Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

Boşanmayı zorlaştıran maddi sorunlar

Konuyu Kilitleyin
Old 23-09-2013, 10:26   #1
Konuk

Varsayılan Boşanmayı zorlaştıran maddi sorunlar

Merhaba;
Kötü giden bir evliliğim var. Eşimden hem psikolojik hem de fiziksel şiddet görüyorum. 1 yaşında da bir kızımız var.

Sorularım şunlar;

1- Çalışan bir kadınım, bana nafaka bağlanmayacağını biliyorum ancak adıma ev kredisi borcu var. Banka taksiti maaşımdan düşülünce çok az bir rakam bana kalıyor. Bu durum göz önüne alınıp bana nafaka bağlatılabilinir mi?

2- Çalıştığım için çocuğuma bakıcı bakıyor. Bakıcının maaşı ve çocuğun giderlerini eşimden alabilir miyim?

3- Eşimin geliri oldukça iyi ama yasal olarak öyle göstermiyor. Asgari ücret maaş görünüyor. Bunun için ne yapabilirim?

4- Eşimin ilk evliliğinden de 2 çocuğu var. Onlar da göz önünde tutularak benim kızıma düşük nafaka mı bağlanır?

Cevaplarınız için şimdiden teşekkür ederim.
Old 23-09-2013, 23:01   #2
Av.Habibe YILMAZ KAYAR

Sn.Katılımcı,

Alıntı:
1- Çalışan bir kadınım, bana nafaka bağlanmayacağını biliyorum ancak adıma ev kredisi borcu var. Banka taksiti maaşımdan düşülünce çok az bir rakam bana kalıyor. Bu durum göz önüne alınıp bana nafaka bağlatılabilinir mi?

Çalışan kadına nafaka bağlanmaz diye yasal bir düzenleme bulunmamaktadır.Koşulları varsa çalışan veya geliri olan kadın için de tedbir nafakası kararı verilebilir.Mali duruma ilişkin verilere açıklıkla dosyaya sunmanız durumunda hakim uygun olan kararı verecektir.

Alıntı:
2- Çalıştığım için çocuğuma bakıcı bakıyor. Bakıcının maaşı ve çocuğun giderlerini eşimden alabilir miyim?

Nafaka konusunda mahkemece tarafların ihtiyaçları ve mali olanakları değerlendirilmektedir.Kredi ödemeniz gibi çocuğun bakım giderine ilişkin bilgi ve belgeleri dosyanıza sunmanız yararlı olacaktır.

Alıntı:
3- Eşimin geliri oldukça iyi ama yasal olarak öyle göstermiyor. Asgari ücret maaş görünüyor. Bunun için ne yapabilirim?

Tarafların mali durumu sadece görünen maaş geliri ile değerlendirilmeyecektir.Siz de eşinizin gelirinin asgari ücret olmadığına ilişkin bilgileri dosyaya sunabilir ve banka hesap hareketleri,kredi kart harcamaları ve yaşam standardına ilişkin delillerin toplanmasını isteyebilirsiniz..

Alıntı:
4- Eşimin ilk evliliğinden de 2 çocuğu var. Onlar da göz önünde tutularak benim kızıma düşük nafaka mı bağlanır?

Bu konuda dosya verilerine göre karar verilecektir.

Her aşamada bir avukattan destek almanız yararınızadır.
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi