Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

Eşin Dışındaki Aile Bireylerinin Şiddet Uygulaması

Konuyu Kilitleyin
Old 13-09-2011, 11:16   #1
Konuk16

Soru Eşin Dışındaki Aile Bireylerinin Şiddet Uygulaması

selamlar ben istanbuldan yazıyorum 16 yıllık evliyim benim sıkıntım kayınpederim ile beni sürekli aşağılıyor hakaretler ediyor beni insan yerine koymuyor bana xxx diyor onun bunun ç. diyor bütün gün evde benim temizlik yapmamı hareket etmemi kısıtlıyor görümcemin oğluda bizle kalıyor 25 yaşında o da sabahtan akşama kadar evde onu tutup oğlunu evden çıkartıyorlar benim iki oğlum var okuyorlar ve her okul açılmasına yakın bizi evden kovuyorlar borçlarını ödetip elimizde avucumuzda ne varsa aldıktan sonra hadi siz gidin ev ev üstüne olmuyor diyorlar borçları birikince de kirada yapamıyorsanız gelin buraya ben çok kötüyüm ruhsal olarak beni yönlendirmenizi istiyorum eşim asgari ücret alıyor ve borçlarımız var ne yapacağımm nasıl yapacağım bilemiyorum eşyalarımıda dağıttılar onların eşyalarıyla duruyorum şuan özet olarak bunları yazabiliyorum saygılarımla
Old 13-09-2011, 13:24   #2
Av.Özlem PEKSÜSLÜ

Alıntı:
Yazan Konuk16
selamlar ben istanbuldan yazıyorum 16 yıllık evliyim benim sıkıntım kayınpederim ile beni sürekli aşağılıyor hakaretler ediyor beni insan yerine koymuyor bana xxx diyor onun bunun ç. diyor bütün gün evde benim temizlik yapmamı hareket etmemi kısıtlıyor görümcemin oğluda bizle kalıyor 25 yaşında o da sabahtan akşama kadar evde onu tutup oğlunu evden çıkartıyorlar benim iki oğlum var okuyorlar ve her okul açılmasına yakın bizi evden kovuyorlar borçlarını ödetip elimizde avucumuzda ne varsa aldıktan sonra hadi siz gidin ev ev üstüne olmuyor diyorlar borçları birikince de kirada yapamıyorsanız gelin buraya ben çok kötüyüm ruhsal olarak beni yönlendirmenizi istiyorum eşim asgari ücret alıyor ve borçlarımız var ne yapacağımm nasıl yapacağım bilemiyorum eşyalarımıda dağıttılar onların eşyalarıyla duruyorum şuan özet olarak bunları yazabiliyorum saygılarımla

Kayınbederinizin hakaret ve sövme suçundan dolayı cezalandırılması istemiyle C.Başsavcılığına şikayette bulunabilirsiniz.

Ayrıca ödediğiniz borçları ispatlamanız mümkün ise ve borç olarak vermiş olmanız durumunda alacak davası da açabilirsiniz diye düşünüyorum.

Hak kaybına uğramamanız için doğrudan bir avukattan hukuki yardım almanızı öneririm.
Old 13-09-2011, 14:15   #3
kezzy

Sayın katılımcı;
4320 Sayılı Ailenin Korunması Hakkındaki yasa ve ilgili yönetmelik hükümlerine göre, şiddet, aile bireyinin fiziksel, cinsel, ekonomik veya psikolojik zarar görmesiyle veya acı çekmesiyle sonuçlanması muhtemel hareketleri, buna yönelik tehdit ve baskıyı ya da özgürlüğün keyfî engellenmesini de içeren, toplumsal veya özel alanda meydana gelen fiziksel, cinsel, psikolojik, sözel ve ekonomik her türlü davranışı içerir ve sadece eşi değil,aynı çatı altında yaşayan diğer aile bireylerini kapsamaktadır.

aile içi şiddete maruz kaldığını veya şiddete uğrama tehlikesi altında olduğunu kendilerinin veya Cumhuriyet Başsavcılığının bildirmesi üzerine Aile Mahkemesi Hâkimi meselenin mahiyetini göz önünde bulundurarak kural olarak duruşma yapmaksızın ve şiddetin belgelenmesini aramaksızın gerekli tedbirlere hükmedilecektir.

Sorunuzdan boşanmak isteyip istemediğiniz anlaşılmamaktadır ancak eşinizin size ayrı ev açmaması, müşterek evinizin olmaması, sizin belirtiğiniz şekilde şiddete mağruz kalmanız boşanma nedenidir. Boşanma davası açmanız durumunda,boşanmaya neden olan olaylarda eşinizin KUSURLU olduğunu kanıtlamanız gerekir.

Konunun ayrıntıları gereği hak kaybına uğramamak için her aşama bir avukattan DOĞRUDAN hukuki destek almanız gerektiğini unutmayınız.

Maddi durumunuz avukatlık ücreti ödemeye elverişli değil ise, bulunduğunuz yer İl Baro'su müracaatınız halinde tarafınıza ücretsiz avukatlık hizmeti sağlayabilecektir.

Saygılarımla
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi