Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

hükmen red taraflar

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 01-03-2009, 19:30   #1
aysee

Varsayılan hükmen red taraflar

merhabalar
borçlusu ölmüş ve bu sebeple yapılan icra takibinde tebligat iade edilmiştir.Şimdi yapılması gerken veraset ilamı alıp mirasçılara yönelmek yanlız ben mevcut takipte,mirasçılarla uğraşmak istemiyorum. Amacım murisin acizlğini tesbit ettirip dosyayı kapatmak .Ve bu konuda murisin öldüğü tarihte aciz olduğunu tespit ettirebilmek için tespit davası açabilir miyim. Görevli mahkeme borca göre mi tespit edilecek,bu konuda t-yetki belgesi almam mümkün mü.
Çok acil yorumlarınıza ihtiyacım var. Şİmdiden teşekkür ederim saygılar.
Old 02-03-2009, 15:07   #2
Av. Asena

Merhaba Sayın aysee,

Tebligat iade edildiği için takibiniz kesinleşmemiştir. Kesinleşmeyen icra takibi üzerinden aciz vesikası nasıl alabilirsiniz? Aciz vesikası alabilmek için fiili haciz yapılıp "haczi kabil menkul ve gayrımenkul malının bulunmadığının" haciz tutanağına düşülmesi gerekmektedir. Ayrıca bulunduğunuz yer tapu dairesinden, trafikten olumsuz cevap almış almanız gerekmektedir. Hatta bazı icra daireleri bankalardan 89/1 için de olumsuz cevap istemektedir.

Ölü olduğundan hareketle mirasçılarına gitmeniz icap etmektedir. Moralinizi bozmak gibi olmasın ama şu ana kadar borçlunun ölü olduğu, tebligatın bila iade edildiği bir icra dosyasında aciz vesikası verildiğini görmedim. Ne olur, mirasçısı yoktur, tapu, trafik kaydı da yoktur, o zaman aciz vesikası alabilirsiniz. Ama onda da bu sorgulamaları yapmanız icap etmektedir. Yanlış mı düşünüyorum?

Borçlunun ölü olmasından dolayı, acze düştüğünün tespiti için dava açabilirisiniz gibi geliyor ama burda da mirasçılar mı hasım olacak? Aciz için tespitte görev..Bu hususu bulunduğunuz yer hakimlerine danışabilirsiniz. Ayrıca takibin yapıldığı icra dairesi müdürüne de danışın. Benim aklımı kurcalayan bila iade tebligat.

Mahkemeye müracaat etseniz de bu araştırmalar ordan yapılacak. Mirasçılara gidilir kesin. Borçlunun mirasçıları var mı, borçlunun mirası vardı da bu kişiler bölüşmüş mü? Eğer tespit yapılacaksa mahkeme bunlara da bakacaktır, tapuya, trafiğe soracaktır. Kaldı ki tekrar diyorum, kesinleşmemiş takip için mahkeme de bunları yapar mı?
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi