Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

Almanyada bosandiktan sonra oturumla ilgili hangi kistaslar esastir?

Konuyu Kilitleyin
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 28-08-2011, 23:01   #1
Konuk

Varsayılan Almanyada bosandiktan sonra oturumla ilgili hangi kistaslar esastir?

Ben almanyaya ögrenci olarak dil ögrenmek icin geldim. iki sene dil egitimi aldim sonra da bir alman vatandasiyla evlendim. evlendikten bir kac ay sonra ögrenci oturumum bitecegi icin esimle birlikte oturum almaya gittik ve aldik.
esimle iki sene bir ay kadar birlikte yasadik. sonra ayrilmaya karar verdik ve bosandik. oturumumu uzatmaya gittigimde bana almanyada kalamayacagim söylendi. gerekce olarak da esimle iki seneyi doldurmadigim söylendi. Görevli memur bizim oturum aldigimiz tarihten itibaren iki seneyi sayiyor. oysa biz almanyada evlenir evlenmez ayni evde yasamaya baslamistik ve bu süre iki seneyi geciyordu.
bu arada almanya da üniversite egitimim devam etmekte hala. Görevli memur bana ayrica ögrenci olarak kalabilmemin mümkün olabilecegini fakat buna kendisinin degil de baskalarinin karar verebilecegini bildirdi? Gerekirse Türkiyeye dönüp tekrar ögrenci vize basvurusunda bulunmam da gerekebilirmis.
Kanuna göre benim esimle ayni evde evlendikten sonra gecirdigim iki sene neden belli bir tarihten sonra sayilmaya baslaniyor? Bu karar sizce dogru mu? Avukata gitmem sorunumu cözebilir mi?
Beni türkiyeye gönderebilirler mi? Ne yapmami tavsiye edersiniz?
Saygilarimla
Old 29-08-2011, 00:32   #2
Gemici

Alıntı:
Yazan Konuk
Ben almanyaya ögrenci olarak dil ögrenmek icin geldim. iki sene dil egitimi aldim sonra da bir alman vatandasiyla evlendim. evlendikten bir kac ay sonra ögrenci oturumum bitecegi icin esimle birlikte oturum almaya gittik ve aldik.
esimle iki sene bir ay kadar birlikte yasadik. sonra ayrilmaya karar verdik ve bosandik. oturumumu uzatmaya gittigimde bana almanyada kalamayacagim söylendi. gerekce olarak da esimle iki seneyi doldurmadigim söylendi. Görevli memur bizim oturum aldigimiz tarihten itibaren iki seneyi sayiyor. oysa biz almanyada evlenir evlenmez ayni evde yasamaya baslamistik ve bu süre iki seneyi geciyordu.
bu arada almanya da üniversite egitimim devam etmekte hala. Görevli memur bana ayrica ögrenci olarak kalabilmemin mümkün olabilecegini fakat buna kendisinin degil de baskalarinin karar verebilecegini bildirdi? Gerekirse Türkiyeye dönüp tekrar ögrenci vize basvurusunda bulunmam da gerekebilirmis.
Kanuna göre benim esimle ayni evde evlendikten sonra gecirdigim iki sene neden belli bir tarihten sonra sayilmaya baslaniyor? Bu karar sizce dogru mu? Avukata gitmem sorunumu cözebilir mi?
Beni türkiyeye gönderebilirler mi? Ne yapmami tavsiye edersiniz?
Saygilarimla

Sayın Konuk,
yabancılar yasası oturma müsaadesinin evliliğe bağlı olmadan uzatılması için, evlilik birliğinin üç yıl devam etmiş olması koşulunu arıyor. Burada önemli olan evli olmak değil, birlikte yaşamış olmaktır. Siz evli olduğunuz halde ayrı evlerde yaşamışsanız, ayrı yaşadığınız süre uzatılmada hesaba katılmaz.

Almanya'da kaldığınız süre boyunca öğrenime devam etmişseniz öğrencilik oturma müsaadesinin uzatılabileceğini düşünüyorum. Öğrenim bittikten sonra oturma müsaadesi uzatılmaz, çünkü öğrenim için verilen oturma müsaadesi sadece öğrenim amacına yöneliktir.

Yapabileceğiniz en iyi şey bir avukata danışmak ve avukat aracılığı ile oturma müsaadesinin uzatılmasını talep etmek bence.

Saygılarımla
Old 30-08-2011, 12:09   #3
Konuk

bu konuda daha ayrintili somut bilgi verebilir misiniz?
saygilarimla
Old 30-08-2011, 13:24   #4
Gemici

Alıntı:
Yazan Konuk
bu konuda daha ayrintili somut bilgi verebilir misiniz?
saygilarimla

Sayın Konuk,

somut bilgiyi ancak dosyanızı inceleme olanağı olan avukatınızdan alabilirsiniz.

Saygılarımla
Old 30-08-2011, 14:00   #5
Avukat Kamer Akgül

Sayın Gemici,

Bir yabancının evli olduğu Almanya'daki eşinden bağımsız olarak oturum izni alması için gerekli sürede; EŞİYLE AYNI İKAMETGAHTA EN AZ 2 YIL KALMA hükmü değişti mi acaba?

Kanun yeni değitirildiyse ve bu süre yeni kanunla 3 yıla çıkarıldıysa konuğun aleyhine olan bu düzenleme geçmişteki evliliklere ya da eski kanun döneminde geçerli olan evliliklere de yansır mı?

Sayın konuk, sayın Gemicinin de yazdığı gibi yabancılar hukukuna hakim bir avukatla hareket etmeniz menfaatinize olacaktır.
Old 30-08-2011, 16:15   #6
Gemici

Alıntı:
Yazan Avukat Kamer Akgül
Sayın Gemici,

Bir yabancının evli olduğu Almanya'daki eşinden bağımsız olarak oturum izni alması için gerekli sürede; EŞİYLE AYNI İKAMETGAHTA EN AZ 2 YIL KALMA hükmü değişti mi acaba?

Kanun yeni değitirildiyse ve bu süre yeni kanunla 3 yıla çıkarıldıysa konuğun aleyhine olan bu düzenleme geçmişteki evliliklere ya da eski kanun döneminde geçerli olan evliliklere de yansır mı?

Sayın konuk, sayın Gemicinin de yazdığı gibi yabancılar hukukuna hakim bir avukatla hareket etmeniz menfaatinize olacaktır.

Sayın Avukat Kamer Akgül,

konuyu düzenleyen 31.ci maddenin 01.07.2011 tarihinden beri yürürlükte olan metni şu şekilde:

§ 31
Eigenständiges Aufenthaltsrecht der Ehegatten.

(1) Die Aufenthaltserlaubnis des Ehegatten wird im Falle der Aufhebung der ehelichen Lebensgemeinschaft als eigenständiges, vom Zweck des Familiennachzugs unabhängiges Aufenthaltsrecht für ein Jahr verlängert, wenn

1.

die eheliche Lebensgemeinschaft seit mindestens drei Jahren rechtmäßig im Bundesgebiet bestanden hat oder

2.

der Ausländer gestorben ist, während die eheliche Lebensgemeinschaft im Bundesgebiet bestand

und der Ausländer bis dahin im Besitz einer Aufenthaltserlaubnis, Niederlassungserlaubnis oder Erlaubnis zum Daueraufenthalt-EG war, es sei denn, er konnte die Verlängerung aus von ihm nicht zu vertretenden Gründen nicht rechtzeitig beantragen. Satz 1 ist nicht anzuwenden, wenn die Aufenthaltserlaubnis des Ausländers nicht verlängert oder dem Ausländer keine Niederlassungserlaubnis oder Erlaubnis zum Daueraufenthalt-EG erteilt werden darf, weil dies durch eine Rechtsnorm wegen des Zwecks des Aufenthalts oder durch eine Nebenbestimmung zur Aufenthaltserlaubnis nach § 8 Abs. 2 ausgeschlossen ist. Die Aufenthaltserlaubnis berechtigt zur Ausübung einer Erwerbstätigkeit.

(2) Von der Voraussetzung des dreijährigen rechtmäßigen Bestandes der ehelichen Lebensgemeinschaft im Bundesgebiet nach Absatz 1 Satz 1 Nr. 1 ist abzusehen, soweit es zur Vermeidung einer besonderen Härte erforderlich ist, dem Ehegatten den weiteren Aufenthalt zu ermöglichen, es sei denn, für den Ausländer ist die Verlängerung der Aufenthaltserlaubnis ausgeschlossen. Eine besondere Härte liegt insbesondere vor, wenn dem Ehegatten wegen der aus der Auflösung der ehelichen Lebensgemeinschaft erwachsenden Rückkehrverpflichtung eine erhebliche Beeinträchtigung seiner schutzwürdigen Belange droht oder wenn dem Ehegatten wegen der Beeinträchtigung seiner schutzwürdigen Belange das weitere Festhalten an der ehelichen Lebensgemeinschaft unzumutbar ist; dies ist insbesondere anzunehmen, wenn der Ehegatte Opfer häuslicher Gewalt ist. Zu den schutzwürdigen Belangen zählt auch das Wohl eines mit dem Ehegatten in familiärer Lebensgemeinschaft lebenden Kindes. Zur Vermeidung von Missbrauch kann die Verlängerung der Aufenthaltserlaubnis versagt werden, wenn der Ehegatte aus einem von ihm zu vertretenden Grund auf Leistungen nach dem Zweiten oder Zwölften Buch Sozialgesetzbuch angewiesen ist.

(3) Wenn der Lebensunterhalt des Ehegatten nach Aufhebung der ehelichen Lebensgemeinschaft durch Unterhaltsleistungen aus eigenen Mitteln des Ausländers gesichert ist und dieser eine Niederlassungserlaubnis oder eine Erlaubnis zum Daueraufenthalt-EG besitzt, ist dem Ehegatten abweichend von § 9 Abs. 2 Satz 1 Nr. 3, 5 und 6 ebenfalls eine Niederlassungserlaubnis zu erteilen.

(4) Die Inanspruchnahme von Leistungen nach dem Zweiten oder Zwölften Buch Sozialgesetzbuch steht der Verlängerung der Aufenthaltserlaubnis unbeschadet des Absatzes 2 Satz 3 nicht entgegen. Danach kann die Aufenthaltserlaubnis verlängert werden, solange die Voraussetzungen für die Erteilung der Niederlassungserlaubnis oder Erlaubnis zum Daueraufenthalt-EG nicht vorliegen.

Bu hükmün(birlikte yaşama süresinin iki seneden üç seneye çıkarılmasının) ne ölçüde geriye dünük uygulanacağı konusunda herhangı bir fikir yürütemiyeceğim. Maddenin uygulanması konusundaki yönetmeliğe bakmak gerekir.

Saygılarımla
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi