Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

Velayeti Annede Olan Çocuğun Babanın Onayı Olmaksızın Yurtdışına Çıkışı

Konuyu Kilitleyin
Old 11-03-2009, 23:23   #1
Konuk

Varsayılan Velayeti Annede Olan Çocuğun Babanın Onayı Olmaksızın Yurtdışına Çıkışı

velayeti bende olan oğlumla yurtdışına çıkmak istiyorum.bu konuda eski eşin imzası gerekli diye duymuştum.ancak benim kendisiyle hiçbir irtibatım olmadığı gibi aramızda devam eden hakaret ve ölümle tehdit konularından şikayetçi olmamızdan ötürü açılmış çok sayıda dava var.eski eşimle hiçbir bağlantıya geçmeden oğluma pasaport çıkarıp yurtdışına nasıl çıkabilirim ??şimdiden çok teşekkür ederim.
Old 12-03-2009, 09:14   #2
av.semire nergiz

Alıntı:
Yazan Konuk
velayeti bende olan oğlumla yurtdışına çıkmak istiyorum.bu konuda eski eşin imzası gerekli diye duymuştum.ancak benim kendisiyle hiçbir irtibatım olmadığı gibi aramızda devam eden hakaret ve ölümle tehdit konularından şikayetçi olmamızdan ötürü açılmış çok sayıda dava var.eski eşimle hiçbir bağlantıya geçmeden oğluma pasaport çıkarıp yurtdışına nasıl çıkabilirim ??şimdiden çok teşekkür ederim.

Sayın katılımcı,
Pasaport kanuna göre velayeti sizde olan çocuğunuz için istediğiniz takdirde bağımsız bir pasaport çıkartabilirsiniz ;fakat ayrıca bir cüzdan bedeli vermemek için çocuğunuzu kendi pasaportunuzun içine de dahil etme imkanınız bulunmaktadır.Bu durumda tek bir pasaport defteriniz olacaktır.
Her iki durumda da pasaport dairesine başvurunuzda eşinizle aranızda herhangi bir imza veyahut muvafakatname mahiyetinde bir işlem yapma zorunluluğunuz bulunmamaktadır.Zira siz velayet hakkına tek başınıza sahipsiniz.Müracaatınızda kesinleşmiş ve velayetin sizde olduğunu gösterir mahkeme kararınızı yanınızda bulundurmanız gerekmektedir.

YASAL DÜZENLEME GENİŞ HALİYLE 7. MADDEDE DÜZENLENMİŞTİR.
7.Muvafakatname. Reşit olmayan 18 yaşından küçük çocuklar ve mahcurlular (kendini temsil etme yetisine sahip olmayan) için pasaport müracaatlarında ( uzatmalar veya temditler de ) noterden veya pasaport vermeye yetkili makamlar (müracaat esnasında Pasaport biriminde) huzurunda verilecek muvafakatname alınacaktır.
Mahcurlular ( akıl noksanlığı ) için mahkemenin bir kişiyi vasi tayin etmesi gerekmektedir. Mahcurlularda muvafakati vasi tayin edilen kişi verecektir. 18 yaşından küçük çocukların Anne yada babaları tarafından beraber yapacakları pasaport müracaatlarında, çocuk kendi başına pasaport alacaksa anne - baba ikisi de, anne babadan birinin pasaportuna işlenecekse diğer tarafın vereceği noterden tasdikli veya pasaport biriminde hazırlanacak muvafakatname ile müracaat etmeleri gerekmektedir. Reşit olmayanlar veya mahcurların kanuni temsilcilerinden muvafakatnamesi (Kanuni temsilcileri yurt dışında olanların Konsolosluklardan Emniyet Müdürlüğü faksına gönderilen muvafakatname),Reşit olmayan çocuğun anne ve babasının boşanması halinde, Mahkeme çocuğun velayetini bunlardan hangisine vermişse (mahkeme velayeti tedbir yoluyla vermiş olsa dahi ) onun muvafakatını gösterir resmi makamlarca tasdikli belge ve ilgili Mahkeme kararı örneğinin eklenmesi gerekir. Evlilik dışında doğmuş çocuklar 1587 sayılı Nüfus Kanunu’ nun 20.Maddesi’nin 4 ve 5. Bendleri gereğince annesinin aile kütüğüne annenin soyadı ve onun bildireceği baba adı yazılır. Medeni Kanunun 290. Maddesi hükmüne göre nesebi sahih olmayan çocuğun anası doğuran kadındır. Babası tanıma veya bir hüküm ile tahakkuk eder. Bu durumda meşrufatlı nüfus kaydında 18 yaşından küçük çocuğun babasının olmadığı anlaşıldığına göre velayet hakkı anaya ait olmaktadır.10-18 yaş arası çocuklarında büyükler gibi müracaata 4 fotoğrafı, nüfus cüzdanı ve fotokopisi ve anne ve baba refakatine kaydolsa bile 7 yaşından büyük çocuklar harca tabidir.10 Yaşından küçük çocukların anne-baba refakatine kaydedilmesinde fotoğraf istenmeyecektir 18 yaşından küçük çocukların pasaportlarını kanuni temsilcileri teslim alabilirler
Old 12-03-2009, 14:31   #3
Av.Habibe YILMAZ KAYAR

Sn.Katılımcı

Pasaport konusunda meslektaşımın söylediklerine aynen katılıyorum.

Fakat vize konusunda her ülkenin farklı talepleri olabilir.Gideceğiniz ülkenin konsolosluğundan bu şartları öğrenmenizde yarar var.

Örneğin:
Avusturalya:
18 yaşından küçük kişiler anne veya babası veya her ikisinden ayrı olarak Avustralya'ya seyahat edecekse, Türkiye'de kalan veli(ler) tarafından noter tasdikli muvafakatname.
talep etmektedir.

Bu durumda ya çocuğun babasından muvafakatname alınması gerekecek ya da bu onayı vermekten kaçınır ise, hakime başvurmak gerekecektir.
Old 12-03-2009, 17:20   #4
Av.Suat Ergin

Ben de Almanya'nın muvafakatname istemediğini biliyorum.
Old 17-03-2009, 18:04   #5
Konuk

Varsayılan oğlumla yurtdışında yaşamak istiyorum!!

merhabalar
daha öncede yazmıştım ben ancak cevap alamadım.yanıtlamanız ümidiyle tekrarlıyorum.2006 yılında boşandığım eşimden velayeti bende olan oğlumu alarak yurtdışına yerleşmek istiyorum.ancak bu durumdan eski eşimin haberi olmasın istiyorum.çünkü zaten tehdit altında yaşıyorum ve devam eden tehdit ve hakaret davalarımız var.hem benim hem ailemin şikayetçi olduğu birden çok dava var aramızda.bu durumda zaten oğluylada sürekli ve düzenli bir görüşme ortamı yok.zaten bende olmasını istemiyorum.kendisi şiddet eğimlimli ve uyuşturucu problemi var.bu aşamadada böyle bir izin ve imza almam sözkonusu değil kendisinden.izlemem gereken yol nedir ve ondan habersiz böyle birşey yapabilmem mümknmü??yardımcı olursanız çok sevinirim şimdiden teşekkürler ediyorum ve çalışmalarınızda kolaylıklar diliyorum.
Old 17-03-2009, 18:17   #6
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan Konuk
merhabalar
daha öncede yazmıştım ben ancak cevap alamadım.yanıtlamanız ümidiyle tekrarlıyorum.2006 yılında boşandığım eşimden velayeti bende olan oğlumu alarak yurtdışına yerleşmek istiyorum.ancak bu durumdan eski eşimin haberi olmasın istiyorum.çünkü zaten tehdit altında yaşıyorum ve devam eden tehdit ve hakaret davalarımız var.hem benim hem ailemin şikayetçi olduğu birden çok dava var aramızda.bu durumda zaten oğluylada sürekli ve düzenli bir görüşme ortamı yok.zaten bende olmasını istemiyorum.kendisi şiddet eğimlimli ve uyuşturucu problemi var.bu aşamadada böyle bir izin ve imza almam sözkonusu değil kendisinden.izlemem gereken yol nedir ve ondan habersiz böyle birşey yapabilmem mümknmü??yardımcı olursanız çok sevinirim şimdiden teşekkürler ediyorum ve çalışmalarınızda kolaylıklar diliyorum.

Sayın Konuk,

Hangi ülkeye gitmek istediğinizi yazsanız, cevap almanız kolaylaşır.
Old 20-03-2009, 18:56   #7
Konuk

hangi ülkeye diye sormuşsunuz.lübnan gtmek istediğim yer.lübnan a çoçuğumla babasının haberi olmadan çıkış yapabilirmiyim??cevabınız ve ilginiz için çok teşekkür ediyorum.çalışmalarınızda şimdiden kolaylıklar diliyorum.
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi