Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

Boşanmak İstiyorum/Sığınmaevine Giden Kadına Velayet/Ekonomik Şiddet

Konuyu Kilitleyin
Old 28-08-2011, 13:10   #1
Konuk

Varsayılan Boşanmak İstiyorum/Sığınmaevine Giden Kadına Velayet/Ekonomik Şiddet

12 yıllık evliyim ve 2 çocuğum var , boşanmak istiyorum eşimşiddete çok başvurdu ancak polise başvurmadım aynı zamanda psikolojik olarak da çok baskı yapıyor son 6 yıldır devamlı olarak ayrılıcam boşucam seni diyor artık dayanacak gücüm kalmadı gidicek yerimde yok cebimde paramda yok
1,5 yıl önce ev aldık onun borcunu ödüyoruz halen o borç boşanma sürecinde beni etkiler mi
ve bugüne kadar benim ihtiyaçlarımı tam anlamıyla yerine getirmedi deyim yerindeyse cebime parayı bile zorlamayla verdi
kadın sığınma evine gitsem bu durumda kabul edilirmiyim
çocuklarımdan ayrılmak istemiyorum ancak onlarında benimleyken sefil olmasını istemiyorum bu yüzden şu an için babalarıyla kalmasının uygun olduğunu düşünüyorum ancak boşanma süresinde velayetlerini alabilirmiyim
Old 28-08-2011, 20:38   #2
üye31284

Alıntı:
Yazan Konuk
12 yıllık evliyim ve 2 çocuğum var , boşanmak istiyorum eşimşiddete çok başvurdu ancak polise başvurmadım aynı zamanda psikolojik olarak da çok baskı yapıyor son 6 yıldır devamlı olarak ayrılıcam boşucam seni diyor artık dayanacak gücüm kalmadı gidicek yerimde yok cebimde paramda yok
1,5 yıl önce ev aldık onun borcunu ödüyoruz halen o borç boşanma sürecinde beni etkiler mi
ve bugüne kadar benim ihtiyaçlarımı tam anlamıyla yerine getirmedi deyim yerindeyse cebime parayı bile zorlamayla verdi
kadın sığınma evine gitsem bu durumda kabul edilirmiyim
çocuklarımdan ayrılmak istemiyorum ancak onlarında benimleyken sefil olmasını istemiyorum bu yüzden şu an için babalarıyla kalmasının uygun olduğunu düşünüyorum ancak boşanma süresinde velayetlerini alabilirmiyim

Sayın Katılımcı,

Sığınacak bir yeriniz yoksa lütfen şu adresi gözden geçirin ve bulunduğunuz şehrin ilgili kurumlarına başvurun. http://www.turkhukuksitesi.com/showthread.php?t=14489

Eşinizin baskılarına karşı, evinizden çıkmadan da tedbir almanız mümkün olabilir. Bu hususta 4320 sayılı Ailenin Korunmasına Dair Kanun gereğince; savcılık, karakol veya aile mahkemesine başvurarak; size yönelik şiddet içerikli hareketlerine son vermesine, evden uzaklaştırılmasına, sizi rahatsız etmemesine dair karar alabilirsiniz. Bu kanun sizi sadece fiziksel şiddete karşı değil, anlattığınız şekildeki psikolojik şiddete karşı da korumaktadır. Bu tedbirlere uymaması halinde hapis cezasıyla cezalandırılacaktır.

Eşinizin size yönelik, hakaret, fiziksel şiddet ve tehdit içerikli fiilleri dolayısıyla cezalandırılması için savcılığa suç duyurusunda da bulunabilirsiniz. Ancak bu hususta en azından tanıklarınız olması soruşturmanın takipsizlikle neticelenmemesi açısından önemlidir.

Velayet konusunda; hakim, çocuklarınızın menfaatini gözeterek karar verecektir ve bu aşamada çocuklarınızın da dinlenmesi söz konusu olabilecektir.

Kredi açısından; asli borçlu kimse, onun borçtan sorumluluğu devam eder. Asli borçlu siz değilseniz boşanmanın kesinleşmesiyle birlikte edinilmiş malların tasfiyesi ve bu tasfiyeden kaynaklı alacak hakkınız için 1 yıl içinde dava açabilirsiniz. Evin mülkiyeti hangi eş üzerindeyse, davadan sonra da mülkiyet onun üzerinde kalmaya devam edecektir.

Bir an önce bir avukatın danışmanlık ve vekillik hizmetinden doğrudan yararlanmanız menfaatinizedir. Bulunduğunuz ilin barosuna başvurarak, gerekli bilgi ve belgelerle ekonomik koşullarınızın avukatlık ücretini ödemeye uygun olmadığını kanıtlamanız koşuluyla, tarafınıza ücreti devlet tarafından ödenen avukat atanmasını sağlayabilirsiniz.
Old 29-08-2011, 16:02   #3
Konuk

peki sığınma evine küçük çocuğumla gidebilirmiyim yani çocuklarda kabul ediliyor mu
Old 29-08-2011, 18:06   #4
üye31284

Alıntı:
Yazan Konuk
peki sığınma evine küçük çocuğumla gidebilirmiyim yani çocuklarda kabul ediliyor mu

Sorunuzun cevabının her kurumun kendi genel kurallarına ve/ya halihazırdaki kapasitesine/yoğunluğuna göre değişebileceğini düşündüğümden; bu hususla ilgili kesin bilgiye, size verdiğim adresteki ilgili kurumları arayarak ulaşabilirsiniz.
Old 31-08-2011, 17:37   #5
Konuk

Varsayılan sığınma evine gidiş şartı

kusura bakmayın verdiğiniz cevaplar için çok teşekkürler
boşanma davası açıcam ancak gidecek ve kalıcak yerimin olmaması maddi durumumunda olmaması devletin sığınma evine gidebilmem için yeterli mi
Old 31-08-2011, 20:39   #6
üye31284

Alıntı:
Yazan Konuk
kusura bakmayın verdiğiniz cevaplar için çok teşekkürler
boşanma davası açıcam ancak gidecek ve kalıcak yerimin olmaması maddi durumumunda olmaması devletin sığınma evine gidebilmem için yeterli mi

Bu sebepler, kuşkusuz aranan başlıca sığınma sebepleri. Ancak olması gereken sebepler olduğu gibi olmaması gerekenler de var. Örneğin; herhangi bir suçtan dolayı yakalama kararı olmaması, akıl hastalığının veya bulaşıcı hastalığın, alkol bağımlılığının olmaması vs. gibi.

Söz konusu sebepler her kurumun kendi genel kurallarına göre de değişebilir, halihazırdaki yoğunluğuna göre de şartlar ağırlaşabilir diye düşünüyorum.

En doğru sonuca, size verdiğimiz numaraları doğrudan arayarak ulaşabilirsiniz.
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi