Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

bosandiktan sonra vatandaslik alabilirmiyim?

Konuyu Kilitleyin
Old 07-10-2012, 13:04   #1
Konuk

Varsayılan bosandiktan sonra vatandaslik alabilirmiyim?

Ben Azeriyim?esim Turk. 1996-ci yilda evlilik hayatina girdik. 2 mukemmel cocuklarimGecen sene 2011 yilinda ayrildik. Azerbaycan yasasiyla, Turk yasasiyla hala evliyik. Cocuklarim Turk vatandasi. Kac senelerdir esimden benim de Turk vatandasligimi almasini rica ettim, amma bosuna. Olmaz dedi.15 yillik evlilik hayatim olduguna bakmayarak vatandaslik alamadim. lutfen bana bir bilgi verebilirmisiniz, ben vatandaslik alabilirmiyim? Alabilirsem, nasil? Tesekkur ederim cevap verseniz
Old 08-10-2012, 08:55   #2
Av.Tuğba Elmas

Sayın konuk, Türk vatandaşlığına geçmenin şartlarına ilişkin kanun maddesi uyarınca aşağıda belirtilen şartları taşımanız gerekmektedir. Türk vatandaşlığına geçmek için şahsen başvuru yapmanız gerekmektedir. Hak kaybına uğramamanız için bir avukata başvurmanızı tavsiye ediyoruz..

Alıntı:
Türk Vatandaşlığı Kanunu

Başvuru için aranan şartlar

MADDE 11 - (1) Türk vatandaşlığını kazanmak isteyen yabancılarda;

a) Kendi milli kanununa, vatansız ise Türk kanunlarına göre ergin ve ayırt etme gücüne sahip olmak,

b) Başvuru tarihinden geriye doğru Türkiye'de kesintisiz beş yıl ikamet etmek,

c) Türkiye'de yerleşmeye karar verdiğini davranışları ile teyit etmek,

ç) Genel sağlık bakımından tehlike teşkil eden bir hastalığı bulunmamak,

d) İyi ahlak sahibi olmak,

e) Yeteri kadar Türkçe konuşabilmek,

f) Türkiye'de kendisinin ve bakmakla yükümlü olduğu kimselerin geçimini sağlayacak gelire veya mesleğe sahip olmak,

g) Milli güvenlik ve kamu düzeni bakımından engel teşkil edecek bir hali bulunmamak,

şartları aranır.

(2) Türk vatandaşlığını kazanmak isteyen yabancılarda, yukarıda sayılan şartlarla birlikte, taşıdıkları devlet vatandaşlığından çıkma şartı da aranabilir. Bu takdirin kullanılmasına ilişkin esasların tespiti Bakanlar Kurulunun yetkisindedir.
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi