Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

Bipolar Bozukluk Ve Boşanma-Kusur Ehliyeti-Vasi Atanması

Konuyu Kilitleyin
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 29-07-2015, 13:40   #1
Konuk

Varsayılan Bipolar Bozukluk Ve Boşanma-Kusur Ehliyeti-Vasi Atanması

Selamlar,
Ben 34 yaşında,2 çocuk annesi,13 ve 9 yaşlarında,16 yıllık evliyim.2013 yılından bu tarafa bipolar bozukluk manik depresif tedavisi görmekteyim.16 yıl almanyada yaşadım.eşim alman vatandaşı.
Hastalığım boyunca 2 mani atağı geçirdim.2. Atakta malesef eşimi aldattım.eşimde beni dedektifle takip ettirerk bunu belgelemiş.şimdide beni video ve resimlerle ses kayıtlarıyla tehdit ediyor.beni evden attı ve türkiyeye gönderdi.sonra kendiside gelerek bana zorla boşanma protokolü imzalattı.halen tebligatı almadık.şuanda hastalığım stabil durumda ve tebligatı alınca davayı temyiz etcem.hastalık dönemimde çok korktuğum için buna cesaret edememiştim.bu süre içinde almanyaya gittim.ve psikoloğumun ilaçlarımı değiştirmesile ve desteğiyle kendime geldim.aylarca depresyon tedavisi gördüm.çocuklatımla görüştürmediler.
benim sorum şu mani döneminde yapmış olduğum hatadan dolayı (zina) hukuki yönü ne olur?boşanma durumunda.almanyadaki ve burdaki doktorum bipolar hastalarının ilaçlarını almadıkları zaman yapabileceklwrini söylüyorlar.2.çocuklarımın velayetini alabilirmiyim?eşimi ailesi bemden ayrılır ayrılmaz evlendirmek istıyorlar ve şuanda eşim o bayanla görüşüyor.çocuklarımla pikniklere lunaparklara gidiyorlar.daha doğrusu gizli gizli bayana çocukları alıştırmaya çalışıyorlar.benle evliyken başlamıştı ilişkileri ve ben bunu ispatlamıştım ama eşim telefonuma el koyduğu için bütün delillerim silindi.eşimin fikri beni çocuklarımla asla görüştürmemek ve gizli görüşüyorum çocuklarımla.büyük oğluma dahi beni takip ettirip herşeyi amlatmışlar.annen babanı aldattı demişler.bende oğluma hasta olduğumu ve biletek yapmadğımı anlattım.annemsin ve yapacak birşeyimm yok diyor yinede bazen soğuk bazen annecim falan diyor.ergenlik çağına girdiğini anlattı bana.bu nedenle bazen sinirli olabiliyorum anne dedi.küçük oğlumun hiçbirleyden haberi yok hala boşandığımızı bile kavramış değil.bütün aileme akrabalarıma eşim bu olayı anlattı yakın arkadaşlarımı tamamen rezil olmuş durumdayız ailecek.ve kimse bu hastalığı bilmediği için amlayamıyorda.babacığım günlerce mani ataklarını anlatmaya çalıştı doktorlara gidip bilgi aldılarsada ailemi rezil ettim diye kimse yüzüme bakmıyor.bir yan çocuklarımın hasreti diğer yandan hastalıkla mücadele birde hepsinin üstüne eşimin ve ailesinin twhditleri....bana yardımcı olursanız çok sevinirim.cevabınızı sabırsızlıkla bekliyorum.hukuken ne yapabilirim?ellerindeki tehdit edildiğim belgeleri nasl toplatabilirim?
Teşekkür ederim.
Old 31-07-2015, 12:21   #2
Av.Habibe YILMAZ KAYAR

Sn.Katılımcı,
Alıntı:
beni video ve resimlerle ses kayıtlarıyla tehdit ediyor...ellerindeki tehdit edildiğim belgeleri nasl toplatabilirim?
1-Eşinizin ve ailesinin tehditlerine karşı savcılığa suç duyurusunda bulunabilir suç oluşturan kayıt ve fotoğraflara elkonmasını isteyebilirsiniz.
Ayrıca savcılıktan veya doğrudan aile mahkemesinden koruma kararı isteyebilirsiniz.

Alıntı:
bana zorla boşanma protokolü imzalattı.halen tebligatı almadık
.
2-Zorla boşanma protokolü imzalasanız bile duruşmaya gitmeyerek veya giderek duruşmada bu protokolü kabul etmediğiniz ve boşanmayı istemediğinizi söylemeniz halinde protokol yürürlüğe girmeyecek ve anlaşmalı boşanma gerçekleşmeyecektir.
Bu durumda dava çekişmeli boşanma dolarak sürdürülecektir.

Alıntı:
benim sorum şu mani döneminde yapmış olduğum hatadan dolayı (zina) hukuki yönü ne olur?boşanma durumunda.almanyadaki ve burdaki doktorum bipolar hastalarının ilaçlarını almadıkları zaman yapabileceklwrini söylüyorlar. eşimi ailesi bemden ayrılır ayrılmaz evlendirmek istıyorlar ve şuanda eşim o bayanla görüşüyor.çocuklarımla pikniklere lunaparklara gidiyorlar.daha doğrusu gizli gizli bayana çocukları alıştırmaya çalışıyorlar.benle evliyken başlamıştı ilişkileri ve ben bunu ispatlamıştım ama eşim telefonuma el koyduğu için bütün delillerim silindi
3-Davanız çekişmeliye döndüğünde eşiniz kusurunuzu kanıtlamak durumundadır.Yaşamış olduğunuz tıbbi sorun kusurlu sayılan eyleminize yol açmışsa ve bunu kanıtlayabilirseniz tazminat sorumluluğundan kurtulabilirsiniz.
Boşanmak istemiyorsanız eşinizin de kusurlu olduğunu kanıtlayacak savunma yapabilir ve delillerinizi sunabilirsiniz.Boşanma konusunda kararı hakim verecektir.

Alıntı:
çocuklarımın velayetini alabilirmiyim
4-Dava sırasında ve boşanma halinde çocukların kimin yanında kalacağı çocukların menfaatleri ve görüşlerini dikkate alınarak kararlaştırılacaktır.
Velayetin size verilmemesi durumunda çocuklarla kişisel ilişki kurma hakkınız olacaktır.

5- Yaşadığınız tıbbi sorununun fiil ehliyetinizi ortadan kaldırıp kaldırmadığı bu davada önemli olacaktır.Eğer fiil ehliyeti konusunda yeteri kadar kuşkuyu hakim taşırsa e tarafınıza vasi atanması için Sulh Hukuk Mahkemesine bildirimde bulunacaktır.Vasi atanırsa tebligatın vasiye yapılması ve davanın vasi aracılığı ile yürütülmesi gerekir.

Her aşamada bir avukattan destek almanız uygun olacaktır.Mali durumunuz elverişli değilse baro adli yardım servisine başvurmanızı öneriyoruz.
Old 31-07-2015, 23:36   #3
Konuk

Teşekkür ederim
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi