Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

dava acildi ama adres tespiti yok

Konuyu Kilitleyin
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 13-06-2015, 23:00   #1
Konuk

Varsayılan dava acildi ama adres tespiti yok

Merhaba ben esimle sorunlarim vardi kendisi yurt disinda bosanma davasi actim ama adresine ulasamadihimiz icin dava öylece duruyor avukatimda pek bilgi vermiyor ben magdurum kendime ait hicbirseyim yok ne maas ne is ne bir destek 4 tane cocukla kalakaldim cocuklar ufak oldugu icin calisamiyorum da tek avantajim ev esimin annesinin olmasi anneside hayatta degil kendisi esim yurt disinda haber alamiyoruz ben nasil bir yardim alabilirim nereye kime gitmeliyim vakiflara gittim bi kac kez sadece aldigim yardim iki ayda bir cocuk basi 35 tl ne yapabilirim bir fikir verirseniz veya hakkimi arayabilecegim bir adres cok iyi olurdu birde birsey daha esimin adresine ulasilmadigi takdirde davanin seyri ne olur ben elimde konusmalari dokumlerle dava actim ama avukatim bana adrese ulasilamazsa dava duser dedi sonrada yok devam eder dedi anlam veremedim bir turlu uardimci olursaniz sevinirim simdiden teşekkür ediyorum sizlere saolun
Old 14-06-2015, 13:37   #2
Av.Habibe YILMAZ KAYAR

Sn.Katılımcı,

Bir dava açıldığında ,davalıya tebligat zorunludur.Gizli gizli dava yürütülmez.Karşı tarafa savunma hakkı tanınması gerekir.

Tebligat sadece başlangıçta değil,ön inceleme tamamlanıp tahkikat aşamasına geçildiğinde belirlenen duruşma tarihinin bildirimi için ve dava sonucunda karar verildiğinde gerekçeli kararın tebligiiçin de gereklidir.

Yani tebligat olmassa dava başlamaz,dava düşmez ve fakat tebligat yapılıncaya kadar yargılama başlamaz.

Bu nedenle tebligata elverişli adres konusunda avukatınıza destek olmanız yararlı olacaktır.

Masrafları karşılayamıyorsanız Mahkemeden adli yardım talep edebilirsiniz.

Mali destek bakımından
1-Mahkemeden tedbir nafakası kararı verilmesini isteyebilirsiniz.karar verildiğinde ve tebligat yapabilirseniz eşinize miras yolu ile intikal eden konut kayına haciz ve isterseniz satış isteyebilirsiniz.

2-Kaymakamlıkların sosyal yardım bürolarına başvurabilirsiniz.
Old 14-06-2015, 22:51   #3
Konuk

Cvp icin cok tesekkur ederim ancak adres tespitini yapamiyoruz esimle normalde cocuklar internet uzrinden iletisim halinde ama adres bilgisini vermiyor Turkiyeye de gelmiyor yani diyelim ki ben dava acali 2 sene oldu 2 sene icinde adres tespiti olmaz da karsi tarafa tebligat gitmedi diyelim nasil olacak buis yada adam bir yerde öldü ancak haberimiz yok ulasamadik diyelim bu durumda ben hic bosanamiyacakmiyim bu isin bir cikis yolu olmali ben adres icin avukata yardimci olmaya calisiyorum lakin bende hicbirsey yapamiyorum adam vermiyor adresini ne yapabilirim ki ayrica gittigi ülkenin vatandaşlığına gecmis nasil bir yol izleyebilirim bu durumda
Cok saolun cok Teşekkürler cevaplar icin
Old 17-06-2015, 15:48   #4
ssblll

Mahkemeden eşinizin adresinin tespit etmesini talep edebilirsiniz. Böylece Mahkeme Bakanlık aracılığı ile eşinizin bulunduğu ülkede ki ilgili kurumlara başvuracak ve eşinizin adresini boşanma davanıza bildirecektir. Eşiniz o ülkenin vatandaşlığını kazanmış adres tespiti daha kolay sağlanabilir. Ancak bu işlemler için mahkeme bir takım evrakları tercüme etmenizi talep edecektir. Bunların yapılması masraflı olacağından sayın Av. Habibe Yılmaz Kayar'ın da belirttiği gibi adli yardım talebinde bulunabilirsiniz.
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi