Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Site Lokali Edebiyat, Müzik, Spor, Sinema, Bilgisayar.. Site üyelerimizin hukukla ilgisiz konularda sohbetleri için. [Siyaset ve din bu sitede konu dışıdır!]

Bir bebeğiniz olsa adını ne koyardınız?

Yanıt
Konu Notu: 6 oy, 4,83 ortalama. Değerlendirme: Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 26-09-2007, 14:10   #211
Viyola

Peki "Üsküdar" diye bir bayan ismi duydunuz mu?

Ben duydum
Old 26-09-2007, 15:06   #212
Gülümse

Bu isimleri okudukca.. Ahmet Hasan Huseyin

Leyla Lale Yasemin, isimlerini daha cok sever oldum...
Old 27-09-2007, 13:13   #213
SINIRSIZ

Varsayılan Talya..

'Talya' ; şans kısmet anlamına gelen bir değişik isim. Seyhan ismini de seviyorum ben. yine de kız isminde 'Bahar, Damla, Seher' favorim. Erkekte 'ARDIÇ'... Yalnız dikkat ediyorum kimse bir diğerinin yazdığı ismi beğenmiyor.. Kaçırmadıysam, ' aaa bu ne güzel isimmiş' yazan bir üye görmedim hiç. galiba herkes kendi sevdiği, kendince hikayesi, anlamı olan ismi seviyor ..
Old 27-09-2007, 15:33   #216
Gülümse

Nadir bir kiz ismi..

Dival... Oya da ince bir el isi turu olup artik yapilmayan Turk el sanatlarina ait bir orgu cesidi.. Bu el isinin inceligine hayran olan eski bir cok Turkolog kizlarina bu ismi vermeyi tercih ettiler..
Old 27-09-2007, 16:58   #217
tuval2310

BİR arkadaşımın annesinin adı 'SONUÇ'..hiç bir zaman 'sonuç teyze' diyemedim ona,çünkü çok komik gelir bana,hep 'teyze' demeyi tercih ettim..

başka bir arkadaşımın adı da 'SEVİYE'...ilk duydugum da cok gülmüş ve 'seviye tespit sınavının seviyesi mi 'demiştim,o da cok sinirlenmişti çünkü herkes öyle diyormuş..
Old 27-09-2007, 20:12   #218
üye18721

Erkekse; Bora, Gökhan, Deniz...
Kızsa; Deniz,derya, bahar, ırmak, fulya, duru...
Old 28-09-2007, 08:16   #219
üye18721

Satılmış,yosma,ablak, akbil, babaç,bacı,barut,baykuş,camgöz,civelek,kunduz.Bu isimleri "Türk İsimleri Sözlüğü" adlı kitaptan buldum.
Old 28-09-2007, 08:50   #220
meyralkan

ilk duydugumda inanamadigim bir isim komsumuzun oglunun ismi MEZAR nasil olabilir diye cok dusunmustum ama alistim artik... mezar abiiiii
bu arada kizim olursa adi kesin belli ELIFNAZ oglum olursa da ALPEREN bence cok islevli isimler ALPEREN hem tek isim hem uc isim birden... ALP EREN ALPEREN nasil ama...
Old 28-09-2007, 09:01   #221
üye18721

Sayın Meyra; mezar gerçekten çok ilginç bir isim; Türk İsimleri Sözlüğü"ne baktım. Sözlükte bile yok! Anne oğluna sorar; "Bu saatte nereye gidiyorsun oğlum?" Cevab; "Mezar'a gidiyorum anne, bu gece mezarda yatacağım"
Old 28-09-2007, 09:44   #222
üye18721

Kırtasiye malzemesi almak üzere girdiğim bir kırtasiyede oldukça genç olan bir beye herkez "savcı bey" diye hitap ediyor. Ben de daha önce böyle bir isim duymadığım için hayretler içinde "Pek de gençmiş savcı olmak için; herhalde öğrenim yaşamına erken başladı, ne başarılı insanlar var " diye düşünürken gencin kırtasiyede çalışan bir kişi olduğunu ve adının savcı olduğunu geç de olsa anladım.
Old 28-09-2007, 09:47   #223
üye18721

Madem "Mecburiye" diye isim var;" kurabiye,züccaciye" gibi isimler de olabilir pekâla.
Old 28-09-2007, 11:36   #224
Av.Suat Ergin

Erkek ismi: Dülük

Aşağıda linkini verdiğim Yargıtay kararından alıntıdır:

Alıntı:
Toplu Kaçakçılık suçundan mahkumiyetlerine karar verilen Dülük, Hasan ve Doğan haklarında 1918 sayılı yasanın 49/2 maddesi uygulandığına göre,

http://www.turkhukuksitesi.com/showthread.php?t=20118
Old 28-09-2007, 12:42   #225
Gülümse

Kurabiye gercekten ilginc bir kiz ismi olabilir.. Kurabiye dersini yapmazsan kafani kiracagim yada Kurabiye hanim sizi tebrik ediyoruz.. Hayirli seneler Kurabiye hanim..

Ardindan dogacak bebekler icinde Pogaca, Kek, Zerdecal isimleri dusunulebilinir.
Old 28-09-2007, 16:44   #226
üye18721

Erkek ismi: Dülük; Henüz alıntı yapmayı beceremediğim için bu şekilde yazdım.Sayın Suat Bey İsim Sözlüğünde dülük adını aradım,bulamadım. Ama Dülek, Dölek var anlamı da; Marifetli,becerikli. Belki nüfus memuru ismi yanlışla dülek yerine dülük olarak yazmıştır.
Yine isim sözlüğünde müldüz diye bir isim var söylenişi güzel değil ama anlamı çok güzel;Saf, berrak su.
Old 28-09-2007, 16:52   #227
üye18721

Bir sürü ilginç; akla hâyale gelmedik isimler var kitapta. Benim en çok takıldığım isimlerden biri; Satılmış. Böyle bir ismi bir anne- baba çocuğuna nasıl takabilir; aklım,hâyalim almıyor. Doğrusu bu isimdeki kişiye, ben " Satılmış Bey" demeye utanırım. Gerçi sözlükte Satılmışın anlamı; Yaşaması için doğumundan önce evliyaya satılmış veya adanmış erkek çocuğu olarak geçiyor. Ama bu anlamı kim biliyor acaba? İnsanda bu isim hoş bir izlenim bırakmıyor.
Old 29-09-2007, 15:25   #228
üye18721

Sevgili THS üye ve konukları sizler için üşenmedim ve büyük fedâkarlıklarla!!!!! dün akşam Sinanoba'dan Beyoğluna gidinceye kadar Türk İsimleri Sözlüğünden güzel ya da ilginç isimleri A'dan şimdilik K'ya kadar anlamlarıyla birlikte okudum ve bu köşede aktarmak istiyorum.Ama ve lâkin işaretlemeye "Ç" harfinden başladığım için "Ç" harfiyle başlıyorum. Çok ilginç binlerce isim var; çoğumuzun hiç duymadığı; çoğunluğu da Yüzyıllar önce kullanılan isimler olduğu için bunları aktarmayacağım. Mesela; O yıllarda Türkler yeni doğan çocuklarına ad seçerken yaşadıkları günlerin olaylarından da çok faydalanırlarmış. Örneğin; Bir savaş olmuş,düşmanlarının baskınına uğramışlarsa akla ilk gelen ad " Yağbastı" olurmuş.Sabaha karşı doğan çocuğun adı çoğu kez "Gündoğdu" olurmuş. Koyunların ağılına kurt saldırdığı gece dünyaya gelen yavruya da " Kurtgeldi" adı verilirmiş. Dediğim gibi Ç'den başlıyorum;_Öncelik sırası ilginç isimlerde-
Çakıl, Çakıltaş, Çakmak( bu topikte sigaranın eşi çakmak olabilir diye espri yapmıştım gerçekten böyle bir isim varmış ),çalı, çalık, çalıkuşu,çalım, çalımlı, çalış, çam,çavdar,çavuş,çay,çaylak.Şimdilik bu kadar....Arkası yarın, belki de daha yakın!
Old 30-09-2007, 21:22   #229
emre55

Hiç düşünmeden ALMURA(kır çiçeği) koyardım heralde.
Old 01-10-2007, 09:00   #230
*sinequanon*

Alıntı:
Yazan Av.Suat Ergin
Erkek ismi: Dülük

Memleketimden bir parça olması nedeniyle hemen bilgi vereyim dedim Dülük (Doliche,Dolichenus,Doulichia) Gaziantep'in 10 km kadar kuzeyinde bir antik kent adı.600 bin yıl öncesine ait kalıntılara sahip.UNESCO'ya göre dünyada ilk kurulan şehir,en eski yerleşim yeri ve bir inanç merkezidir.Sanırım kült şehir,kutsal şehir manasında.

Saygılar...
Old 01-10-2007, 11:59   #231
Av.Turhan Demiroğlu

Erkek ismi: Turan Paşa
Kız İsmi: Turhan Sultan
Old 01-10-2007, 13:40   #232
Ahmet Turan

Erkek ismi : Ömer

Kız ismi: Rumeysa
Old 01-10-2007, 15:58   #233
Av.Didem Kutlu

ben olsaydım Sude koyardım kız için,erkek içinse Can
Old 01-10-2007, 16:20   #234
Gülümse

Degisik bir kiz ismi Aytanga

Ve bir erkek ismi Goksenin
Old 01-10-2007, 16:45   #235
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan Gulumse
Ve bir erkek ismi Goksenin

Yeğenimin ismidir.

Kızkardeşinin ismi de; Tenay'dır.
Old 01-10-2007, 16:56   #236
lisan_efe

merhaba arkadaşlar aranızda yeniyim;

bence erkek veya kız,ona olmasını istediğiniz nitelikleri taşıyan isim koymalısınız!

her durumda ağırbaşlı efendi vede YİĞİT olsun;
ama yeri geldiğinde EFE lenmeyide bilsin;

ellerinizden öper biricik oğlum YİĞİTEFE....
Old 01-10-2007, 21:50   #238
*sinequanon*

Alıntı:
Yazan Gulumse
Degisik bir kiz ismi Aytanga

Çooooook farklı şeyler çağrıştırıyor

Bu isimdeki kız çocuğunun okula başladığında ismi dolayısıyla alay konusu olup (özellikle erkek çocukları tarafından) bunalıma gireceğini,ismini değiştirmek maksadıyla bizlerden birine vekalet verileceğini ve hakimin ismi görür görmez derhal ismin değiştirilmesi talebini haklı bulacağını düşünüyorum
Old 01-10-2007, 21:56   #239
Ahmet Turan

Sayın Sinequanona katılıyorum
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi