Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

Eşim muvaffakatname vermiyor. Türkiye'de çocuğumun yaşayabilmesi için ne yapmalıyım?

Konuyu Kilitleyin
Old 02-09-2011, 23:31   #1
Konuk34

Soru Eşim muvaffakatname vermiyor. Türkiye'de çocuğumun yaşayabilmesi için ne yapmalıyım?

Merhabalar Ben rus vatandaşı bir bayanım. Şu anda Türk vatandaşı eşim ile birlikte Türkiye de yaşamaktayım. İlk evliliğimden olan 4 yaşında ki çocuğumda bizimle birlikte yaşamakta. 2011 mayıs ayında Türkiye ye geldik.Rus vatandaşı olan eşim çocuğumun yurtdışında yaşaması için muvaffakatname vermemekte.Türkiye ye eşimden bu muvaffakatnameyi almadan geldik. ve eşim şimdi rusyada çocuğun yurtdışına çıkışına razı olmadığına dair başvuruda bulundu. Ben Türkiye de kendim ikamet tezkeresi alabildim ama çocuğum için alamadım.Çocuğumun sosyal güvenlik vb. okula gidebilme vb. haklardan yararlanabilmesi için babasının muvaffakatnamesini almadan nasıl bir yol izleyebilirim.Çünkü babası hiçbirzaman bu muvaffakatnameyi vermeyecek biliyorum.İzlenebilecek bir yol var ise bana söyler misiniz lütfen?
Old 03-09-2011, 09:44   #2
üye31284

Alıntı:
Yazan Konuk34
Merhabalar Ben rus vatandaşı bir bayanım. Şu anda Türk vatandaşı eşim ile birlikte Türkiye de yaşamaktayım. İlk evliliğimden olan 4 yaşında ki çocuğumda bizimle birlikte yaşamakta. 2011 mayıs ayında Türkiye ye geldik.Rus vatandaşı olan eşim çocuğumun yurtdışında yaşaması için muvaffakatname vermemekte.Türkiye ye eşimden bu muvaffakatnameyi almadan geldik. ve eşim şimdi rusyada çocuğun yurtdışına çıkışına razı olmadığına dair başvuruda bulundu. Ben Türkiye de kendim ikamet tezkeresi alabildim ama çocuğum için alamadım.Çocuğumun sosyal güvenlik vb. okula gidebilme vb. haklardan yararlanabilmesi için babasının muvaffakatnamesini almadan nasıl bir yol izleyebilirim.Çünkü babası hiçbirzaman bu muvaffakatnameyi vermeyecek biliyorum.İzlenebilecek bir yol var ise bana söyler misiniz lütfen?

Sayın Katılımcı,

Sizin Türkiye'ye bu şekilde yerleşmeniz eski eşinizin, çocuğuyla kişisel ilişki şartlarını etkilemekte ve hatta belki de mevcut şartlara göre engellemektedir. Sırf Türkiye'ye taşınmış olmanız velayetin sizden alınması için sebep olmasa da bu suretle kişisel ilişki tesisinin şartlarını ağırlaştırmanız ve/ya engellemeniz, çocuğun menfaatleri de düşünüldüğünde velayet açısından aleyhinize dahi olabilir. O yüzden her şeyden önce bu hususla ilgili gerekli kanuni girişimlerde bulunmanız gerektiğini düşünüyorum.

Kişisel ilişki şartları değiştirildikten sonra hala muvafakat vermiyorsa ve bunun için haklı gerekçesi yoksa, mahkeme kanalıyla muvafakat yerine geçen karar alabilirsiniz.

Kendi milli hukukunuzda uzman bir avukattan doğrudan danışmanlık ve vekillik hizmeti almanız menfaatinizedir.
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi