Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

Dilekçede nafaka talebinde bulunmadım fakat daha sonra talep edebilirmiyim?

Konuyu Kilitleyin
Old 12-08-2011, 11:30   #1
A. Demirci

Varsayılan Dilekçede nafaka talebinde bulunmadım fakat daha sonra talep edebilirmiyim?

Bugün eşimle anlaşmalı boşanma davası için başvuruda bulunduk. Ben eşimden nafaka istiyorum ama o vermek istemiyor. Daha önce adliyeye gittik ve nafaka vermeyi kabul etmedi, o yüzden başvurmadık. Ben artık boşanmak istediğimi ve nafakadan vazgeçtiğimi söyledim eşime, bugün anlaşmalı boşanma dilekçesini verdik ve nafaka talebinde bulunmadım dilekçede. Fakat benim maddi durumum çok iyi değil, emekliyim ve kirada oturuyorum, üniversitede okuyan bir kızım var benimle kalacak ve bunun için nafakaya ihtiyacım var. Anlaşmalı boşanma davası açtık ama nafaka talebi için yeni bir dava açmam mı gerekir yoksa mahkemede nafaka talebimi söyleyebilirmiyim?
Old 12-08-2011, 12:58   #2
üye31284

Sayın katılımcı;

Ayrı bir dava açmadan, mahkemede; kendiniz için nafaka talebinde bulunabilirsiniz. Bu durumda, eşiniz hala nafaka vermemekte ısrar ederse; boşanma anlaşmalı değil, çekişmeli boşanma halini alacaktır.

Çocuğunuz için istenecek nafakayı; çocuğunuz reşitse, kendisi ayrı bir dava açmak suretiyle talep etmelidir. Ama henüz reşit değilse; siz onun için iştirak nafakası talep edebilirsiniz.

Tüm bu hususlarda bir avukatın doğrudan desteğini almanız menfaatinizedir. Ekonomik durumunuz avukatın hakettiği ücreti ödemeye müsait değilse, sizden istenecek bilgi ve belgelerle bunu ispatlamak şartıyla, bulunduğunuz ilin barosuna başvurarak; tarafınıza ücretsiz avukat atanmasını sağlayabilirsiniz.
Old 12-08-2011, 14:03   #3
A. Demirci

Ben barodan ücretsiz avukat talebi için muhtara fakirlik belgesi almaya gittim, emekli maaşım olduğu için belgeyi alamıcağımı söyledi. Fakat ben işçi emeklisiyim maaşım çok değil, maaşımın yarısından çoğunu kiraya veriyorum.2 çocuğum var ikiside reşit üniversitede okuyorlar, bende kalıyorlar. Maddi durumum avukat tutmaya elverişli değil. Ne yapmam gerekir?
Old 12-08-2011, 15:40   #4
üye31284

Alıntı:
Yazan A. Demirci
Ben barodan ücretsiz avukat talebi için muhtara fakirlik belgesi almaya gittim, emekli maaşım olduğu için belgeyi alamıcağımı söyledi. Fakat ben işçi emeklisiyim maaşım çok değil, maaşımın yarısından çoğunu kiraya veriyorum.2 çocuğum var ikiside reşit üniversitede okuyorlar, bende kalıyorlar. Maddi durumum avukat tutmaya elverişli değil. Ne yapmam gerekir?

Sayın katılımcı;

Bazen; fakirlik kağıdı alınamamasına rağmen, somut durumun özellikleri yine de ücretsiz avukat atanmasına sebep olabilir. Ancak bu husustaki sınırlara uygun olup olmadığınıza yine bağlı bulunduğunuz baro karar verecektir. Dolayısıyla baronun adli yardım bürosunun yetkilileri ile gidip tekrar ayrıntılı bir şekilde görüşmenizi tavsiye ederiz.
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi