Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

K.K.T.C.'de çalışan nafaka borçlusuna maaş haczi

Yanıt
Old 20-10-2008, 14:12   #1
av.simlagürcan

Mesaj K.K.T.C.'de çalışan nafaka borçlusuna maaş haczi

Merhaba arkadaşlar,
Bir nafaka borçlumdan, maaş haczi yoluyla nafakayı tahsil ediyordum. Ancak borçlu K.K.T.C.'de bir şirkette çalışmaya başladı. İcra müdürü oraya maaş haczi yazısını göndermek yurdışı tebligat sayılır diyor. Fakat New York sözleşmesine K.K.T.C. taraf değil. Bu yazıyı oradaki şirkete tebliğ etme usulü ile ilgili bilgisi olan meslektaşlardan bilgi almak istiyorum. Şimdiden teşekkürler...
Old 20-10-2008, 14:47   #2
Av.Suat Ergin

Adalet Bakanlığından:

Yurt Dışı Tebligat ve İstinabe Taleplerinde Uyulması Gereken
Usul ve Esaslara Dair Tebliğ

Yabancı ülkelerden tebliğ ve istinabe istemi ile ilgili olarak 2007 yılında yapılacak uygulamada:

I. Yurt dışı tebligat ve istinabe işlemlerinde, Bakanlığımızca bu konuda çıkartılan ve 01/01/2006 tarihinde yürürlüğe giren Genelge’de belirtilen esaslar ve açıklanan hususların gözönünde tutulması,

II. Yurt dışı tebligat ve istinabe taleplerinde Tebligat Tüzüğü’nün 37. maddesi uyarınca her tebligat ve istinabe talebi için:

A. Tebligat talebinde:

1) Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti için 15 YTL, diğer ülkeler için de 25 YTL posta gideri alınması, tebligat evrakına pul yapıştırılmaması veya eklenmemesi, Bakanlığımızdan herhangi bir duyuru beklenilmeden gideceği ülkeye göre posta giderinin tespit edilerek, ilgilisince Maliye Bakanlığı’nın “Muhtelif Gelirler” hesabına yatırılmasının sağlanması ve buna dair makbuz örneğinin, Bakanlığımıza gönderilen evraka eklenmesi veya tarih ve sayısının Bakanlığımıza yazılan sevk yazısında belirtilmesi,
Old 21-10-2008, 10:46   #3
av.simlagürcan

Mesaj Teşekkürler...

İlginiz için çok teşekkür ediyorum Suat bey. Ben bu tebliği buldum ve icra müdürüne götürdüm. Ancak bana bunun dava dilekçesi, duruşma gibi durumlar için geçerli olduğunu söyledi. Nafakalrın icrasına ilişkin bir düzenleme olması gerektiğini de ekledi. Ben de aslında talebimi açıp dosyayı Hakimliğe taşıyacağım ancak, önce bilmediğim yada ulaşamadığım düzenlemeler olabilir diye meslektaş yardımına başvurmak istedim. Anladığım kadarıyla bundan başka bir düzenleme yok. Talebi buna göre açıp, bu tebliği de ekleyeceğim. Müdürün kararına göre de şikayet yoluna başvururum diye düşünüyorum. İlginize gerçekten çok teşekkür ediyorum. İyi çalışmalar...
Old 21-10-2008, 10:56   #4
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan av.simlagürcan
İlginiz için çok teşekkür ediyorum Suat bey. Ben bu tebliği buldum ve icra müdürüne götürdüm. Ancak bana bunun dava dilekçesi, duruşma gibi durumlar için geçerli olduğunu söyledi. Nafakalrın icrasına ilişkin bir düzenleme olması gerektiğini de ekledi. Ben de aslında talebimi açıp dosyayı Hakimliğe taşıyacağım ancak, önce bilmediğim yada ulaşamadığım düzenlemeler olabilir diye meslektaş yardımına başvurmak istedim. Anladığım kadarıyla bundan başka bir düzenleme yok. Talebi buna göre açıp, bu tebliği de ekleyeceğim. Müdürün kararına göre de şikayet yoluna başvururum diye düşünüyorum. İlginize gerçekten çok teşekkür ediyorum. İyi çalışmalar...

Tüzüğün 37.inci maddesi şu şekildedir:

Alıntı:
TEBLİGAT TÜZÜĞÜ (*)
Yürürlüğe Koyan Bakanlar Kurulu Kararnamesi: No. 4/12059 - 20 Ağustos 1959

TEBLİĞ EVRAKININ TANZİMİ :
MADDE 37 - Yabancı memleketlere gönderilecek tebliğ evrakının tanziminde, anlaşmalar hükümleri ve mütekabiliyet esasları nazara alınır.
Yabancı memleketlere gönderilecek tebliğ evrakında, muhatabın isim ve soyadının, tam adresinin ve tabiiyetinin gösterilmesi ve bunların yazı makinesi ile yazılması lazımdır.

Adliye Vekâleti, Hariciye Vekâleti ile istişare ederek, her takvim yılı başında, tebligat işleri ile ilgili anlaşmalar hükümlerini, mütekabiliyet esaslarını ve hangi memleketler için avans olarak ne kadar tebligat masrafı yatırılması icap ettiğini bir cetvel halinde Resmi Gazete ile neşir ve ilan eder ve ayrıca vekaletlere bildirir.
Bir takvim yılı içinde vukua gelen değişiklikler de aynı suretle ilan edilir ve bildirilir

İlk mesajda aktardığım Adalet Bakanlığı tebliği çok açıktır.

Alıntı:
II. Yurt dışı tebligat ve istinabe taleplerinde Tebligat Tüzüğü’nün 37. maddesi uyarınca her tebligat ve istinabe talebi için:

Yine benzer bir tecrübeyi aşağıdaki linkte anlatmıştım.

http://www.turkhukuksitesi.com/showt...ght=k%FDbr%FDs
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi