Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

konut kredisi

Yanıt
Old 11-08-2009, 12:21   #1
kurthukuk41

Varsayılan konut kredisi

merhabalar.. ben bir bankadan konut kredisi çektim ve faiz oranları 1.60 larda iken sabit faizli olarak kredi kullandım. ancak şu anda kredi faizleri oldukça düşmüş ve bazı bankalar bu tür durumlarda kredi için tekrardan düşük faiz oranından yapılandırma yapmasına rağmen benim kredi çektiğim banka bunu yapmıyor. böyle bir durumda her banka tüketicinin tek taraflı talebi ile talep yaptığı tarihteki faiz oranlarıyla yeniden yapılandırma yapmalımı yoksa böyle bir işlemi iki tarafın karşılıklı rızası ile yapmasımı gerekir?? şimdiden teşekkürler..
Old 11-08-2009, 14:04   #2
sinemçelik

Merhaba;
kullanmış olduğunuz konut kredisi sabit faizli olduğu için;Bankanın tüketicinin talebi ile faiz düşürme zorunluluğu yoktur. Kural olarak 2 tarafın da mutabakatı gerekir.
Fakat tüketiciler ekonomik kriz vs. gibi taleplerle Tüketici Hakem Heyetlerine başvurup uyarlama davaları açarak faizlerde indirim talebinde bulunabiliyor.
bilgilerinize.
Old 12-08-2009, 17:37   #3
AV.SEDAT

Sayın meslektaşım,

Konut kredisinin re-finansmanı denen bir uygulamadan yararlanabilirsiniz.

Bu sistem şöyle işliyor, şartlarını uygun bulduğunuz başka bir banka ile bu konuda ön kabul aşamasına gelince, ikinci bankadan ilk bankaya konutun re-finance edileceği, kapama tutarının ne kadar olduğuna dair ? taşıyan bir yazı gönderiliyor. İlk banka da buna kapama tutarının miktarı (mesela 15 ağustosta ..... TL) ve o tarihte o paranın yatması halinde ipoteğin fek edileceğine dair bir yazı ile cevap veriyor. Siz yeni bankanızla ilk bankanın kapama tutarı kadar konut kredisi sözleşmesini imzalıyor ve yeni bankaya boş dereceden istifade hakkı bulunan 2. derece ipotek tesis ediyorsunuz. Para size ödenmiyor, diğer bankaya gönderiliyor. İlk banka kendi ipoteğini fek ettiğinde de 2. derece ipoteğiniz otomatikman 1. dereceye çıkıyor.

Bu işlemi yaparken şunlara dikkat etmelisiniz:
- İlk kredinin kalan ana parası üzerinden %2 erken kapama cezası...
- Yeni kredinin dosya, ekspertiz ve ipotek tesis masrafları...
- Yeni kredinin faiz oranı ile komisyon tutarı...

Bu incemeyi yaptığınızda, aradaki faiz/taksit farkı tüm bu saydığım masraf kalemlerini tölare edebilecek kadar yüksekse durmanız hata zaten. İlk krediyi epey yüksek bir faiz oranı ile almışsınız. Şu anda %1 komisyon ve %1,22 faiz oranıyla konutunuzu re-finance edebilirsiniz. Kullanacağınız kredi miktarını bilmediğim için buna değip değmeyeceği konusunda bir fikrim yok.

Aslında bunu kendi bankanızın da yapması lazım, hatta bu sizi ekspertiz ücretinden de kurtarır ama onlara mecbur değilsiniz. Zaten büyük ihtimal siz ikinci bankadan yazıyı gönderdiğinizde sizinle bu konuda temasa geçecektir. saygılar...
Old 17-08-2009, 01:03   #4
avukatlutfi

Varsayılan atmaca misali

kesinlikle tüketici hakem heyetine başvurup şansınızı denemenizi tavsiye ederim.hakem heyetleri genelde tüketici aleyhine olup, karşı tarafa haksız menfaat sağlayan ticari ilişkilerde tüketici lehine karar veriyor.şahsen 4 bankadan da geçmiş yıllara ait kredi kartı üyelik bedelerini aldım.Zamanında banka ile aleyhimize olan sözleşmelere imza atmıştık.kolaylılar dilerim.
Unutmayalımki atmacaların düşmanı sığırcıklardır.Sığırcıklar atmacanın etrafını sarıp,onu yeryüzüne kadar çekip, bir anda dağılırlarmış.Atmaca önünü gördüğünde yere çakılır ve paramparça olur. mücadeleye devam.
Old 17-08-2009, 23:10   #5
Av.Nebi

İpotek Faizi ile ilgili olarak bir sorum olacak. İpotek belgesinde faizin değişken veya sabit olması neyi ifade ediyor acaba ? Teşekkürler.
Old 09-09-2009, 15:01   #6
kurthukuk41

sy. av. sedat bey bankayla görüşme yaptım krediyi transfer edeceğimi bildirdim ve banka krediyi 1.63 den güncel faiz oranı olan 1.19 kadar düşürdü ve yapılandırma yaptı.verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederim.. ii çalışmalar..
Old 09-09-2009, 17:36   #7
cmuk

Sayın kurthukuk ben de sizinle aynı durumdayım. Ben 1.38 den kullanmıştım krediyi. Geçen hafta banka ile görüştüm. %2 komisyon ile yeniden yapılandırma yaparak faiz oranını 1.19 a çekebileceğimi söylediler. Sizden böyle bir komisyon talebi oldu mu?
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi