Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Süre Tutum Dilekçesi

Yanıt
Old 05-03-2020, 16:16   #1
av.hakkicinar

Varsayılan Süre Tutum Dilekçesi

Merhabalar , ağır ceza dosyasında sanıklardan birisine HAGB kararı verildi , diğer sanık ise kasten öldürmeye teşebbüsten yargılanırken hakkında yaralamadan ceza verildi. Son duruşmadan sonra sadece karşı sanığın cezası için istinaf süre tutum verilmiş olup HAGB kararı için itiraz süre tutum dilekçesi verilmemiştir. Bu durumda istinaf için verilen süre tutum , itiraz için de sürenin durmasını sağlar mı?
Old 09-03-2020, 14:58   #3
Av.Barulay

Eski CMK'da düzenlenen süre tutuma ilişkin dilekçe yeni kanunumuzda yok bildiğiniz gibi. bizim verdiğimiz dilekçeler istinaf başvurusu olarak kabul ediliyor aslında. Bu sebeple CMK 273'e göre
"Kanunun İstinaf istemi, hükmün açıklanmasından itibaren yedi gün içinde..."
şeklinde düzenlendiğinden bağlantılı davalarda HAGB kararı verilen sanık için hüküm açıklanmadığı ve itiraz kanun yoluna tabi olduğu dolayısıyla itiraz için ne yazık ki bu olayda süre geçmiş olarak kabul etmek gerekiyor.
Old 09-03-2020, 20:47   #4
AHMET01

İstinafın dilekçe başlığı ile HAGB kararına karşı yapılacak itirazın başlıkları farklıdır. Fakat Süre tutumun dilekçe metninde HAGB cezası da varsa ve itirazın bu ceza yönünden de yapıldığı anlaşılıyorsa bu süre tutumu HAGB itirazı için de yapılmış kabul etmek gerekir. Sırf yanlış makama itirazın yapılmış olması dilekçeyi geçersiz hale getirmez düşüncesindeyim. Gerekçeli kararı alınca siz yine de bu kapsamda gerekçeli itirazınızı yapın derim.
Old 07-06-2021, 01:41   #5
av.bdilan

Merhaba benimde benzer bir sorum olacaktı, müvekkil hakkında HAGB kararı verildi ve tefhimen 7 günlük süre bildirildi. Ancak gerekçeli karar tebliğ edilmedi. UYAP sisteminden kontrol ettiğimde yalnızca İstinaf için süre tutum dilekçesi verilebildiğini görüyorum. HAGB'ye itiraz için süre tutum dilekçesi verebilir miyim? Ve bu dilekçeyi hangi başlık ile göndermeliyim?
Old 09-06-2021, 11:09   #6
Av. Musa TAÇYILDIZ

Alıntı:
Yazan av.bdilan
Merhaba benimde benzer bir sorum olacaktı, müvekkil hakkında HAGB kararı verildi ve tefhimen 7 günlük süre bildirildi. Ancak gerekçeli karar tebliğ edilmedi. UYAP sisteminden kontrol ettiğimde yalnızca İstinaf için süre tutum dilekçesi verilebildiğini görüyorum. HAGB'ye itiraz için süre tutum dilekçesi verebilir miyim? Ve bu dilekçeyi hangi başlık ile göndermeliyim?

Merhabalar meslektaşım; HAGB'ye itiraz için de süre tutum verebilirsiniz. Matbu süre tutum dilekçenizi HAGB için düzenlemeniz kafi.

…… AĞIR CEZA MAHKEMESİNE
GÖNDERİLMEK ÜZERE
………. MAHKEMESİNE
DOSYA NO :

HAGB
KARARINA İTİRAZ
EDEN SANIK/KATILAN : ……….

VEKİLİ : ……….

KONU : Hükmün açıklanmasının geri bırakılması kararına itiraza dair süre tutum dilekçesidir

AÇIKLAMALAR
Yukarıda numarası yazılı dosyanızın son celsesinde; sanık hakkında .... cezalandırılmasına ve HAGB kararı verilmiştir. HAGB kararı hukuka uygun olmayıp; beraat/daha fazla ceza kararı verilmesi gerekmektedir. Gerekçeli kararın tarafımıza tebliğinden sonra ayrıntılı itiraz gerekçelerini içerir dilekçemizi mahkemenize sunacağız. İşbu süre tutum dilekçemizin kabulü için mahkemenize başvurma zorunluluğu doğmuştur.

SONUÇ VE İSTEM :
Yukarıda açıkladığımız nedenlerle, süre tutum dilekçemizin kabulü ile gerekçeli kararın tarafımıza tebliğinden sonra ayrıntılı itiraz dilekçesi verme hakkımızı saklı tutarak ………. Mahkemesinin ………./………. Esas numaralı dosyası üzerinden …/…/……… tarihinde haksız ve hukuka aykırı olarak verilen hükmün açıklanmasının geri bırakılması kararının İTİRAZEN kaldırılmasına ve sanık hakkında BERAAT KARARI/DAHA FAZLA CEZA verilmesini arz ve talep ederiz.
HAGB KARARINA İTİRAZ EDEN
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi