Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Arsa Payi Karşiliği Inşaat Sözleşmesi Birden Fazla Parselin Birleştirilmesi Taahhüdü Ve Birden Fazla Malikle Yapilmiş

Yanıt
Old 09-10-2020, 10:08   #1
Avukat Fidan ÇAKICI

Varsayılan Arsa Payi Karşiliği Inşaat Sözleşmesi Birden Fazla Parselin Birleştirilmesi Taahhüdü Ve Birden Fazla Malikle Yapilmiş

Herkese iyi çalışmalar. Ben site üyesi meslektaşlarıma şöyle bir soru yöneltmek istiyorum. Yüklenici ve 3 tane malik aralarında arsa payı karşılığı inşaat sözleşmesi akdediyorlar. Her malikin parseli farklı ve yüklenici bu parselleri tevhid etme taahhüddü de veriyor. Sözleşmede bu hüküm de var. Ancak yüklenici sözleşmeyi hiç ifa etmiyor. Ruhsat dahi almıyor. Parselleri de birleştirmiyor. 3 malikte neredeyse 5 yıldır bekliyor. Bir tane malik bu sürede vefat etmiş, mirasçıları var. Ben bir tane malik adına fesih ve zararların tazminine ilişkin dava açacağım. Diğer malikler vekalet vermiyor. Sorum şu; bir malik sadece kendi parseline ilişkin bu davayı açabilir mi? fesihe karar verildiğinde taraf olmayan diğer malikleri de etkiler mi? bir de yüklenici firma limited şirketi. Limited şirketinin yetkilisini de davalı olarak gösterebilir miyim? Bu davaya ilişkin tavsiyelerinize açığım, ilk defa böyle bir dava açacağım. Şimdiden teşekkürler
Old 09-10-2020, 12:16   #2
Yücel Kocabaş

Sözleşmenin feshi talepli davada, tüm parsel malikleri arasında zorunlu dava arkadaşlığı bulunmaktadır. Davanın birlikte açılması yada açılan davaya katılması veya muvafakat vermesi gerekir. Şirket tüzel kişiliğine husumet yöneltilir. Şirket yetkilisine yöneltilmez. Diye düşünüyorum.
Old 09-10-2020, 12:48   #3
Avukat Fidan ÇAKICI

Alıntı:
Yazan Yücel Kocabaş
Sözleşmenin feshi talepli davada, tüm parsel malikleri arasında zorunlu dava arkadaşlığı bulunmaktadır. Davanın birlikte açılması yada açılan davaya katılması veya muvafakat vermesi gerekir. Şirket tüzel kişiliğine husumet yöneltilir. Şirket yetkilisine yöneltilmez. Diye düşünüyorum.

Teşekkür ederim Yücel Bey. Araştırmalarımda beni bu sonuca götürmüştü, cevabınızla emin oldum artık. Acncak bir de şimdi de şu hususa takıldım. Davayı tüm maliklerle açamadığıma göre mahkemeden diğer maliklerin katılmasını sağlamasını mı talep etmeliyim ya da muvafakat için mahkeme süre mi verir bu süreç nasıl olur sizce ?
Old 09-10-2020, 13:05   #4
Yücel Kocabaş

Alıntı:
Yazan Avukat Fidan ÇAKICI
Davayı tüm maliklerle açamadığıma göre mahkemeden diğer maliklerin katılmasını sağlamasını mı talep etmeliyim ya da muvafakat için mahkeme süre mi verir bu süreç nasıl olur sizce ?

Evet,süre verir. Belirlenen sürede diğer parsel malikleri davaya katılır veya muvafakat verirse davaya devam edilir. Aksi halde davanın sıfat yokluğu ile reddine karar verilir. Yaygın kural bu şekildedir.Mahmut Coşkun (Yargıtay Üyesi) İnşaat Sözleşmelerinden Kaynaklanan Davalar 2017 isimli eseri sh. 1040 'da bu kuralı tekrarladıktan sonra " davaya muvafakat vermeyen mecburi dava arkadaşları davalı olarak gösterilir" demekte ise de ben bu son beyanı biraz kuşku ile karşılıyorum.
Old 11-10-2020, 17:53   #5
Avukat Fidan ÇAKICI

Alıntı:
Yazan Yücel Kocabaş
Evet,süre verir. Belirlenen sürede diğer parsel malikleri davaya katılır veya muvafakat verirse davaya devam edilir. Aksi halde davanın sıfat yokluğu ile reddine karar verilir. Yaygın kural bu şekildedir.Mahmut Coşkun (Yargıtay Üyesi) İnşaat Sözleşmelerinden Kaynaklanan Davalar 2017 isimli eseri sh. 1040 'da bu kuralı tekrarladıktan sonra " davaya muvafakat vermeyen mecburi dava arkadaşları davalı olarak gösterilir" demekte ise de ben bu son beyanı biraz kuşku ile karşılıyorum.
Değerli görüşleriniz ve yol göstericiliğiniz için teşekkür ederim Yücel Bey. İyi Çalışmalar.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi