Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

Şehit Maaşı ve Şehit olan kişiden kalan tazminata haciz konulabilir mi

Konuyu Kilitleyin
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 23-07-2015, 18:48   #1
Konuk

Varsayılan Şehit Maaşı ve Şehit olan kişiden kalan tazminata haciz konulabilir mi

Kolay gelsin. Hoş bir konu değil ancak. İnsanın başına ne geleceği ne zaman ne olacağı , ne yaşayacağımızı bilmediğimiz bir dönemde yaşıyoruz.
Size sorum şu ; ben resmi bir devlet memuruyum. Eşimin şiddetlerinden dolayı maaşımdaki haciz ve icra işlemleri devam etmekte ve eşimden hiçbir zararım tazmin edilmeden boşanmak zorunda bırakıldım. Konu üst düzey hukuksal süreçte itirazlarımız değerlendirilen bir süreçte halen devam ediyor.
Doğuda görev yapıyorum ve asla böyle bir şey olmasını hiç kimse istemez ancak ; olurda vatanım, memleketim uğruna şehit olduğum takdirde ; maaşımdaki icra işlemi henüz çok küçük yaşta olan çocuğuma bağlanacak olan şehit aylığından kesilmeye devam eder mi ? Ve yine eski bir memurum . Ve devletin şehitlerimizin ailelerine ödediği tazminat ; ailem reddi miras yaparak ; küçük çocuğum adına kaldığında bu tazminattan tahsil edilir mi ? Bu konu ile ilgili kanun maddelerimiz var mıdır ? Var ise hangileridir ?
Ayrıca ; kendim bir miras yazısı bırakabilir ve çocuğuma devlet tarafından bağlanacak her türlü maddi ve manevi hakkın kullanım hakkının çocuğumun örneğin ; 25 yaşına gelinceye kadar sadece kendisine ait olmasını isteyebilir miyim ? Babamız evlilik birliğimiz boyunca hem bana hem de çocuğa şiddet uyguladı. gerçi evlilik birliğinden sonra da şiddetleri devam etti. Ve çocuğumun bakımında maddi ve manevi olarak tarafıma hiçbir desteği olmadı. Başka bir bayanla hayat yaşıyor. Çocuğum annemin elinde doğdu ve benim ailemi ailesi olarak benimsedi, ben ve ailemle birlikte çok mutlu ve mesut . Bu halde ; çocuğumun da velayetinin aileme bırakılmasını ve hatta eşimin ailesinden hiçbirini küçük çocuğum tanımadığından da ruhsal sağlığı ve huzuru bozulacağından eşimin aile üyelerine de gerekçelerini açıklayarak vasiliğin bırakılmaması konusunda bir vasiyet düzenletebilir miyim ? Ve nasıl yapabilirim ? Bir avukat yardımı almam gerekli mi ? Kendim de yapabilir miyim ? Ne şekilde yapmalıyım ?
konu biraz size tuhaf gelebilir ancak doğuda yaşadıklarımız bize her şeyi ve özellikle de bizden sonra sevdiklerimizin mağdur olmaması için önlem ve tedbir almayı düşündüryor . iyi akşamlar . . . Kalpleriniz ile bizimle olduğunuzu biliyoruz . . .
Old 28-07-2015, 18:35   #2
av.murat kılıç

Alıntı:
Yazan Konuk
Kolay gelsin. Hoş bir konu değil ancak. İnsanın başına ne geleceği ne zaman ne olacağı , ne yaşayacağımızı bilmediğimiz bir dönemde yaşıyoruz.
Size sorum şu ; ben resmi bir devlet memuruyum. Eşimin şiddetlerinden dolayı maaşımdaki haciz ve icra işlemleri devam etmekte ve eşimden hiçbir zararım tazmin edilmeden boşanmak zorunda bırakıldım. Konu üst düzey hukuksal süreçte itirazlarımız değerlendirilen bir süreçte halen devam ediyor.
Doğuda görev yapıyorum ve asla böyle bir şey olmasını hiç kimse istemez ancak ; olurda vatanım, memleketim uğruna şehit olduğum takdirde ; maaşımdaki icra işlemi henüz çok küçük yaşta olan çocuğuma bağlanacak olan şehit aylığından kesilmeye devam eder mi ? Ve yine eski bir memurum . Ve devletin şehitlerimizin ailelerine ödediği tazminat ; ailem reddi miras yaparak ; küçük çocuğum adına kaldığında bu tazminattan tahsil edilir mi ? Bu konu ile ilgili kanun maddelerimiz var mıdır ? Var ise hangileridir ?
Ayrıca ; kendim bir miras yazısı bırakabilir ve çocuğuma devlet tarafından bağlanacak her türlü maddi ve manevi hakkın kullanım hakkının çocuğumun örneğin ; 25 yaşına gelinceye kadar sadece kendisine ait olmasını isteyebilir miyim ? Babamız evlilik birliğimiz boyunca hem bana hem de çocuğa şiddet uyguladı. gerçi evlilik birliğinden sonra da şiddetleri devam etti. Ve çocuğumun bakımında maddi ve manevi olarak tarafıma hiçbir desteği olmadı. Başka bir bayanla hayat yaşıyor. Çocuğum annemin elinde doğdu ve benim ailemi ailesi olarak benimsedi, ben ve ailemle birlikte çok mutlu ve mesut . Bu halde ; çocuğumun da velayetinin aileme bırakılmasını ve hatta eşimin ailesinden hiçbirini küçük çocuğum tanımadığından da ruhsal sağlığı ve huzuru bozulacağından eşimin aile üyelerine de gerekçelerini açıklayarak vasiliğin bırakılmaması konusunda bir vasiyet düzenletebilir miyim ? Ve nasıl yapabilirim ? Bir avukat yardımı almam gerekli mi ? Kendim de yapabilir miyim ? Ne şekilde yapmalıyım ?
konu biraz size tuhaf gelebilir ancak doğuda yaşadıklarımız bize her şeyi ve özellikle de bizden sonra sevdiklerimizin mağdur olmaması için önlem ve tedbir almayı düşündüryor . iyi akşamlar . . . Kalpleriniz ile bizimle olduğunuzu biliyoruz . . .

Sayın Katılımcı,

-Yazdıklarınızdan maaşınızdaki haczin devam ettiği ve şayet şehit olursanız şehitlik maaşınızda ve mirasçılarınıza ödenecek bedel üzerinde haczin devam edip etmeyeceğini sormaktasınız. 2004 sayılı İcra ve İflas yasasına göre 82.maddesine göre şehit aylığına ve diğer ödemelere haciz konulamayacağını düşünmekteyim. Aşağıda madde metni vardır.

9. Memleketin ordu ve zabıta hizmetlerinde malul olanlara bağlanan emeklilik maaşları ile bu hizmetlerden birinin ifası sebebiyle ailelerine bağlanan maaşlar ve ordunun hava ve denizaltı mensuplarına verilen uçuş ve dalış tazminat ve ikramiyeleri,

Askeri malullerle, şehit yetimlerine verilen terfi zammı ve 1485 numaralı kanun hükmüne göre verilen inhisar beyiye hisseleri,

10. Bir muavenet sandığı veya cemiyeti tarafından hastalık, zaruret ve ölüm gibi hallerde bağlanan maaşlar,

11. Vücut veya sıhhat üzerine ika edilen zararlar için tazminat olarak mutazarrırın kendisine veya ailesine toptan veya irat şeklinde verilen veya verilmesi lazım gelen paralar, .....

haczedilemez..

-Diğer sorunuz; olası bir vefat durumunda daha önceden hazırladığınız bir vasiyet ile çocuğun velayetinin babaya değilde kendi ailenize verilmesini isteyebilir miyim? şeklinde olup kanaatimce bu mümkün değildir. Çünkü velayet konusunda taraflar serbestçe tasarruf etme hakkına sahip değildir. Mahkeme uluslararası anlaşmalar ve iç hukuktaki yasalar gereği Çocuğun yüksek menfaatini gözetmek ; velayeti ve vesayeti kendisi için en iyi olacak yere vermek durumundadır. Vasiyet ile velayet ilişkilerinin tesis edilmesinin mümkün olmadığını düşünüyorum.

-Bir avukattan doğrudan hukuki yardım almanızı öneriyoruz.

-Çocuğunuzla birlikte sağlıklı ve uzun bir hayat dileriz.

Kolay Gelsin.
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi