Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

cinsel uzaklık ve boşanma....

Konuyu Kilitleyin
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 17-05-2008, 15:30   #1
Konuk

Mutsuz cinsel uzaklık ve boşanma....

merhabalar!!az önce sitede dolaşırken bir konu hakkında açılan forumda şunu okudum aynen yazıyorum 'cinsel birleşmenin olmayacağının anlaşılması veya ne sebeble olursa olsun uzun bir süre gerçekleşmemesi yargıtayca mutlak boşanma nedeni görülmektedir' burdan yola çıkarak henüz ilk duruşması gerçekleşmemiş bir boşanma davam mevcut.ve ben eşimle onun beni kendinden aşırı soğutması (temizlik kurallarına riayet etmemek üstünü başını değişmeden gelip evin ortasında uyuyup sabah aynı üstle işe gitmek tuvalet banyo kullanırken kurallara asla uymamak gibi) sebebiyle yaklaşık iki yıldır farklı yatak odaları kullanmaktayım.yani cinsel yakınlık yok aramızda.onun talebi benim reddim de söz konusu olduğu halde bu yinede kesin boşanma sebebimidir??böyle bir beyanım olursa nasıl bir yol takip edilir?ben bunu buraya yazarken bile o kadar çok zorlandım ki hatta siteye aykırı bir sorumudur diye bile düşünüyorum.bunu mahkemeye nasıl sunabilirim bu durum beni davamda haklı yaparmı yoksa bu halde yine ben mi kusurlu sayılırım??teşekkürler...
Old 17-05-2008, 16:07   #2
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan Konuk
merhabalar!!az önce sitede dolaşırken bir konu hakkında açılan forumda şunu okudum aynen yazıyorum 'cinsel birleşmenin olmayacağının anlaşılması veya ne sebeble olursa olsun uzun bir süre gerçekleşmemesi yargıtayca mutlak boşanma nedeni görülmektedir' burdan yola çıkarak henüz ilk duruşması gerçekleşmemiş bir boşanma davam mevcut.ve ben eşimle onun beni kendinden aşırı soğutması (temizlik kurallarına riayet etmemek üstünü başını değişmeden gelip evin ortasında uyuyup sabah aynı üstle işe gitmek tuvalet banyo kullanırken kurallara asla uymamak gibi) sebebiyle yaklaşık iki yıldır farklı yatak odaları kullanmaktayım.yani cinsel yakınlık yok aramızda.onun talebi benim reddim de söz konusu olduğu halde bu yinede kesin boşanma sebebimidir??böyle bir beyanım olursa nasıl bir yol takip edilir?ben bunu buraya yazarken bile o kadar çok zorlandım ki hatta siteye aykırı bir sorumudur diye bile düşünüyorum.bunu mahkemeye nasıl sunabilirim bu durum beni davamda haklı yaparmı yoksa bu halde yine ben mi kusurlu sayılırım??teşekkürler...

Sayın Konuk,

Soru sorarken gösterdiğiniz hassasiyet için teşekkür ederiz. Biz soruların, samimi ve gerçekçi olmasını yeterli bulmaktayız.

Sorunuzun cevabına gelince...Yazdılarınızla derdinize çare olmak zor olsa da, genel hatlarıyla durumu açıklamaya çalışayım.

Alıntı:
'cinsel birleşmenin olmayacağının anlaşılması veya ne sebeble olursa olsun uzun bir süre gerçekleşmemesi yargıtayca mutlak boşanma nedeni görülmektedir'

Alıntısını yaptığım bölümdeki gibi bir çok Yargıtay kararı bulunmaktadır. Ancak içeriğini incelediğimizde, tıbbi sorundan dolayı birleşme olmamakta ve olmayacağı anlaşılmaktadır. Örneğin evlenmeden itibaren 5 ay geçmesine rağmen, psikolojik nedenlerle karısıyla ilişkiye giremeyen bu nedenle eşi halen bakire olan koca kusurlu bulunmuş ve kadının açtığı dava kabul edilmiştir.

Bir başka kararda ise; kadının fiziksel rahatsızlığı yüzünden ilişki gerçekleşmediği gerekçesiyle yerel mahkeme boşanmaya karar vermişse de; Yargıtay bu rahatsızlığın tıbbi müdahale ile giderilebilmesi mümkün olduğu için davanın red edilmesi gerektiği yönünde kararı bozmuştur.

Bu açıklamaları sizin yaptığınız alıntı ile sorununuzun ilgisi olmadığını göstermek için yaptım. Geçerli sebep olmaksızın bu kadar uzun süre ilişkiden kaçınsaydınız, sizin aleyhinize olurdu. Ancak anlattığınız olayları kanıtlayabilirseniz en azından size kusur izafe edilemeyecektir.

Sorunuza bu kadar bilgiyle tam ve net bir cevap verilebileceğini sanmıyorum. Dava dosyasındaki deliller özellikle mahkemenin tarafları göndereceği psikologun vereceği rapor, davanın seyrine önemli katkı sağlayacaktır.

Ancak, davanın tüm detaylarını bilecek olan bir avukattan hukuki destek almanızı önemle vurgulamak istiyorum.

Saygılarımla
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi