Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hasta Hakları Hukuki Destek Merkezi (HASDEM) Hasta Hakları Hukuki Destek Merkezi (HASDEM), THS Hasta Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece hasta haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [HASDEM Portalı]

Laboratuvar Sonuçlarının Hastanın İzni Olmaksızın Başka Birine Verilmesi

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 15-01-2013, 04:33   #1
zeynep0101

Varsayılan Laboratuvar Sonuçlarının Hastanın İzni Olmaksızın Başka Birine Verilmesi

Merhaba. Özel bir hastahanede yaptırdığım tektiklerin sonucu benim bilgim dahilinde olmadan, soyadım bile aynı olmayan birine verilmesi yasal mıdır? doktoru, doktorun yardımcısını ve de laboratuvar da görevli kişiyi aylar öncesinden uyarmış olmama rağmen böyle bir şey yapabilirler mi? Hukuki yollara başvurmak istiyorum. Sonuç olarak benim adım soyadımla aylar öncesinden çıkmış lab. sonuçları ve isteyen herhangi bir insana vermişler sonuçlarımın çıktısını! Lütfen yardımcı olun. Şimdiden teşekkürler.
Old 15-01-2013, 12:00   #2
üye7160

Sayın Konuk,kişiye ait tıbbi bilgiler,kişinin izni olmaksızın 3.kişiler ile paylaşılamaz.Tabiplerin ve Sağlık Kuruluşlarının sır saklama yükümlülükleri vardır.Bu hususta sorumlular hakkında Savcılığa şikayette bulunabilir,Tabipler odası, İl Sağlık Müdürlüğü ve Sağlık Bakanlığına sorumlular hakkında yaptırım uygulanması için yazılı olarak başvurabilirsiniz.Ayrıca oluşan zararlarınız için maddi manevi tazminat davası açabilirsiniz.
Hak kaybı yaşamamak için bir avukattan hukuki destek almanız yararınızadır.
Old 17-01-2013, 23:09   #3
Nur Deniz

Alıntı:
HastaYön. MADDE 21 Mevcut Metin
DÖRDÜNCÜ BÖLÜM

Hasta Haklarının Korunması

Mahremiyete Saygı Gösterilmesi
Hastanın, mahremiyetine saygı gösterilmesi esastır. Hasta mahremiyetinin korunmasını açıkça talep de edebilir. Her türlü tıbbi müdahale, hastanın mahremiyetine saygı gösterilmek suretiyle icra edilir.

Mahremiyete saygı gösterilmesi ve bunu istemek hakkı;

a) Hastanın, sağlık durumu ile ilgili tıbbi değerlendirmelerin gizlilik içerisinde yürütülmesini,

b) Muayenenin, teşhisin, tedavinin ve hasta ile doğrudan teması gerektiren diğer işlemlerin makul bir gizlilik ortamında gerçekleştirilmesini,

c) Tıbben sakınca olmayan hallerde yanında bir yakınının bulunmasına izin verilmesini,

d) Tedavisi ile doğrudan ilgili olmayan kimselerin, tıbbi müdahale sırasında bulunmamasını,

e) Hastalığın mahiyeti gerektirmedikçe hastanın şahsi ve ailevi hayatına müdahale edilmemesini,

f) Sağlık harcamalarının kaynağının gizli tutulmasını, kapsar.

Ölüm olayı, mahremiyetin bozulması hakkını vermez.

Eğitim verilen sağlık kurum ve kuruluşlarında, hastanın tedavisi ile doğrudan ilgili olmayanların tıbbi müdahale sırasında bulunması gerekli ise; önceden veya tedavi sırasında bunun için hastanın ayrıca rızası alınır

Sayın Konuk, yukarıdaki maddeye dayanarak Sn Yıldız Hukuk un belirttiği yerlere şikayette bulunabilirsiniz.

Saygılarımla.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi