Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

Eşim Boşanma Davasi Açmiyor

Konuyu Kilitleyin
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 29-07-2015, 10:43   #1
SİTARE

Varsayılan Eşim Boşanma Davasi Açmiyor

merhaba 8 yıllık evli bi bayanım bir çocuğumuz var 5 yaşında erkek.eşim sürekli maddi sorunlar yaşıyor kredi kartı borcum var herkese borcum var gibi şeyler söylüyor 6-7 sene kadar asgari ücretle çalıştı ev kira 1 senedir başka işe girdi maaşı 2000 civarında ama 2-3 ayda bir veriyolar diyor sigortasıda aldığı ücretten yatıyor.ben 2 senedir çalışıyorum maaşım 1600 fakat şirket asgari ücret gösteriyor.hiç bir konuda anlaşamıyoruz konuştuğumuz şeyleri hayır öyle demedin yada ben demedim gibi savunmalarla reddediyor 2 sefer tokat ve saçımı yolma şeklinde şiddet uyguladı küfür hakaret sürekli var psikolojik baskıda var fakat nasıl kanıtlarım bilmiyorum.ailemle aynı semtte oturmamızı istemiyor işime çok yakın fakat seni onlardan uzaklaştırcam benimkiler 2 saatlik yoldalar uzaklar diyo.kendini herkesten ver herşeyden üstün görüyor tembel sorumsuz evin tamir boya vs.hiç bi işi ile ilgilenmez ben verim parayı yaptıralım derim onada izin vermez aldığın sakızı dahi yazacaksın maaşıın hesabını verceksin derdi eve bir gün dahi para bırakmadfı ben çalışmazkende.içkisi yok diğer durumları bilmiyorum
3 ay önce düzel biraz deyip yalvarmamam rağmen hayır dedi sana zehir etcem hayatı ben mutlu değilsem sende olma vs..dedi
bende çocuğu alıp evden ayrıldım hafta sonları çocugu alıyo baskı yapıyo 10 gün getirmeyim aileme bırakacam diye ben kabul etmiyorum.şimdiyse bir bahaneyle evde kalmamız gerektiğini söyledim o gelmiyo fakat hadi artık sokakta kaldım çıkın diyo bende oğlumun huzuru için çıkmak istemiyorum hem boşanmak istiyor boşanma davasını o açacaktı ama açmıyo sen aç diyo bende masraflarından dolayı açmak istemiyorum eve gelmemesi için ne yapabilirim çocuğumun velayetini alırmıyım barodan ücretsiz avk verirlermi çocuk nafakası çok karışık kafam zor durumdayım oğlum evde çok mutlu kalabalık yerde olmak istemiyor.o yüzden tek başıma bi hayat için paraya ihtiyacım olcak avukat parası ödemek istemiyorum ne yapmalıyım
yardımcı olursanız sevinirim.
Old 29-07-2015, 15:49   #2
Av.Denizcan Sarıkaya

Sayın konuk

Öncelikle geçmiş olsun. Boşanma davasında davayı açan tarafın iddialarını kanıtlaması gerekmektedir. Hakim sunulan delilleri serbestçe takdir eder.Eşinizin size uyguladığı fiziksel/psikolojik şiddet için sağlık kuruluşundan rapor alabilirsiniz. Aynı şekilde bu duruma şahit olan kişilerin tanık olarak mahkemede dinlenilmesini talep edebilirsiniz. Eşinizin küfür ve hakaretlerine dair elinizde delil niteliğine haiz olan şeyler varsa bunları da mahkemeye sunabilirsiniz. Nitekim bütün bilgi ve belgeler ışığında eşinizin kusurlu olduğunu ispatladığınız takdirde boşanmaya karar verilecektir.

Boşanma davası sürecinde gerek kendiniz gerek çocuğunuz için tedbir nafakası talep edebilirsiniz. Boşanmanın gerçekleşmesi ve kararın kesinleşmesinden sonra bu nafakalara yoksulluk ve iştirak nafakası olarak devam edilmesini isteyebilirsiniz. Tarafların sosyo-ekonomik durumları nazara alınarak mahkemece uygun bir nafaka bedeli belirlenecektir. Aynı şekilde maddi-manevi zararlalarınızın tazminini talep etme hakkınız mevcuttur.

Çocuğunuzun yaşını da göz önünde aldığımızda velayetin size verilmesi muhtemeldir.

Yine Aile Mahkemesine başvurarak 6284 sayılı yasadan kaynaklanan koruma tedbirlerinin uygulanmasını talep edebilirsiniz. Mahkeme talebinizi ivedilikle sonuçlandıracaktır. Hakim tarafından verilebilecek örnek tedbir kararları aşağıdadır. Size uygun olanlarını talep edebilirsiniz. Bu talep masrafsızdır. Şiddet gördüğünüzü beyan etmeniz yeterlidir. Şiddet, tehdit, korkutma, fiziksel, sözlü ve ekonomik olabilir..
Alıntı:
Hâkim tarafından verilecek önleyici tedbir kararları
MADDE 5. (1) Şiddet uygulayanlarla ilgili olarak aşağıdaki önleyici tedbirlerden birine, birkaçına veya uygun görülecek benzer tedbirlere hâkim tarafından karar verilebilir:

a) Şiddet mağduruna yönelik olarak şiddet tehdidi, hakaret, aşağılama veya küçük düşürmeyi içeren söz ve davranışlarda bulunmaması.

b) Müşterek konuttan veya bulunduğu yerden derhâl uzaklaştırılması ve müşterek konutun korunan kişiye tahsis edilmesi.

c) Korunan kişilere, bu kişilerin bulundukları konuta, okula ve işyerine yaklaşmaması.

ç) Çocuklarla ilgili daha önce verilmiş bir kişisel ilişki kurma kararı varsa, kişisel ilişkinin refakatçi eşliğinde yapılması, kişisel ilişkinin sınırlanması ya da tümüyle kaldırılması.

d) Gerekli görülmesi hâlinde korunan kişinin, şiddete uğramamış olsa bile yakınlarına, tanıklarına ve kişisel ilişki kurulmasına ilişkin hâller saklı kalmak üzere çocuklarına yaklaşmaması.

e) Korunan kişinin şahsi eşyalarına ve ev eşyalarına zarar vermemesi.

f) Korunan kişiyi iletişim araçlarıyla veya sair surette rahatsız etmemesi.

g) Bulundurulması veya taşınmasına kanunen izin verilen silahları kolluğa teslim etmesi.

ğ) Silah taşıması zorunlu olan bir kamu görevi ifa etse bile bu görevi nedeniyle zimmetinde bulunan silahı kurumuna teslim etmesi.

h) Korunan kişilerin bulundukları yerlerde alkol ya da uyuşturucu veya uyarıcı madde kullanmaması ya da bu maddelerin etkisinde iken korunan kişilere ve bunların bulundukları yerlere yaklaşmaması, bağımlılığının olması hâlinde, hastaneye yatmak dâhil, muayene ve tedavisinin sağlanması.

ı) Bir sağlık kuruluşuna muayene veya tedavi için başvurması ve tedavisinin sağlanması.

(2) Gecikmesinde sakınca bulunan hâllerde birinci fıkranın (a), (b), (c) ve (d) bentlerinde yer alan tedbirler, ilgili kolluk amirlerince de alınabilir. Kolluk amiri evrakı en geç kararın alındığı tarihi takip eden ilk işgünü içinde hâkimin onayına sunar. Hâkim tarafından yirmidört saat içinde onaylanmayan tedbirler kendiliğinden kalkar.

(3) Bu Kanunda belirtilen tedbirlerle birlikte hâkim, 3/7/2005 tarihli ve 5395 sayılı Çocuk Koruma Kanununda yer alan koruyucu ve destekleyici tedbirler ile 4721 sayılı Kanun hükümlerine göre velayet, kayyım, nafaka ve kişisel ilişki kurulması hususlarında karar vermeye yetkilidir.

(4) Şiddet uygulayan, aynı zamanda ailenin geçimini sağlayan yahut katkıda bulunan kişi ise 4721 sayılı Kanun hükümlerine göre nafakaya hükmedilmemiş olması kaydıyla hâkim, şiddet mağdurunun yaşam düzeyini göz önünde bulundurarak talep edilmese dahi tedbir nafakasına hükmedebilir.

Bütün bu işlemleri avukat aracılığıyla yapmanız yararınızadır. Adli yardımdan yararlanmak için belirli şartların gerçekleşmesi gerekmektedir. Bulunduğun yerin en yakın Baro Adli Yardım servisine başvurarak bilgi alabilirsiniz. Ön bilgi için aşağıdaki linki inceleyiniz.
http://www.istanbulbarosu.org.tr/Doc...im/tanitim.htm
Old 12-08-2015, 15:42   #3
sitare

Varsayılan kanıtım yok

bişe daha öğrenmek istiyorum eve gelmiyo eşim 20 gündür sadece gelip banyo edip kirlilerini bırakıp çıkıyo haftada bir iki sefer.3 aydır ayrıyız önce ben gitmiştim evden.
darp küfür vs. hiçbi kanıtım yok elimde mahkemeye ne diyim içkiside yok ama psikolojik olarak hasta olduğunu düşünüyorum sadece bana çektiriyo hakim karşısında çok efendi ve magduru oynayacaktır eminim buna ben çözemedimki niye böyle oluyo hakim onu nasıl çözer
boşamazmı mahkeme delilim olmadan tanıklık yapacak birini bulamam kimse yanaşmaz
teşekkürler..
Old 14-08-2015, 11:41   #4
Av.Habibe YILMAZ KAYAR

Sn.Katılımcı,

1-Boşanma davasında hakim tarafların duruşmadaki duruş/tavırlarına göre değil dosyadaki delillere göre karar verecektir.

2-Sigortalı olduğunuz için barodan adli yardım almanız zor görünüyor.Boşanmak istiyorsanız seçeceğiniz bir avukat aracılığı ile davanızı açmanız gerekmektedir.

3-Boşanma davası olmadan da nafaka talepli dava açabilirsiniz.

4-Yargılama aşamasında herkes iddiasını kanıtlamakla yükümlüdür.Yakınlarınız dahil tanık gösterebilir ve varsa diğer delillerinizden yararlanabilirsiniz.

Daha ayrıntılı bilgi için bir avukattan doğrudan hukuki destek almanız yararınızadır.
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi