Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hukuk Sohbetleri Hukuki yorumlar, görüşler ve tartışmalar.. Soru niteliği taşımayan her türlü hukuki sohbet için.

THS Türk Borçlar Kanunu Semineri İçin Fikirler

Yanıt
Old 07-04-2011, 11:42   #1
Engin Özoğul

Varsayılan THS Türk Borçlar Kanunu Semineri İçin Fikirler

Merhaba,

Yeni yasal düzenlemelerle ilgili olarak üniversiteler, sivil toplum kuruluşları, vakıflar, ticari kuruluşlar çeşitli eğitimler düzenliyor. Bu eğitimlerin bir kısmı ücretsiz ama büyük bir kısmı da ücretli. Ücretlerse yüksek denebilecek seviyelerde.

Türk Borçlar Kanunu ile ilgili -özellikle genel hükümler çerçevesinde- bir seminer programı oluşturup hayata geçirmeyi düşünüyoruz. THS içinde hem uygulamaya hem de işin akademik boyutuna hakim birçok hukukçu var. Ayrıca THS üyesi olmayan hukukçulardan da sunum için destek alabiliriz.

Böyle bir seminer hem bilgileri tazeleme hem de yenilikleri inceleme fırsatı yaratacaktır.

Ancak faaliyetlerimizi henüz sanal alan dışına çıkaramadığımız için birçok noktada eksikliğimiz/tecrübesizliğimiz var:

- Seminerin yapılacağı mekanın ayarlanması
- Ücretsiz kullanılabilecek mekanların varlığına ilişkin bilgi ve varsa bu alanların nasıl kullanılabileceğiyle ilgili iletişim eksikliği
- Seminer programının düzenlenmesi ve organizasyonu
- Etkin katılım için yapılabilecekler
- Seminerin süresi ve periyodu
- Sunum yapacak hukukçuların belirlenmesi
- Finansman

Bu konuların çözümüyle ilgili görüşlerinize ihtiyaç var. Eminim ki içimizde birçok kişi daha önce bu tarz faaliyetlerde düzenleyici olarak rol almıştır ve tecrübelerini bizimle paylaşırlar.

Özellikle sunum yapmasını istediğiniz kişilere ilişkin görüşlerinizi, katılmak isteyip istemeyeceğinizi, böyle bir programın faydalı olup olmayacağına ilişkin öngörülerinizi de paylaşırsanız sevinirim.

NOT: Seminer salonu için bir iki yerle görüştüm ancak hepsi yaklaşık kişi sayısının bildirilmesini ve tarihlerin belirlenmesini istiyor. Bu belirlemeler olmadan fiyat teklifi sunamayacaklarını ilettiler. O yüzden önce detayları netleştirmek gerekecek.
Old 07-04-2011, 11:57   #2
Av. Gülgün

Sorularınızın dışında aklıma gelen bir fikir oldu. Anlamlı ve faydalı olabilir mi diye tartışmak üzere unutmadan yazmak isterim.

Farklı şehirlerde olup seminere katılamayacaklar için seminer kayıtları internet üzerinden yayınlanabilir belki. Finansman için reklam gelirinden faydalanılabilir ama bu içerik sitemiz prensipleriyle örtüşmez.

Geliştirilmeyi bekleyen bir fikirden ibarettir.
Old 07-04-2011, 13:01   #3
AV.ARZU KILIÇ

Ben, dün akşam Bilgi Üniversitesinde FSHM alanında yapılan yeni RTÜK yasası ile ilgili bir seminere katıldım, seminerde avukatların yanı sıra reklam veren birçok firma yetkilisi vardı, Bilgi üniversitesinin bu konudaki yaklaşımı çok pozitif diye biliyorum... somut araştırma yapayım bu konuda... bilgileri sizinle paylaşırım... bu tip bir girişimin herkes için faydalı olacağı muhakkaktır diye düşünüyorum... benim özellikle dikkatimi çeken ise HUMK'daki değişiklikler zira yanılmıyorsam Eylül ayı itibariyle de yürürlüğü giriyor...
Old 07-04-2011, 16:06   #4
Adli Tip

Birçok baro yeni düzenlemelere ilişkin seminerler zaten düzenliyor. (Öğrneğin yarın ve ertesi gün İzmir Barosunda Borçlar Yasa'sı semineri var.) Çoğunluk avukatlardan oluştuğundan, yine baroların desteğiyle ilerlemek daha kolay olur düşüncesindeyim.

Ayrıca Engin Beye bu girişimci düşünce için teşekkürlerimi sunarım.
Old 08-04-2011, 18:46   #5
Doç. Dr. Özge Yücel

Engin Özoğul'a böyle bir konuyu gündeme getirdiği için öncelikle teşekkür ediyorum. Kesinlikle destekliyorum THS olarak TBK hakkında seminer düzenlenmesini. Ben seminer programının düzenlenmesinde yardımcı olabilirim, çok genel başlıklar yerine bu yasada belli başlı ortaya çıkan düzenlemeler konusunda bildiri konularının belirlenmesi gerektiğini düşünüyorum, böylesinin daha verimli, yararlı olacağı kanısındayım.
Sunum yapacak hukukçulara ilişkin önerilerim:
Prof. Dr. Rona Serozan
Prof. Dr. Nami Barlas
Prof. Dr. Ahmet Kılıçoğlu
Prof. Dr. Şener Akyol
Prof. Dr. Vedat Buz
Doç. Dr. Mustafa Alper Gümüş
Doç. Dr. Yeşim Atamer
Av. Mehmet Saim Dikici
Old 08-04-2011, 22:24   #6
Armağan Konyalı

Semineri neden THS üzerinden yapmıyoruz?

THS'nin damarlarındaki güçlü kan dolaşımını hiç bir salonda bulamayız. THS'nin yazılı ve kalıcı ortamı varken konuşacak mekana ihtiyacımız olmamalı.

Hocalarımızda buraya aktaracak hazır yazılı metinler vardır sanıyorum. Eğer yazılı metin yoksa THS semineri şimdi yazmak için tam zamanı.

Ben İzmir'deki seminere katıldım. Sözlü olarak kısa sürede anlatılabilen değişikliklerin yazılı hale getirilmesinin çok zor olmadığını gördüm.

Saygılarımla
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi