Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

Nasıl olması gerekiyor?

Konuyu Kilitleyin
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 15-12-2011, 19:44   #1
Konuk

Mutsuz Nasıl olması gerekiyor?

Merhabalar,
Nasıl anlatacağım bilmiyorum uzun olacak ama sorum şu; eşimle uzun zamandır sürtüşme halindeyiz hatta daha fazlası. İlk başlarda sebep ailesi idi, annesi ve kız kardeşi bana kerşı eşimi sürekli dolduruyordu, sabah erken saatlerden gece geç saatlere kadar günde defalarca arayıp huzurumuzu kaçırıyorlardı. Eşimin babasının ölümüyle iş sarpa sardı annesi yanımıza yerleşti, yaptığım en iyi niyetli şeyleri aklıma gelmedik olumsuzluklarla yorumluyor eşimi kışkırtıyordu. Çalışan bir bayan olduğum halde hiçbir iş yapmamasına razıydım yemeğini önüne koyuyor çayını eline veriyordum. Ama niyet kötü olunca yine de geçim olmuyormuş. eşime beni kör şeytan bu babanı üzüntüden öldürdü beni de öldürecek derken duydum ve eşim buna itiraz edip o benim karım böyle konuşma bile demedi, 8 aydır yanımızdaydı ve artık dayanamıyordum bunu duyunca isyan ettim yeter artık bu evde istemiyorum seni diye o gece şiddetli bir tartışma geçti aramızda.
Sonuca geleyim ertesi gün ben acil serviste yattım yatıştırıcı verdiler o da kızının evine gitti. o gittikten sonra eşim deyim yerindeyse hayatımızı dondurdu bebek istiyorduk korunmaya başladı, ev alma niyetindeydik sen annemi üzdün onun gönlünü almadan ben sana güvenip ev alamam annem üzgünken bu evlilik yürümez zaten dedi. yaz geldiğinde annesi kendi evine döndü ama asla yalnız kalamazmış diye eşim annesinin evine gitti 4ay orada kaldı, Beni de giderken baba evime bıraktı ama ben daha sonra kendi evimde kaldım. bu 4 ay sonunda bir avukatla görüştüm meseleyi anlattım. ilk görüşmemizde tamam dava açalım herşey sizin lehinize dedi. eşinizle de görüşeyim dedi. eşimle de görüştü. eşime olayın sorumlusu sensin bu meseleyi sen çözeceksin, evinden ayrılmış olmanı hukuken haklı göstermen mümkün değil vs. diye konuşmuş eşim de evet suç bende anneme aşırı bağlıyım çözmeye çalışıcam demiş. Ama bana da gelip sen annemle ilgili olayları çok büyüttün o yüzden böyle oldu dedi. bana 10 gün ver annem kardeşime gidecek dedi. 10gün sonra annesi gitmiş eve geldi benimle hiç konuşmadı ayrı odada oturdu, yattı. sonraki akşam yatacağım sırada gelip ben odamda yatacağım istersen sen diğer odada yat dedi. ben de bu odada yatamazsın dedim.ben kabul etmeyince kapıları yumrukladı bağırdı çağırdı yerimde yatıcam diye ben de yat dedim kendim başka odada yattım. çünkü benden özür bile dilemeden, bir daha aynı şeyleri yaşamayacağımızı söylemeden onu kabul etsem birkaç ay sonra annesi dönünce yine annemi eve getireceğim diyecek. ben artık aynı şeyleri yaşamak istemiyorum. daha önce de aynı sebeplerden kısa süreli ayrılıklar yaşadık hep ben alttan aldım, geri döndüm. bu sefer son bu iş ya olsun ya bitsin istiyorum. Mesele şu; avukatım sizin için en iyisi anlaşmalı boşanma dedi, yaşadıklarınız 3 kişi arasında geçmiş ıspatlama konusunda sıkıntı yaşarsınız darp da yok dedi. Benim acil kaydım, ayrıca yaşananlar sebebiyle barıştırmaya çalışanlar oldu mesele onların karşısında konuşuldu onların şahitliği olmaz mı 4 ay eve gelmediğinin de çok sayda şahidi var. O geceki davranışından sonra ben evden ayrıldım ailemin yanına geldim. avukatla yaptığım görüşmede bana evden siz ayrıldığınız için şu an siz suçlusunuz dedi. ben de o aylardır gelmiyordu birşey olmadı suçluysam da suçluyum bu iş bitsin istiyorum dedim. anlaşmanız gerekiyor bana anlaşmada neler istediğinizi ve yaşadıklarınızdan delillendirebileceklerinizi yazın dedi. Ben bazı şeyler yazdım ama bunu avukatla birlikte yapmamız gerekmez mi? Buna bir de eşimin boşanmaya yanaşmaması eklenince durum sarpa sardı. avukatı aradığımda çok yoğunum sonra size dönerim diyor. ama dönmüyor. bürosuna habersiz gittim görüştük sizin evliliğiniz bitecek kadar kötü durumda değil barışma yoluna gidin diyor. eşimin barışmak için bir çabası yok bana bir güvence vermiyor. Bu şartarda ben de dönmek istemiyorum ne yapmalıyım, böyle bir durumda mahkeme olsa nasıl sonuçlanır, anlaşmalı olacaksa da avukatın tavrı doğru mu? Tavrından birşey anlamadım iyi niyetle yapıyor ama ben mağdur oluyorum.
Old 15-12-2011, 20:17   #2
Av.Ufuk Bozoğlu

Sayın katılımcı,

1) Evlilik birliği 1 yılını doldurmuşsa anlaşmalı boşanma biçiminde olabilir. Bu durumda, taraflar nafaka, maddi ve manevi tazminat, eşyalar gibi her hususta nasıl anlaştıklarına dair yazılı bir sözleşme yaparlar. Ve bu sözleşme uyarınca en kısa sürede boşanırlar.

2) Eğer taraflar boşanmaya ilişkin sonuçlar üzerinde görüş birliğine varamıyorlarsa çekişmeli boşanma davasını taraflardan biri açar. Davayı açarsanız karşı tarafın KUSURLU olduğunu ispat edeceksiniz. Annneniz babanız dahil en yakın akrabalarınızın geçimsizliğe ilişkin görgü ve bilgilerinden yararlanabilir şahit olarak gösterebilirsiniz.

Eşler anne ve babaları ve kurdukları aile içinde dengeyi sağlamakla yükümlüdürler. Aile huzurunu bozacak tutum ve davranışlardan kaçınmalıdırlar. Bu hususlar şahitle veya varsa yazılı delillerle ispat edilmelidir.

3) Eşinizle konuşup evliliğinizi karşılıklı istediğiniz şartlarda sürdürme kararı verebilirsiniz. Bu karar tamamen size aittir.

Hukuki açıdan ise, gerek anlaşmalı boşanma protokolü yapılması ve gerekse çekişmeli boşanmada karşı yanın kusurunun ispatlanması ve maddi taleplerinizin de gerçekleşebilmesi için bir avukatla birlikte yol almaya devam ediniz.

Kahdem'e gösterdiğiniz ilgi için teşekkürler!

Saygıyla,
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi