Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

CMK müdafiliğinde ek takipsizlik kararına itiraz.

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 06-03-2020, 12:07   #1
drako

Varsayılan CMK müdafiliğinde ek takipsizlik kararına itiraz.

Cmk vekili olarak görev aldığım hakaret-tehdit-kasten yaralama suç isnadiyla hakkında soruşturma başlatılan mağdur çocukların babası hakkında ek takipsizlik kararıyla hakaret ve tehdit hakkında kyok verilmiş.Şimdi kafama takılan husus ise bu karara itiraz etmem gerekir mi hususu.Zira itiraz edersem itiraz masrafları çıkacak ve bunu mağdurların annesinin talimati olmadan gerçekleştirmiş olacağım.Ama itiraz etmezsem de benim sorumluluğum doğacak diye düşünüyorum.Bu durumda itiraz etmem gerekir mi?İtiraz etsem de sonuç alamayacağımızı düşünüyorum.Kasten yaralamadan zaten kovuşturma aşamasına geçilmiş.Ama prosedür gereği itiraz etmem gerekir mi?

Yine kovuşturma aşamasında şikayetinden vazgeçen mağdur çocuk hakkında da görevlendirmem devam eder mi?Yoksa benim de artık takip etmemem mi gerekir.Tedbir amaçlı duruşmalara yine de katılıyorum ama emin olamadım.Mahkeme zira davayı takip etmem konusunda da herhangi bir karar vermedi.

Şimdiden teşekkürler değerli meslektaşlarım.
Old 10-03-2020, 09:29   #2
Av.Barulay

MAhkeme davayı takip etme noktasında zaten bir karar vermez. Sizin bu yükümlülüğünüz Zorunlu Müdafilikten ötürü CMK ve CMK yönetmeliğinden kaynaklı.

Belirtmem gerekir ki burada süreç yönetimi tamamen size ait. Soruşturmayı ve kovuşturmayı tıpkı kendi davanız gibi takip etmelisiniz. Yani eğer hakaret-tehdit yönünden yeterli delil olduğunu düşünüyorsanız mutlaka itiraz edin.

Şayet zaten böyle bir durum yok ise buna gerek yok. CMK servisi sizden neden itiraz etmediğinizi sormaz. Bizim işimiz sadece yargıyı yük altında bırakmak değil hukuku gerçekleştirmek.

Not: Şüpheli-Sanık Müdafiiliğinde yeniden değerlendirilmesi açısından herhalükarda itiraz etmek şart ve bu, servis tarafından isteniyor diye de belirteyim.

Kovuşturma nöbetiniz açıksa aynı kişiler için kovuşturmada da göreviniz devam eder yani bu kişiler için kovuşturma müdafisi olarak atanırsınız. Yönetmelikten kaynaklı bir durum. Kişi, şikayetinden kovuşturma aşamasında vazgeçerse dava düşecektir.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi