Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

boşanmadan soyadımı ve memleketimi değiştirmek istiyorum.

Konuyu Kilitleyin
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 13-10-2008, 14:48   #1
Konuk

Soru boşanmadan soyadımı ve memleketimi değiştirmek istiyorum.

merhabalar.8 yıllık evliyim.6 yaşında 1 kızım var.ara sıra eşimden şiddet gördüm fakat affettim.eşimin ailesinin bana karşı davranışları konuşma uslupları ve yıkıcı olmaları beni çok yıprattı.şuan 3 aylık hamileyim.ve son olayda eşimin annesinin ve babasının bu hassas zamanda üzerime gelmesi eşimi kışkırtıp beni dövdürmeleri(hastane raporum var)artık sabrımı taşırdı.ve aile kavramı düşüncemi yok etti.eşimi sevdiğim ve çocuklarımın hatırı için dava etmedim.fakat ben bu ailenin soyadını ve memleketini üzerimde taşımak istemiyorum.benim için çok önemli soyadımı telaffuz edemiyorum.psikolojik olarak çok yıkıldım.bu aileyi reddetmek istiyorum.soyadımı ve memleketimi boşanmadan değiştirmem mümkünmü?
Old 13-10-2008, 18:56   #2
Themis99

Sayın konuk,
Medeni Kanunun 27.maddesi ad(soyad) değiştirilmesine olanak tanımış bulunmaktadır.
Ancak bu istemin haklı nedenlere dayanması gerekmektedir.
Bununla birlikte Medeni Kanunun 187. maddesi gereğince kadın evlenmekle erkeğin soyadını alır. Ancak Evlendirme Memuruna yada daha sonra Nüfus İdaresine yazılı başvuru ile önceki soyadını kocasının soyadı önünde kullanabilir.

Soyadı değişikliği konusunda aşağıda ki link size yardımcı olabilir.

http://www.turkhukuksitesi.com/showthread.php?t=31248

Mevcut mevzuat göz önüne alındığında nüfusa kayıtlı olduğunuz ili, ayrık durumlar hariç olmak üzere, değiştiremeyeceğinizi düşünmekteyim.

Sorununuzun her aşamasında mutlaka bir avukatın hukuki yardımından faydalanmanız mali durumunuz uygun değilse bulunduğunuz ilin baro adli yardım bürosuna müracaatla ücretsiz bir avukatın hukuki yardımını talep etmeniz haklarınızı güvenle kullanabilmeniz için önemlidir.
Saygılar.
Old 13-10-2008, 19:43   #3
Av.Habibe YILMAZ KAYAR

Sn.Katılımcı

1-Evli Kadının Soyadı:

Kadının evlenmekle yıllarca tanındığı bilindiği soyadını,yasa zoru ile kaybetmesi kadınlara medeni durumlarına göre uygulanan bir ayrımcılıktır.

Türk Medeni Kanunundaki bu ayrımcılık dava konusu yapılmış ve mahkeme kadının önceki soyadını kullanması talebini reddettiğinden konu Avrupa İnsan Hakları Mahkemesine taşınmış ve bu düzenlemenin ayrımcılık olduğu mahkeme kararı ile tespit edilmiştir.Başvurucu şu anda bu karara dayanarak bekarlık soyadını tek başına kullanmaktadır.

Bu karara rağmen yasal değişiklik henüz yapılmamış ve mevcut ayrımcı hüküm henüz değiştirilmemiştir.

Önceki soyadınızı kullanma için doğrudan Türkiye'de şu aşamada sonuç almanız beklenmediğinden Avrupa İnsan Hakları Mahkemesine başvurabilirsiniz.

2-Evli Kadının Nüfus Bilgileri

Evlenen kadınlara uygulanan ayrımcılık sadece soyadında değildir.Kadının evlenmekle kayıtlı olduğu nüfus kütüğü ve doğal olarak kayıt bilgileri değişmekte,erkeğin nüfus hanesine nakledilmekte ;ancak boşanan kadın eski nüfus kayıtlarına iade edilmektedir.

Bu da; kadına yönelik ve cinsiyetinden kaynaklanan bir ayrımcılıktır.

Bu konuda açılmış bir dava var fakat henüz sonuçlanmadı.
Bu nedenle siz de dava açabilir Anayasa'nın eşitlik ve ayrımcılık yasağı ilkesine aykırı olması sebebi ile mevcut yasal düzenlemenin iptali için dosyanın Anayasa Mahkemesine gönderilmesini talep edebilirsiniz.
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi