi bilmeniz gerekiyor. Kaldı ki Deniz ticaret hukukunun birhayli terimleri mevcuttur.

İngilterede hangi okul derseniz tabiki okul faktörü önemli ama bizim ülkedeki gibi aralarında çok büyük fark yok. Bizim ülkede en azından benim bildiğim kadarıyla Üniversiteye girerken puanınıza bakarak alıyor puanınız yüksekse o okula giriyorsunuz ve o okuldan mezun oldunuz mu iyisinizdir demek oluyor. Ama ingiltere okullara girişlerde farklılıklar vardır ama mezun olacağınızda okullar arasında genel olarak çok büyük fark yoktur hatta çok az bir fark vardır. Yani üniversiteyi seçeceğinizde bitirme puanına bakın ve ne durumda olduğunu görün ona göre karar verin.

Çalışma konusuna gelince tam olarak bilmemekle birlikte iş bulabileceğinize ve belirli bir süre orada kalabileceğinize inanıyorum. Ama okurken işi bulmaya çalışırsanız daha iyi olur.

Muhammet Aygün
Old 27-12-2008, 16:50   #19
derya_derya

Varsayılan uluslararası ticaret hukuku mastırı

Merhaba değerli arkadaşlar,

Ben de İngiltere'de önümüzdeki dönemde uluslararası ticaret hukuku üzerine mastır yapmayı planlıyorum, ancak bu alanda Türkiye'ye geridöndüğümde pek denklik bulunamadığı yönünde bilgiler edindim. Bu konuda bir bilgisi olup da, bu alanda bir mastırın Türkiye'de bana ne gibi bir getirisi olur, çalışma olanakları nelerdir gibi konularda benimle bilgisini paylaşmak isteyen olursa çok emmnun olurum.

Saygılarımla,

Derya
Old 13-02-2009, 12:02   #20
Av.OK

merhaba arkadaslar ben orhan 2007 yilinda "university of the west of england-bristol" ingilterede uluslararasi ticaret hukuk uzerine master yaptim tabi bu programim buyuk bir kismi deniz ticaret hukuku kapsiyor sectiginiz modullere bagli olarak, bugun uluslararasi ticaret hukuku deyince akla ilk gelen deniz ticareti zaten.eger sorulariniz varsa yardimci olabilirim saygilar
Old 17-02-2009, 19:19   #21
Atalay KAZANCI

verdiğiniz bilgiler için teşekkürler.
Sizlere bir sorum olacak.

Yurtdışı master sizce, avukatlık stajını yapıp, kimliği cebimize koyduktan sonra mı, yoksa lisans eğitimini tamamlayıp stajı yapmadan mı daha mantıklı?
Old 13-05-2009, 17:05   #22
Av. YT

Selamlar,ben Yasın şu anda istanbul barosuna bağlı olarak avukatlık stajımı yapmaktayım. Bu sene eylülde Deniz Ticaret Hukuku masterı yapmak için Swansea Üniveristesine gideceğim. Bu üniversite ile ilgili bilgisi olanlar bana yardımcı olursa çok teşekkür ederim.
Old 16-05-2009, 08:04   #23
korayoz

Bende bugünlerde İngilterede ki master programlarını inceliyorum. Sauthampton veya Swansea deniz ticareti konusunda iyi eğitim alınabilecek okullar. Şirketler alanında Queen Mary, uluslararası ticaret alanında da King's College kaliteli okullar arasında.
Old 01-06-2009, 23:11   #24
tubaky

mrb bende hukuk 3. sınıf öğrencisiyim IELTS e hazırlanıyorum master için ama benım öğrenmek istediğim Türkiyede hukuk okuyup bittikten sonrada ingilterede master ıda tamamladıktan sonra yine ingilterede uluslararası ticaret alanında avukatlık yapabilmek için yeniden orda hukuk eğitimi mi almamız gerekiyor ?.yoksa belli bir staj döneminden sonra avukatlık yapmamız mümkün mü? yani burdaki hukuk mezunlarının ingilterede avukatlık yapabilmelerinin yolu nedir ? bu konuyu bayagadır araştırıyorum ama herkes farklı bir şey söylüyor . Konu hakkında bir bilgisi olan varsa benide bilgilendirebilirse çok sevinirim .
Old 02-11-2009, 14:39   #25
Oktay.B

Merhabalar..

Muhammet Bey, konuyu açalı epey uzun zaman olmuş.. Amacınıza ulaşabildiniz mi? Eğer başarılı olduysanız bizimle tecrübelerinizi paylaşmanızı rica edeceğim..

Ayrıca, Yakın Doğu Üniversitesi Hukuk Fakültesi'nden mezun biri olarak Kıbrıs'ta nasıl avukatlık yapabileceğimi öğrenmek isterim sizden..
Old 02-11-2009, 20:59   #26
Münzevi

Alıntı:
Yazan tubaky
mrb bende hukuk 3. sınıf öğrencisiyim IELTS e hazırlanıyorum master için ama benım öğrenmek istediğim Türkiyede hukuk okuyup bittikten sonrada ingilterede master ıda tamamladıktan sonra yine ingilterede uluslararası ticaret alanında avukatlık yapabilmek için yeniden orda hukuk eğitimi mi almamız gerekiyor ?.yoksa belli bir staj döneminden sonra avukatlık yapmamız mümkün mü? yani burdaki hukuk mezunlarının ingilterede avukatlık yapabilmelerinin yolu nedir ? bu konuyu bayagadır araştırıyorum ama herkes farklı bir şey söylüyor . Konu hakkında bir bilgisi olan varsa benide bilgilendirebilirse çok sevinirim .

Sn Tubaky,

LLM masterini sadece LLB (Bachelor of Legal Lessons) okuyanlar yapabilir. Ingiltere ise commonwealth ulkeleri haric, ne Avrupa ulkelerini ne de Turkiye'nin hukuk fakultelerini LLB Law olarak tanimamaktadir. Ancak BA Law yapmis kabul edilir ve ustune ozel bir konuda hukuk masteri yapabilirsiniz. LLM yapabilmeniz icin burada conversion law kursu yapmaniz gerekmektedir.Bu ise 1 yil kurs + 1 yil da staj donemini kapsar. Bu size denklik verir. Bir cok universite bu kursu yapmaktadir. Bu kursu yaptiktan sonra cesitli mulakatlari ve sinavlari gecerseniz SOLICITOR olabilirsiniz. Yani mahkemeye cikamayan ancak muvekkilinin islerini ofisten halleden avukat demektir bu. Mahkemeye cikabilen avukat BARRISTER OF DEFENSE olabilmeniz icin Ingiltere'de LLB okumaniz gerekir. Evet Ingiltere'de de iki turlu avukat vardir. Bu maalesef 1689'daki aristokrasi devriminin bir getirisi. Hakimler, karsilarina cikabilecek avukatlarin ozel yetistirilmesini istediklerinden, hukuk fakultesi egitimini ayirmislardir. Bu arada LLB ile BA Law arasindaki fark sudur. Ingiltere'de bir kac turlu hukuk fakultesi vardir. Bir; BA Law (bunu yapanlar avukat, hakim, savci olamazlar ancak paranin dondugu her yerde hukuk danismani olarak is bulabilmeniz mumkun). Ikincisi LLB. Bu bolumu okuyanlar avukat, savci hakim olabilir, LLM de yapabilirler. Ucuncusu de, Joint Law dedigimiz Hukuk egitiminin yaninda Uluslarasi Iliskiler veya Siyaset Bilimi veya Criminology bolumleri gibi birlesik lisanstir.

Avrupa ulkelerinin cogu Turkiye gibi civil law yani yazili anayasasi olan ulkelerdir. Oysa Ingiltere'de yazili anayasa olmadigi icin common law ulkesidir. Yazili mi degil mi konusu halen hukukcular ve akademisyenler tarafindan tartisildigi icin bazilari da kismen yazili, kismen degil seklinde yorum yapanlar var. O yuzden hukuk egitimi davalari ezberleyip (Ornegin: Manuel Misa v Raikes Currie (1876)(Bu davada taraflarin adlarini ve dava yilini ve mahkemelerin dava sonucunu ve bu davanin hangi hukuk prensibini ortaya cikardigini bilmek durumundasiniz) mahkemelerin konuyla ilgili verdigi ictihatlari bilme uzerinedir. (Case Law). Hukuk prensipleri dolayisi ile davalarin gidisati ile ortaya cikmistir ve gun gectikce de ortaya cikan yeni davalarin seyrine gore gelismektedir. Bu yuzden hukukta davalari bilmiyorsaniz (taraflarin isimleri ve durusma tarihlerini) hic bir kiymet-i harbiyesi yoktur. Ancak bu tabiki gelmis gecmis butun davalari bilmek demek degildir. Ama bir hukuk prensibi hakkinda tarihten bu yana evolusyona ugrayan en az 3-4 tane dava icerigini ezbere bilmeniz gerekir. Mesela suanda Ingiltere'de 8000 tane ceza hukuk yasalarini teskil eden davalar vardir. Bizim bunlarin her birini ayri ayri bilmemiz tabiki imkansizdir. Ama ceza hukuku ile ilgili asagi yukari 500 davanin ezberimizde olmasi beklenir.

Master yapmak istediginizi soylemistiniz. Yukarida bahsettigim gibi Hukuk lisans egitimi muteaddit oldugu icin, Yuksek Lisans'da muhtelif bir egitimdir. Yani LLM yapamiyorsunuz diye Krimonoloji veya hukugun baska bolumlerine ozel bolumlerde masterinizi yapamazsiniz diye bri sart yok. Fakat bu ulkede yasamayi dusunuyorsaniz Master degil de Conversion law kursu yapmanizi oneririm, eger Turkiye'ye donecekseniz herhangi bir konu uzerine mahsus olarak Hukuk Masteri (LLM degil) yapabilirsiniz...

saygilar ve basarilar.
Old 06-11-2009, 15:38   #27
tubaky

sn Puresoul
verdiginiz bilgi için çok teşekkür ederim uzun süredir araştırmama ragmen bu kadar açıklayıcı bir bilgi edinememiştim. Solicator olmak için master dan sonra baro sınavına girmek gerekli şeklinde anlattıklarınızla alakası olmayan yetersiz bilgiler edinebilmiştim şimdi sayenizde conversation law kursları araştırmaya başladım. İngilterede çalışmak kariyerimi orda kurmak istiyordum anlattıklarınız çok aydınlatıcı oldu.
tekrar teşekkür ederim...
Old 13-12-2009, 00:39   #28
Av. Muhammet Aygün

Merhabalar Bella..

Kıbrıs'ta avukatlık yapmak (yani dava alarak Mahkeme'ye çıkmak) istiyorsanız şu şartlara haiz olmanız gerekiyor..

1. Vatandaş olmanız gerekiyor.
2. KKTC, Türkiye, Yunanistan, İngiltere ve Kıbrıs Rum üniversitelerin birinden Hukuk Lisans diploması gerekiyor.
3. En az 5 yıllık avukatlık mesleğini icra eden bir avukatlık ofisinde 1 yıl staj yapmanız gerekiyor.
4. Staj süresi içerisinde Baro sınavına (10 ayrı Hukuk alanında, örneğin: Ceza Yasası, Ceza Usul, Taşınmaz Mal Yasası, Aile Yasası, Kira Denetim Yasası, Anayasa, Hukuk Usul ve benzeri) girerek en az 7'sini geçmeniz gerekiyor.

Not: Stajın ilk 4 ayı dolmadan sınava giremezsiniz, ikl dört ay dolduktan sonra ofisiniz uygun görürse Mahkemeye çıkmanıza izin verebilir. Sınavlar ise her 4 ayda bir yapılır. Eğer bir sınavda başaramadıysanız diğer sınava girme hakkınız mevcuttur ve sınava girmenin limiti yoktur.

Saygılarımla..
Sorunuz varsa memnuniyetle cevaplayabilirim.
Old 13-12-2009, 18:44   #29
Oktay.B

Çok teşekkür ederim Muhammet Bey.. Bu bilgiler yeterli bence..

Başarılar dilerim..
Old 21-12-2009, 15:29   #30
ahmetonur87

sayın MÜNZEVİ verdiğiniz bilgiler üye arkadaşlar açısından çok yararlı olacaktır.size teşekkürleri bir borç bilirim.Fakat açıkçası daha basitleştirilmiş halde yazarsanız ayrıca sevinirim lisans eğitimimi bitirmiş stajıma da devam ediyor bulunmaktayım.Ciddi anlamda yurt dışında(ingiltere) hukuk eğitimi almak kendimi geliştirmek istemekteyim.başvurmam gereken yerler veya bulundurmam gereken belgeler nelerdir? Şu aşamada beni yurt dışı eğitimi konusunda bilgilendirebilecek bir şirkete başvurmam ve bu şirket vasıtası işe işlemlere başlamam gerekir mi? Özetle sırası ile yapmam gerekenler nelerdir? Son olarak IELTS sınavını Türkiyedeki ingiltere konsoloslukları yapıyor mu yapılıyor ise her hangi bir zamanı var mı,yapmıyorsa ingilterede bu sınavı yapan kurum hangisidir ve sınav tarihleri var mıdırı?

saygılar...
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi