Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

Psikolojik Şiddet Nasıl Kanıtlanır,Hangi Yasal Yollara Başvurulabilir?

Konuyu Kilitleyin
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 07-09-2011, 08:54   #1
Konuk

Varsayılan Psikolojik Şiddet Nasıl Kanıtlanır,Hangi Yasal Yollara Başvurulabilir?

Eşimden evlilik birliğimiz boyunca psikolojik şiddet gördüm. Bana karşı hiçbir şekilde dürüst davranmadı. Verdiği hiç bir sözü tutmadı. İki yıldır başka biri ile yaşamakta. Ve tarafıma boşanmam için devamlı psikolojik şiddet uygulamaktadır. Bu psikolojik şiddet; çocuklarımızla ve benimle ilgilenmemek, aklına estiği zaman evi terketmek, beni mesleki anlamda ailevi sorunlarımız nedeniyle rencide etmek, iş hukuki aşamaya gelirse aklına gelebilecek her türlü iftira ve karalama ile kendini haklı çıkaracağını söylemek, çocukları benden almakla tehdit etmek, boşanmayı istemek ancak anlaşmalı boşanmaya yanaşmamak ( kendisinin nufusu ve çevresine güvenmek, devamlı kredi çekerek kendinin mali durumunun kötü olduğunu göstermek.) bu anlamda da bana çok cuzzi bir tazminat yada hiç tazminat ödemeden boşanmayı istemek ( evlilik birliği içerisinde beraber edindiğimiz mal varlığımız yoktur. ) bu ve buna benzeri zorlamalar ile hiç bir şey vermeden boşanmak istiyor.
Siz de takdir edersiniz ki psikolojik şiddet te en az fizyolojik şiddet kadar canı acıtan, hatta iz bırakan bir durumdur. Çevremde de benim gibi psikolojik şiddete maruz kalan bir çok bayan var. Ancak hiç bir şey yapamıyoruz.
Eşlerimizin bizlere psikolojik şiddet uygulamasını önlemek ve eşlerimizi hukuki anlamda yaptırım uygulanması için izleyeceğimiz yol ne olmalıdır. Psikolojik şiddeti nasıl kanıtlayabiliriz. Fizyolojik şiddet gibi kalıcı zararları olan bir şiddet eylemi karşısında ceza davası açabilir miyiz ? Yoksa sadece tazminat davası mı açabilme hakkımız vardır ? Benim eşim benden önceki eşine de aynı şekilde psikolojik şiddet uygulayarak kendisini boşamış. Eski eşinin bana facebooktan gönderdiği bir mesaj var elimde. Bayan ben dört yıl mücadele ettim boşanmamak için ancak sonunda hem beni çocuğumdan ayırmakla tehdit etti ve hemde bu dört yıl sonunda depresyona girdim ve boşanmak zorunda kaldım diyor. Onunla da dört yıl ayrı yaşamış ve hiç bir şekilde kendisi ile ilgilenmemiş.
Ben ve benim durumumdaki bayanlara ne tavsiye edersiniz ? Fiziksel şiddet artık kanıtlanmış ve cezası belli bir suç . Ancak psikolojik şiddet bu kadar bariz görülmediği için arka planda kalıyor ve sadece tazminat davalarında o da kanıtlanabilirse bir nebze para ile cezalandırılabiliyor.
Savcılığa ben eşimden psikolojik şiddet görüyorum. Benden sırf tazminat vermeden boşanabilmek ve benim bu isteğini kabul etmem için Kendisi bu anlamda bana şunları yapıyor gibi bir dilekçe ne kadar etkili olabilir ?
Old 07-09-2011, 11:25   #2
Av.Habibe YILMAZ KAYAR

Sn.Katılımcı,

Günümüzde psikolojik durum raporu yargılamada önemli bir delil niteliği taşımaktadır.Her şiddet iz bırakır ve şiddetin etkileri,zararları ,basit bir tıbbi müdahale ile iyileşmenin mümkün olup olmadığı biliminsanları tarafından tespit edilebilir.

Bu rapor soruşturma aşamasında savcı,yargılama sırasında hakim tarafından istenebilir.

Fakat bu raporun henüz yargı sürecine başvurmadan da istek üzerine oluşturulması mümkündür.

Üniversitelerin Adli Tıp Anabilim Dalına başvurarak bu konuda rapor düzenlenmesini isteyebilirsiniz.Rapor sonucuna göre de yasal yollara başvuru yapabilirsiniz.

Olası yasa yolları:

1-4320 sayılı Ailenin Korunmasına Dair Kanun gereği Aile Mahkemesine başvurarak korku ve şiddete ilişkin eylemlerin yasaklanması ve koşulları varsa şiddet uygulayan aile bireyinin konuttan uzaklaştırılması, karar süresince evin mutad giderlerini ödeme ve ayrıca nafaka takdiri istenebilir.

Karara uymama sözkonusu olur ise ceza davası açılır.

2-Psikolojik şiddet bir nevi yaralamadır.Eylem sistematik biçimde olursa işkencenin sivil biçimi olan eziyet suçunun unsurları da oluşmuş sayılabilir.

Bu nedenle savcılık başvurusunda alınacak raporun önemli bir değeri vardır.Koşulları varsa ceza davası açılacaktır.

3-Ceza davası sırasında manevi tazminat davası açılabilir.

4-Boşanma konusunda karar sizindir.Hiç kimse yasal bir hakkınızı kullanmaya sizi zorlayamaz.

Eğer özgür iradenizle boşanmaya karra verecek olursanız eşinizin başka bir kadınla yaşaması ve şiddet uygulaması boşanma ve tazminat sebebi sayılacaktır.

Tüm bu aşamalarda mutlaka bir avukattan hukuki destek almanız yararınızadır.
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi