Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

ortaklığın giderilmesi davasının tüm aşamaları

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 05-01-2012, 15:07   #1
tuğbaatalay

Varsayılan ortaklığın giderilmesi davasının tüm aşamaları

Açacağım ortaklığın giderilmesi davasında tapuda malik gözüken şahısların %90 ı vefat etmiş. bu vefat eden kişilerin veraset ilamlarını vermeden davayı açabiliyormuyum. Dava açıldıktan sonra mahkeme bana veraset ilamlarının çıkarıtılması konusunda yetki mi vercek. ayrıca davanın ilk açılış kısmında davalı olarak bu vefat eden şahıslarımı göstereceğim. Şayet öyleyse ölen şahıslara tebliğat nasıl olacak. son olarakta tapu kaydında kim olduğunu bilmediğimiz soy isim yada baba ismide olmayan biri var. davayı açmadan mı soy isim ekleteceğim. (ki nasıl yapacağım sadece fatma yazıyor.) yoksa davayı açtıktan sonramı yapacağım. ayrıca adres bulma konusunda sıkıntı yaşarsam mahkeme bunu mernis adres vs. yoluyla bulabilir mi.?
Şİmdiden cevap verecek arkadaşlara çok teşekkür ederim. herkese iyi çalışmalar.
Old 05-01-2012, 15:47   #2
Av.Günar

Elinizde veraset ilamları olan varsa mirasçılarına karşı açınız olmayanlarıda ölü kişiyi davalı gösteriniz.Zira ortaklığın giderilmesi davasında ölü kişiye dava açmak sıkıntı yaratmaz.Ölü kişilere gönderdiğinz tebligatlar ölü diye geri döner.Mahkeme size verasetlerini almak üzere üzere süre ve yetki verecektir.Verasetlerini alıp mirasçıları davaya dahil edeceksiniz.
Soy ismi olmayan kişiye gelince, kayyım tayini davası açacaksınız.Kayyımlık kararı üzerine maliye hazinesini davaya dahil edeceksiniz.Adreslerin mahkemece mernisten tespiti için davalıların kimlik bilgileri gerkiyor.Muhtemelen parsel kadastro veya imar uygulamasından gelmektedir.Kimliklerini tespiti bu nedenle zor olabilir.En son ilanen tebligata gitme ihtmali var.
İşiniz uzun görünüyor.Kolay gelsin...
Old 05-01-2012, 17:27   #3
tuğbaatalay

cevabınız için teşekkürler... Kayyım tayini için ortaklığın giderilmesi davası esnasında mı yapıcam yoksa önce o davayımı halletmem lazım.
Old 05-01-2012, 17:30   #4
Av.SÖZEN

Ortaklığın giderilmesi davası derdestken Kayyım Tayini için dava açabilirsiniz. Aynı şey Tapu İptal tescil davasında ben yaptım, sadece isim vardı, o ismi de birilerinin temsil etmesi gerekir yoksa yargıtay bozuyo, gerçekten işiniz uzun) kolay gelsin
Old 06-01-2012, 12:22   #5
Av.Günar

Dava sırasında mahkemece verilecek yetki ile yapacaksınız.Kolay gelsin.
Old 08-01-2012, 16:05   #6
denizizm

Alıntı:
Yazan tuğbaatalay
Açacağım ortaklığın giderilmesi davasında tapuda malik gözüken şahısların %90 ı vefat etmiş. bu vefat eden kişilerin veraset ilamlarını vermeden davayı açabiliyormuyum. Dava açıldıktan sonra mahkeme bana veraset ilamlarının çıkarıtılması konusunda yetki mi vercek. ayrıca davanın ilk açılış kısmında davalı olarak bu vefat eden şahıslarımı göstereceğim. Şayet öyleyse ölen şahıslara tebliğat nasıl olacak. son olarakta tapu kaydında kim olduğunu bilmediğimiz soy isim yada baba ismide olmayan biri var. davayı açmadan mı soy isim ekleteceğim. (ki nasıl yapacağım sadece fatma yazıyor.) yoksa davayı açtıktan sonramı yapacağım. ayrıca adres bulma konusunda sıkıntı yaşarsam mahkeme bunu mernis adres vs. yoluyla bulabilir mi.?
Şİmdiden cevap verecek arkadaşlara çok teşekkür ederim. herkese iyi çalışmalar.
1-)tapuda malik görünen kişilerin çoğu ölü ise dava dilekçesinde tabi öldüklerinden eminseniz ..... mirasçıları şeklinde de yazablirsinz.ayrıca intikal olmadığına göre tapuda isimleri yazılı şahıslar ölü olsa bile hala tapu da hissedar olarak ölü kişiler görünüyorsa sadece isimlerini yazsanız da olur.
2-)dava dilekçenizde eğer az önce belirttiğim gibi ..... mirasçıları şeklinde yazdıysanız dilekçe içeriğinde şu kişi ölü olup veraset ilamı için yetki verilmesi şeklinde talepte bulunabilirsiniz.ancak hangilerinin ölü olduğunu bilmiyorsanız ve bu nedenle sadece isim yazdıysanız bu durumda tebligattan sonra yetki istersiniz.
3-)sadece isim yazan kişi açısından tapu kayıtlarından inceleme sonucunda belki tapudan soy smi ekletebilirsiniz kayıtlara ulaşamıyorsanız kayyım atanır.

son olarak tapuda malik olarak görünen kişilerin mirsçılarının fazla olması halinde bir de mernisleri yoksa taraf teşkili aşamnız uzayabilir. verdiğiniz emeklerin karşılığını alamayabilirsiniz.kolay gelsin
Old 09-01-2012, 12:40   #7
tuğbaatalay

cevaplar için çok teşekkür edrim. davanın uzun ve zahmetli olacağını bende biliyorum. müvekkil acısından manevi değeri olan bir köy evi. süreyide göze aldık.
son bir sorum kaldı. tapuda yanlızca fatma yazan bir kişi var. bu kişi için dava açarken ben ne soyisim bile belitmeden davalı olarak yanlızca Fatma mı? yazacağım.
Old 09-01-2012, 16:15   #8
Av.Günar

" Fatma" yı davalı göstermeyeceksiniz.Davalı Maliye hazinesi.Kayyım Adayı olarakda defterdarı yazacaksınız.3561 sayılı yasanın 1. maddesine göre mahallin en büyük mal memuru kayyım adayıdır.(İllerde defterdar, ilçelerde mal müdürü)
Old 09-01-2012, 17:32   #9
Av.SÖZEN

Yanılmıyorsam eğer Tapu Sicil Müdürlüğüne izafeten Hazine diye açılacak.
Old 09-01-2012, 21:22   #10
Av.Günar

Sayın Av.Sözen yanıldığınızı düşünüyorum.Ben 10 yıldır Maliye Hazinesi aleyhine açıyorum defterdarı kayyım adayı göstererek.
Old 10-01-2012, 16:33   #11
Av.SÖZEN

Alıntı:
Yazan Av.Günar
Sayın Av.Sözen yanıldığınızı düşünüyorum.Ben 10 yıldır Maliye Hazinesi aleyhine açıyorum defterdarı kayyım adayı göstererek.
Evet haklısınız, Tapu Sicil Müdürlüğüne İzafeten Hazine diye diye açmışım davayı, hazine vekilinin itirazı üzerine zaten hazine davadan haberdar olmuştur, davalı hazinedir diye düzeltmişim..
Old 11-01-2012, 11:35   #13
tuğbaatalay

bide son bir soru sorsam. davayı açmadan yanlış bişey yapmak istemiyorum. Kayyım adayını da dava açılırken mi belirteceğim. yani Davalı maliye hazinesi (kayyım adayı mal müdürü) şeklinde mi?
Old 11-01-2012, 14:17   #14
Av.SÖZEN

Buna gerek yok, dava sırasında kayyım tayini için dava açmak üzere yetki isteyeceksiniz. Kayyım tayini davasını açacaksınız. Kayyım Tayini davasında bile mal müdürü olarak belirtmeseniz de Mahkeme resen mal müdürünü kayyım tayin ediyor.
Old 08-03-2020, 21:18   #15
Av. Esma Şengüler

Arkadaşlar merhaba, üzerinden hayli vakit geçmiş fakat konuyla ilgili araştırma yapanlar olabilir. Faydalanmaları adına kaleme aldığım şu yazıyı paylaşabilirim sizlerle; yazının linki
https://esmasenguler.av.tr/blog/gayr...esi-ve-sureci/
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi