Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

tenzif işlemi nasıl yapılır?

Yanıt
Old 27-10-2008, 14:41   #1
selhan

Varsayılan tenzif işlemi nasıl yapılır?

Sevgili meslektaşlarım,bir icra dosyamızda borçlu yurtdışında yaşıyor.Türkiye'de taşınırı,taşınmazı yok,adresini bulamadık.Sonunda yurtdışı adresine tebligat yaptık ama tahsilat yapamıyoruz."Tenzif etmek" diye bir şey duydum,ancak ne işe yarar ve nasıl yapılır bilmiyorum.Bu konuda yardımlarınızı bekliyorum.Araştırma yapabileceğim bir site adı verebilirseniz sevinirim.Şimdiden teşekkür ederim.
Old 27-10-2008, 15:04   #2
ISIL YILMAZ

Sn.selhan,
Öncelikle ilgili hukuki kavramın tenzif değil, tenfiz olması gerektiğini hatırlarak başlayalım. Sonra da internet yerine kitapların, yasanın ve hukuki makalelerin daha iyi adresler olduğunu ifade edeyim.

http://www.turkhukuksitesi.com/makale_313.htm adresindeki makale, kavrama giriş bakımından işe yarayabilir.
Ayrıca, MÖHUK madde 35 vd incelenmeli.

Kaynak taraması da yapıp sorunuzu yeniden sormanız daha yararlı olacaktır.

Saygılar.
Old 27-10-2008, 15:17   #3
Tiocfaidh

Çok şey yazılır bu 'tenzif' konusunda ama sayın Yılmaz'a katılarak öncelikle kurum hakkında bilgi sahibi olmanızı öneriyorum.

Milletlerarası özel hukuk tüm fakültelerde zorunlu ders değil miydi?
Old 27-10-2008, 16:40   #5
selhan

Sn.Işıl Yılmaz,yardımınız için çok teşekkür ederim.Özellikle kavramın nasıl yazıldığını söylediğiniz için.Bana bu şekilde söylendi,ben de mecburen bu şekilde aradım ve doğal olarak soruma cevap olacak herhangi bir şey bulamadım.Yol göstererek araştırma imkanı sunduğunuz için çok teşekkür ederim.İyi çalışmalar dilerim.
Old 27-10-2008, 16:58   #6
selhan

Sn.Tiocfaidh,ben bu siteyi bir yardımlaşma,dayanışma sitesi olarak biliyordum ama galiba siz daha çok kendi egonuzu tatmin etme amacıyla kullanıyorsunuz. Bu soruyu neden sorduğumu yukarıda açıklamış bulunuyorum.Sadece yanlış anlamadan kaynaklanan bir durumla karşı karşıya kalmıştım.Hepsi bu.Kimseye yardımcı olma gibi bir mecburiyetiniz yok,ancak hiç kimse ile aşağılar şekilde konuşmamalısınız.Yardımcı olmadığınız için teşekkür ederim.Bundan sonra soracağım sorulara da yanıt vermezseniz sevinirim.
Old 27-10-2008, 17:50   #7
Tiocfaidh

Alıntı:
Yazan selhan
Sn.Tiocfaidh,ben bu siteyi bir yardımlaşma,dayanışma sitesi olarak biliyordum ama galiba siz daha çok kendi egonuzu tatmin etme amacıyla kullanıyorsunuz. Bu soruyu neden sorduğumu yukarıda açıklamış bulunuyorum.Sadece yanlış anlamadan kaynaklanan bir durumla karşı karşıya kalmıştım.Hepsi bu.Kimseye yardımcı olma gibi bir mecburiyetiniz yok,ancak hiç kimse ile aşağılar şekilde konuşmamalısınız.Yardımcı olmadığınız için teşekkür ederim.Bundan sonra soracağım sorulara da yanıt vermezseniz sevinirim.

Sayın Selhan, lütfen yanlış anlamayın, denizde bir kum tanesi bile olmayan hukuk bilgimle hiç kimsenin aldığı eğitimi veya mesleki yeterliliğini tartışma veya eleştirme haddini görmem kendimde. Lakin "Tenzif etmek" diye bir şey duydum,ancak ne işe yarar ve nasıl yapılır bilmiyorum. Bu konuda yardımlarınızı bekliyorum şeklinde yöneltilen bir soruya verilebilecek en pratik cevap profesyonel bir avukattan yardım alınması veya maddi durumun el vermemesi halinde bulunulan il barosunun ücretsiz adli yardım hizmetlerinden yararlanılması tavsiyesi iken, soruyu soran kişinin hukuk fakültesi mezunu ve avukatlık stajı yapan biri olduğunu öğrenince ister istemez sorguladım sesli düşünerek bazı şeyleri. Sorguladığım hususların şahsınıza yönelik değil genele dair olduğunun altını çizmek isterim. Ülkede hukuk eğitimine ve avukatlık mesleğinin bulunduğu duruma dair beyin jimnastiği yapmak sizce bir tür "ego tatmini" ise sesli şekilde tatmin ettiğim egom nedeniyle şahsınızdan özür dilerim.

Lütfen mesajımı gönderilmemiş farz edin, umarım işinize yarayan cevaplar bulabilirsiniz.

Saygılar
Old 27-10-2008, 18:25   #8
selhan

Sayın Tiocfaidh,sizin de bildiğiniz gibi hukuk bir derya deniz.Bilmediğimiz,hatta varlığından haberdar bile olmadığımız bir çok şey var.Ben "tenzif" terimini de bu sitede araştırma yaparken gördüm zaten.Amacımda bir çıkış noktası yakalayarak araştırma yapmak.Ancak terimin bu haliyle herhangi bir sonuca ulaşamadığım için bu soruyu sorma zorunluluğu hissettim.Doğrusunu öğrendiğime göre sorun yok,ancak henüz stajyerlik aşamasındaki bir meslektaşınıza-ki bu olay hergün karşımıza çıkmıyor-sorduğu bir sorudan dolayı bu şekilde alaycı bir yanıt vermiş olmanız şık bir davranış olmadı.Yine de eleştirimi önemseyerek cevap verme inceliğini gösterdiğiniz için teşekkür ederim.İyi çalışmalar
Old 28-10-2008, 14:01   #9
rkarmis

Sayın Selhan,
Herşeyden önce Tenfiz işleminin yurt dışından alınmış, kesinleşmiş ve üzerinde APOSTİLİ olan kararlarla yapılacağını belirtmek gerekir.Biliyorsunuz Tenfiz "İnfaz etmek" anlamına gelen bir deyimdir.Ancak Tenfizden önce o kararın tanınmasının yapılması gerekir.
Bu konuda yardıma ihtiyacınız olursa yardıma hazırım.En son Türkiye'nin en büyük bankasının benzer bir işlemini yapmıştık.Bana mail atarsanız görüşebiliriz.Size yardımcı olmak isteriz elbette.
Selamlar.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi