Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

müteahhitin iskan raporunu almaması

Yanıt
Old 31-12-2007, 15:36   #1
Avsibel

Varsayılan müteahhitin iskan raporunu almaması

Arsa sahibi müvekkil ile müteahhit arasında kat karşılığı inşaat szöleşmesi yapılmıştır.Bu sözleşmeye göre iskan raporunu müteahhit alacaktır.Fakat müteahhit iskan raporunu almaya yanaşmamaktadır.Bu durumda nasıl bir yol izlenmelidir.Bütün meslektaşlarıma saygılar sunar yeni yıllarını en içten dileklerimle kutlarım.
Old 31-12-2007, 15:46   #2
Av.Nesrin

Eğer sözleşmenizde tüm daireler teslim edilmişse yani tarafların birbirlerinden tek talepleri iskan raporu ise ve sözleşmeye göre iskan raporunun alınmasının müteahhite ait olduğu hususunda herhangi bir tereddüt yoksa ve müvekkilinize atfedilebilecek herhangi bir temerrüt durumu da yoksa müteahhit edimini yerine getirmekten kaçınıyor demektir. Kendisine çekilecek ve tebliğ edilecek bir ihtarnamenin de ardından hala aynı tutumunu devam ettirirse; ilk önce mahkemeye başvurmaktansa onun yapması gereken tüm ödemeleri ödeyenin adı tarih, ihtirazi kayıt vs ile birlikte yapar elimdeki belgelerle icra takibi başlatıp dairelerden birine hemen haciz yazardım. İtirazı halinde itirazın iptali için asliye hukuka giderdim.Yani bu aşamaların herhangi birindeyken konu çözülebilirmiş gibi geliyor bana.
Old 31-12-2007, 15:48   #3
hırs

öncelikle sizinde yeni ylınız kutlu olsun.benimde aynı sorunla ilgili bir müvekkilim var.biz iskan alması için ihtar çektik ve sözleşmedeki cezai şart istedik ancak yüklenici bin dereden bu cezai şartları ödememek için su getiriyor.imar kanuna göre yapının tamamlanması için iskanın alınmış olması zorunlu.sözleşmenizdeki diğer şartları bilmediğim için net birşey söyleyemem.ama sizde yükleniciye tapuda haketmiş olduğu bağımsız bölümleri vermezseniz bunu iki tarafa borç yükleyen sözleşme olduğundan öne sürebilirsiniz. ya da kira ya da cezai şartla ilgili bir husus varsa buradan da gidebilirsiniz.ancak sözleşmenizi bilmediğim için yanlış birşeyde sözylemek istemem.cengiz kostaklıoğulunun kat karşılığı inşaat
sözleşmeleri ile ilgili kitabı olduk iyi bu konuda tavsiye edebilirim.adav aşamalarında iskan almak için ne kadar süre gerekli olduğu belediyeden soruluyor ve yükleniciye süre verilebiliyor.saygılar ,başarılar
Old 31-12-2007, 15:53   #4
Avsibel

Sayın Av.Nesrin cevabınız için çok teşekkür ederim.Malumunuz iskan raporunu almak biraz masraflı oluyor.Vergiler,SSK borcu derken liste kabarıyor.Müvekkil bu masrafları yapmaktan yana değil.Öncelikle ihtarname göndermeyi düşünüyorum.büyük bir ihtimalle ihtarname de sorunu çözmeyecektir.Sonrasında nasıl bir dava açmak gerekir.Saygılar sunuyorum.
Old 31-12-2007, 17:25   #5
Av.Nesrin

Kat karşılığı inşaat yapım sözleşmesinde sorununuzu çözemediğiniz anlaşılıyor .Sözleşmeye aykırı hareket eden müteahhite karşı açılacak dava sonuçları itibariyle alacak davası olacaktır.Sözleşmedeki edimin ifası (ki burada eksik ifa olduğu da değerlendirilmelidir.),ihtarnamenin de ardından mahkeme tüm ödemeleri çıkarıp şu kuruma şu kadar ödeme diye belgeleyip hüküm altına alacaktır. Bu bilgimden emin olmamakla birlikte müteahhite ait dairelerden birinin satışı ile masrafların ödenmesi kalanın da sahibine iade edileceğine dair birşeyler hatırlıyorum.Mevzuatım yok fazla yardımcı olamıyorum ama hangi davayı açarsanız açın ihtiyati tedbir talepli ihtiyati haciz isteyin.Bu çok önemli ve aci
Old 02-01-2008, 14:39   #6
Avsibel

Sayın meslektaşlarıma bu konuyla ilgili bir soru daha sormak istiyorum.Kat karşılığı inşaat sözleşmesinde; iskan raporu alınmış olarak dairelerin teslim edileceği yazıyor.Süresi içerisinde daireler teslim edilmediği takdirde rayiç bedel üzerinden kira ödeneceği ayrıca belirtilmiş.İskan raporu alınmadığı için öncelikle ihtarname gönderip sonra rayiç bedel üzerinden kira parasını isteyeceğim.BENİM MÜVEKKİLİM DAİRELERİ ARSA SAHİBİNDEN SATIN ALMIŞ.bu durumda göndereceğim ihtarnameyi ve açacağın davayı müteahhitle birlikte arsa sahibine mi yönlendirmeliyim.SAYGILARIMLA
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi